תרופות סבתא

איך להיפטר מכאבי מחזור בלי תרופות?

שמי נעמה, אני בת 26 סטודנטית למדעי המחשב ומדי חודש אני עוברת סיוט עם המחזור החודשי: כאבים חזקים של התכווצויות, בחילות, הקאות ויש חודשים שאני גם משלשלת. גם לחץ הדם שלי יורד ואני מתעלפת אם כי זה קורה לעיתים נדירות (פעם בשנתיים). חברות שלי לוקחות כדורים משככי כאבים אבל זה מנוגד לתפיסת עולמי- אני נגד תרופות מרשם ואפילו מוכנה לסבול. שאלתי היא האם יש תרופות סבתא לכאבי מחזור עזים שלעיתים משביתים אותי למשך יום שלם (לרוב זה היום הראשון שבו הדם לא ממש זורם).

הגורמים לכאבי מחזור קשים

הנטורופת עמית דודסון מסביר כי ישנן הרבה סיבות שמובילות לכאבי מחזור ובינהן:

 • תזונה לא מאוזנת
 • אנמיה
 • מחסור במינרלים
 • לחץ נפשי, מתח נפשי (סטרס)

בטיפול הנטורופתי צריך להתייחס לאורח החיים ולחפש את המקור המוביל לבעיה הזו וכן על פי תשאול ובירור מקיף ניתן להתאים טינקטורה (מיצוי צמחים), השלמה של תוספי תזונה או התאמות בתזונה.

תרופות סבתא לכאבי מחזור וצמחי מרפא לכאבי מחזור חזקים

ניתן להכין מיצוי מצמחי המרפא הבאים להרגעת כאבי מחזור והסימנים שמתלווים אליו:

 • ויברונום (Viburnum) : מאזן, מרגיע את הרחם, מרגיע (מתח נפשי),מאזן את הדימום
 • פיסידיה Picidia: מעולה לכאבי ראש, בעיות שינה, כאבי מפרקים,התכווצויות שרירים
 • פולסטילה - מרגיע מע' עצבים, מרגיע את הלב, משכך כאב
 • קוהוש שחור (cimifuga): אנטי דלקתי, מרפה שרירים, מרפה מעט כלי דם, ומכיל פיטואסטרוגנים שמהווים תחליף לאסטרוגן הנמוך. (לפיכך ניתן לפעמים גם בגיל המעבר למשל נגד גלי חום)

חשוב כמובן לוודא תמיד לפני נטילת צמחים אלו האם קיימות רגישויות, אלרגיות, או בעיות של לחץ דם

מחפשות תרופות סבתא לכאבי מחזור חזקים? קודם כל יש לשלול אנדומטריוזיס

מור אפריאט מומחית לרפואה סינית: ראשית כל אני ממליצה לך לפנות לרופא ולבדוק את גורם כאבי המחזור ולשלול אנדומטריוזיס . זוהי מחלה שכיחה המתבטאת בכאבי מחזור קשים במיוחד בימים הראשונים ,עד כדי אי יכולת לעבוד בימים אלו. לאחר אבחנה מהימנה ניתן לטפל ברפואה המשלימה עי צמחי מרפא שמאזנים הורמונלית את מערכות הגוף, מווסתים את המחזור החודשי , וע"י כך מפסיקים כאב. בעיני צמחי המרפא המומלצים ביותר לכאבי מחזור הם:

 • ויטקס (שיח אברהם אבינו),
 • ילקוט הרועים ,
 • אנגליקה סינית (דונג קוואי)

ההיבט הנפשי של כאבי מחזור

עדי ברומר הומאופטית מסבירה כי ניתן לסייע לכאבי מחזור חזקים בכלים טבעיים רבים- החל מצמחי מרפא, דיקור, הומאופתיה, רפלקסולוגיה ועוד.אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת גם הם יכולים להשפיע לטובה על הכאבים, אם כי לא בטוח שמספיק רק אותם כדי להפסיק את הסימפטומים לחלוטין.צריך להבין שלכל בעיה פיזית יש קשר למצב נפשי, ולהיפך. במקרה של ענייני מחזור או כאבי מחזור חזקים יש קשר פעמים רבות לתחושת הנשיות של האשה: תפיסה שלה את עצמה כאשה, כבת זוג או כאמא. את יכולה לעשות תרגיל: לשבת עם עצמך ללא הפרעות, ולהקשיב לגופך ורחמך, מה הוא רוצה להגיד לך. בדרך זו ניתן לגלות הרבה פעמים את התפיסה הרגשית הקשורה לסימפטומים הפיסיים כדי להגיע למשמעות הגבוהה של הסיבה בגללה זה קורה.

