תרופות סבתא

סרטן השד וחזיה

לסרטן השד  מייחסים מגוון גורמים: מוטציות בגנים braca1  ו- braca2, טיפולים הורמונליים באסטרוגנים, חומרי הדברה, מחסור בחומצה פולית, אכילה מוגזמת של מוצרים שומניים מן החי, וחשיפה ממושכת להורמון הנשי אסטרוגן על רקע של קבלת מחזור בגיל מוקדם מדי. כל אלו גורמים ברמה הכימית. האם הרפואה מתעלמת מן הגורם הפיזיקלי: חזיות?

חזיות או לא להיות !

סומה גריסמאייר אנתרופולוגית שחיברה את הספר dressed to killed, משוכנעת כי קיים קשר בין לבישת חזיות הדוקות, במיוחד כאלו שמכילות מתכת להרמת השדיים ובין התפתחות של סרטן השד. מחקר שערכה יחד עם בעלה, אף הוא חוקר בתחום הרפואה האנתרופולוגית – על כ5000 נשים הראה כי ככל שנשים לובשות חזיות יותר שעות במהלך היממה כך עולים סיכוייהן לחלות בסרטן השד.

חזיות מעלות את הסיכון לסרטן השד

למשל: 3 מתוך 4 נשים יחלו בסרטן אם הן לובשות חזיה 24 שעות ביממה , לעומת 1 מתוך 168 נשים שתחלנה בסרטן כאשר הן לובשות חזיה באופן מזדמן ולזמן קצר.

ההסבר הביולוגי לקשר בין חזיות וסרטן השד

גריסמאייר מסבירה בספרה מספר מנגנונים ביולוגיים שקושרים חזיות לסרטן השד. העיקרי שבהם קשור לבלוטות הלימפה אשר מנקזות רעלנים מרקמת השד אל כלי הלימפה,צינוריות דקיקות שלחץ ממושך יכול לסתום ולתקוע את הזרימה הטבעית של הרעלן ברקמה. הצטברות טוקסינים על רקע כזה של חזיה חוסמת עלולה לגרום לציסטות טרום ממאירות ולגידולים בשד.

חזיה עם ברזלים מעלה סיכון לסרטן השד:

מתי הדברים מחריפים? כאשר בחזיה יושבות קשתות המתכת שנועדו להרים את החזה. לדברי גריסמאייר המתכות הללו משמשות כמו אנטנות וקולטות אל רקמת השד הרגישה קרינה אלקטרומגנטית לא רצויה. ההסבר האינטואיטיבי יותר הוא שהחזיה מייצרת משהו שדומה ל"פצע לחץ". הפעלת לחץ ממושך על רקמה בגוף – לעולם מייצרת פצעי לחץ (ופצע לחץ הוא סוג של גידול). לא כדאי בכלל לקחת סיכונים של הפעלת לחץ על רקמה כה עדינה כמו שד.

למה בכלל אנו לובשות חזיה?

כיון שאנו חיים בעידן פטריארכלי לא מאוזן שמקדש גבריות (כח, לוגיקה, מהירות, קושי, תחרות ) ומטיף להחביא ולהצניע את החלקים הנשיים שלנו (עוצמה פנימית, אינטואיציה, איטיות, רוך, סבלנות ושיתוף). השדיים שבמקורן הם איבר להזנת תינוקות, נוכסו ע"י גברים כאוביקט מיני , וככזה - גברים הרשו לעצמם להכתיב לנשים מה ללבוש (להרים את החזה ע"י הברזלים בחזיה, להגדיל אותו ע"י ריפוד בגביעי החזיה, לעשות ניתוחים קוסמטיים בשד וכיו"ב) כל זאת כדי לספק את הרצונות והמאוויים שלהם.

חזיה: אחד מפריטי הלבוש הכי מטופשים של העולם המערבי

אם נעצור רגע ונחשוב, הרי שמבחינה טבעית חזיה היא אחד מפריטי הלבוש הכי מטומטמים שהומצאו במערב. ראיתם פעם נשים אתיופיות (האנשים שעוד נותרו נאמנים למקור וקרובים יותר לטבע) שלובשות את הפריט האגרסיבי הזה? ראיתם פעם אשה אפריקנית שדוחסת את שדיה לסד מלאכותי כמו חזיה המאיים על בריאות הרקמה?

בכל זאת אנו חיים במערב: האם לשרוף את החזיה כדי למנוע את סרטן השד?

נסו להשתחרר מפריט הלבוש המעיק הזה בכל פעם שניתן, למשל כאשר אתן בבית. בוודאי שאין ללכת לישון עם חזיה (גם אם סבתא ספרה לכן אגדה אורבנית שהחזיה בלילה מעצבת את החזה ומונעת את נפילתו). לעולם אל תלבשו חזיות עם פסי מתכת או חזיות הדוקות מדי שלוחצות את השדיים באגרסיביות. אם אתן מוכרחות ללבוש חזיה עם תמיכה- בחרו בחזיות ללא מתכת אלא עם רצועות פלסטיק וגם אז הגבילו את הזמן. זכרו כי בתרבויות אחרות בעולם המתפתח – שם פריט הלבוש הזה לא מוכר ולא בשימוש, שכיחות סרטן השד נמוכה מאד יחסית לעולם המערבי. עכשיו הסיקו מסקנות בעצמכן.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • להכיר את האנשים שעומדים מולך - זו אינטליגנציה,

    להכיר את עצמך - זו חכמה אמיתית,

    לשלוט באנשים אחרים - זה כח

    לשלוט בעצמך  ובדחפיך- זו עוצמה אמיתית.

    לאו צה, פילוסוף סיני מן המאה החמישית  מחבר ספר הדאו