תרופות סבתא

מהי התזונה המומלצת לכבד שומני?

שמי שחר ואני סובל מכבד שומני.  שאלתי היא מה בריא לכבד. אני לא רוצה לקחת תרופות בגלל החשש מתופעות לוואי.  מה עלי לעשות? מה לאכול? ממה להימנע? האם יש צמחי מרפא ותוספים לכבד שומני? איך לנקות כבד שומני, ובכלל מה בריא לכבד ואיך לטפל בכבד שומני באופן טבעי?

תשובתה המקצועית הנטורופטית לינה עמאר:

המטרה העיקרית אליה חותרים לצורך טיפול בכבד שומני, הינה הפחתת כמות השומן העודפת שהצטברה בתאי הכבד והדרך לעשות זאת היא על ידי ירידה במשקל ושינוי באורח חיים, פעילות גופנית יומית והפחת השומנים במחזור הדם, ואיזון רמות הסוכר בדם. גם שימוש קבוע בויטמינים כגון ויטמין C ו-E, המכילים בתוכם ריכוז גבוה של חומרים נוגדי חימצון, יכול לסייע בהחלמת רקמות הכבד.

קוי תזונה לטיפול טבעי בכבד שומני

כאשר מאובחן מצב של כבד שומני יש להעדיף מזון טרי על מבושל, להשתדל לאכול מזון אורגני, להקפיד על תזונה לניקוי הגוף כאשר אפשר להמשיך בדיאטה הזאת עד חודשיים. מומלץ לכלול כמה שיותר ירקות ופירות אשר עשירים בחומרים נוגדי חמצון ולצורך כמות גבוהה של סיבים תזונתיים המזרזים את פעולת המעיים ועוזרים להיפתר מרעלנים המצטברים בגוף.

ממה להימנע לחלוטין בתזונה כשיש כבד שומני?

צריך להוריד לגמרי מהתפריט: מזון מן החי, מזון מתועש, כל מה שמכיל קפאין, אוכל שמכיל חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, אלכוהול, חומץ, חמוצים וכן להימנע משימוש בשומנים רוויים כגון שומן מן החי וכן להימנע ממרגרינה.

תזונה לניקוי רעלים מהגוף

דיאטות של ניקוי רעלים מהגוף ((detox diet, נחשבות היום לאחד הכלים הפופולאריים לצורך שיפור וחיזוק הגוף, טיפול בכבד שומני וכן למטרות של הורדה במשקל. מומלץ לפנות לייעוץ רפואי לפני התחלת כל דיאטה.

דוגמא לתפריט של ניקוי רעלים מהגוף:

להתחיל עם צום מיצים תפריט יומי (מומלץ 2-3 ימים):

בוקר צהריים וערב - מיצים סחוטים מירקות ופירות (במשקל של 4-5 ק"ג, לפני סחיטה).

תה צמחים ומים ללא הגבלה.

השתייה מספקת לגוף את כל אבות המזון, הוויטמינים והחומרים הדרושים לו. הגוף לא משקיע מאמץ בעיכול והוא פנוי לסלק רעלים מהגוף. הדיאטה הזו טובה כיוון שמצב-רוח הכללי מאוד גבוה והסוכר שבפירות מרגיע ומנחם.

בצום מיצים לא אוכלים את הסיבים התזונתיים של הפירות והירקות כדי לא לתת עבודה נוספת למעיים ולאפשר להם לבצע עבודת ניקוי של פסולת ושאריות מאכלים שנמצאים בהם זמן מה

ניקוי רעלים מהגוף: אחרי שלב צום המיצים :

בשלב הראשון אחרי צום המיצים יש לאכול פירות וירקות אורגניים למשך שבוע עד 10 ימים. אחרי שבוע עד 10 ימים מאכילת פירות וירקות אורגניים נתחיל להוסיף מזונות מוצקים יותר. בהתחלה נוסיף לתפריט תפו"א ובטטות לאוכל למשך שבוע, אחר כך נוסיף לתפריט קטניות מונבטות למשך שבוע ואחרי השבוע השלישי נוסיף דגנים מלאים ושומן מדולל כאשר יש להעדיף שומן רב בלתי רווי מהצומח ובכמויות קטנות בלבד. הדגש הוא על אכילת ל כמות קטנה של חלבון ושל שומן ממקור צמחי אבל עדיין להימנע בכלל ממזון מן החי.

שינוי באורח החיים ותוספי תזונה לטיפול בכבד שומני

ירידת משקל מתונה הוכחה בצורה ברורה במספר עבודות כיעילה בטיפול בכבד שומני כאשר משלבים את הדיאטה לירידת משקל יחד עם פעילות גופנית. קיימים גם תוספי תזונה מומלצים לכבד ושומני ואלו הם:

 • שיטאקר
 • גלולות גדילן מצוי
 • כורכומול (מיצוי כורכום וכורכו מיל)
 • אומגה 3
 • אנטי אוקסידנטים כגון (ויטמין C ו-E).

צמחי מרפא מומלצים לטיפול בכבד שומני

 • גדילן מצוי (milke thisle)
 • שורש שן ארי (שינן או דנדליון)
 • תה ירוק (קמליה סינסיס)
 • עלי ארטישוק
 • שכיזנדרה
 • קלנדולה
 • סרפד
 • כורכום

תרופות סבתא שמנקות את הכבד

 • כל יום בבוקר יש לשתות לימון שלם סחוט + כף שמן זית בתוך חצי כוס מים
 • כל בוקר לשתות מיץ עשב חיטה. מיץ זה עשיר בויטמנים, במינרלים, בכלורופיל ובחומצות אמינו

כמה מילים על צום מיצים לניקוי הגוף מרעלים

צום מיצים מומלץ לימים בודדים, אך אפשר להמשיך איתו עד 50 יום. כדי לעשות את ניקוי הגוף מרעלים צריך להתכונן מראש עם מסחטת מיצים טובה ומגוון של פירות וירקות. אני גם ממליצה לשלב את המיצים עם מיץ עשב חיטה. כדאי לדעת שאנשים אשר רגילים לשתות קפה כל בוקר עלולים לסבול מכאבי ראש ביום-יומיים הראשונים (עקב הגמילה הראשונית מהקפאין – חומר שמצר את כלי הדם במח ומחסור שלו בזמן הגמילה גורם להתרחבות יחסית ומכאן כאבי הראש), אבל אחר כך הם ירגישו טוב יותר. מומלץ לעשות את הצום הזה פעמיים בשנה בסתיו ובאביב, כיון שאלו נחשבות עונות של התחדשות – גם בטבע וגם בגוף.

להתייעצות עם לינה עאמר נטורופתית ולקבלת מידע נוסף ניתן לפנות במיילlenamer.89@gmail.com
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • אם אתה מנסה להשיג מטרת בריאות  כלשהי קח בחשבון שתהיינה מהמורות בדרך. אבל, אלן תתן למכשולים הללו לעצור אותך. אם אתה מתנגש בקיר אל תפנה לאחור ותוותר. חפש כל דרך אפשרית לטפס עליו, לעקוף אותו או לחדור דרכו.

  מייקל ג'ורדן, שחקו כדורסל