תסמונת קדם וסתית שנמשכת לתוך המחזור

נטע שפורן נטורופתית מסבירה כי לתופעה המתוארת לעיל יש שם: 'תסמונת קדם ויסתית' או p.m.s -זוהי תסמונת המלווה במספר רב שלסימפטומים וכשמה כן היא: מופיעה לפני המחזור החודשי ולפעמים יכולה להמשך גם לתוכו. למצב זה פתרונות רבים ברפואה ותזונה מאוד משפיעה עליו. למשל צריכה של מזון עשיר בסידן וללא מוצרים מן החי מאוד תורמים להקלה בסימפטומים. דרך נוספת היא להשתמש בצמחי המרפא ולהתאם פורמולה ספציפית לכל אדם בהתאם לבעיות איתם הגיע. בעצם מטפלים בשורש הבעיה ולא בסימפטום כמו שעושות מרבית התרופות. צמחים מובילים לתסמונת קדם וסתית עשויים להיות בבונג (קמומיל או מרטיקריה), שיח אברהם אבינו (צמח הויטקס) אנג'ליקס סינסיס (דונג קוואי) וצמחים נוספים שתומכים במערכות הורמונליות, מערכות עצביות וצמחים שתומכים במערכת העיכול

תרופות סבתא לכאבי מחזור: למה יש לעיתים בחילות והקאות בזמן המחזור החודשי?

ברונו רוזנמבלום, אוסתיאופט מציע הסבר מרתק מדוע יש נשים שמקיאות או משלשלות בזמן המחזור החודשי ומציע פתרון אפקטיבי באמצעות תרגיל הלקוח מזירת האוסטאופטיה.

רוזמבלום: "הרחם בזמן המזור מתמלא בדם והשינוי המינורי הזה סוחב את עצם העצה קדימה ומקער את הגב התחתון. כתוצאה מן המשיכה הזו במנח העצמות יש נשים שחשות כאבי גב תחתון בזמן המחזור החודשי אבל יש נשים שהעניין לא מסיים בכך. מבחינה אנטומית ישנו קשר ישיר בין עצם העצה ובין איזור מסוים בגולגולת באיזור הרקות. משיכת עצם העצה קדימה (בגלל הרחם שמלא בדם) - מושכת גם את אותו איזור ברקות, הוא נהיה צר יותר ולוחץ על עצב הואגוס שעובר בו. העצב הזה מגיע לקיבה ולכן עצבוב יתר שלו כתוצאה מן השינוי במנח העצמות גורם אצל נשים מסוימות לבחילות ולהקאות בזמן המחזור החודשי.

תרופת סבתא לכאבי מחזור : תרגיל התעמלות בשיטת האוסטיאופטיה מסלק כאבי מחזור ועוויתות

לאוסטיאופטיה יש מענה פשוט יעיל וטבעי לבעיית הכאבי ההקאות וכאבי הראש בזמן המחזור החודשי. מדובר בתרגיל שדומה לתנועה המחרשה של היוגה (הלאסנה - שוכבים יש ומרימים את הרגליים אל מעבר לראש ברגליים מעט מפוסקות) אשר מקמר את הגב התחתון ומאריך אותו. יש לחזור ולעשות את התרגיל הזה במהלך כל החודש - לךא רק בזמן המחזור החודשי כדי להאריך את הגב התחתון - ואז האימפקט של משיכת עצם העצה (הסאקרום) יהיה הרבה יותר מינורי, לא ישפיע על איזור הרקות וימנע גם את כאבי הראש גם את הבחילות ההקאות ואת השלשולים. - זהו תרגיל שעובד נפלא רק יש כאמור לחזור עליו מדי יום ולשהות בו למשך כחצי דקה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם