תרופות סבתא

האם ניתן לרפא סוכרת נעורים?

סוכרת נעורים היא מחלה שלעיתים מגיעה בהפתעה ומערערת את שלוות הנפש של החולה ומשפחתו. מבחינתם, סדרי עולם משתנים- לא רק בכל הנוגע לשינויי תזונה, הזרקות אינסולין ונטילת תרופות אלא גם מבחינת הדאגה לעתיד ולסיבוכים פוטנציאלים כתוצאה מן המחלה. אין פלא שהם שואלים את שאלת המיליון דולר: האם ניתן לרפא סוכרת נעורים?

רותי פינק,הדיאטנית של הצמחונים והטבעונים תזונאית-דיאטנית קלינית B.Sc.RD מומחית בטבעונות, צמחונות, סוכרת ובריאטריה משיבה:

האם ניתן לרפא סוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים)?

סוכרת זו היא מחלה שבה עקב תהליך אוטואימוני (תקיפת הגוף את ריקמותיו שלו) נהרסים תאי הבטא בלבלב - האחראיים על ייצור האינסולין. ברגע שכמות האינסולין מתחילה לרדת כמות הסוכר בדם מתחילה לעלות. זה קורה לרוב בגיל צעיר, אולם אנו עדים כיום גם למצבים בהם היא מופיעה בגיל מבוגר. בכל גילוי של סוכרת מסוג 1 מתחילים מיד במתן אינסולין בזריקות או במשאבה, כיוון שהלבלב מפחית ומפחית את קצב הייצור שלו, ורמות הסוכר ימשיכו לעלות. בימינו אלה לא ידוע על דרך שבה ניתן להחזיר את הגלגל אחורה לחלוטין, כלומר - להפסיק את התקיפה העצמית של הגוף ולרפא את הלבלב. לעומת זאת, במידה והמטופל התחיל לקבל אינסולין מבחוץ (בזריקות או במשאבה) כשחלק מרקמת הלבלב עדיין מתפקדת נוצר מצב שאנו קוראים לו "ירח הדבש". במילים פשוטות ניתן להגדירו כ"מנוחה ללבלב", שבה רמות הסוכר צונחות פלאים ואחריהן נוצרת ירידה בצורך באינסולין, לפעמים עד להפסקה מוחלטת שלו.

ריפוי סוכרת נעורים: הפוגה זמנית או ריפוי?

רבים טועים לחשוב שהינה הסוכרת נרפאה, והנה אני הולך לשבור את הסטטיסטיקה והתחזיות השחורות. אנשים כאלה, בשמחתם, רצים לספר על כך בפורומי הסוכרת השונים, מתלהבים וכך מפיחים תקוות גם בחולי סוכרת אחרים. אבל אליה וקוץ בה. לצערי המצב הזה תמיד מוגבל בזמן, ובדרך כלל תוך מספר חודשים עד שנה-שנתיים הצורך באינסולין חוזר, כיוון שמערכת החיסון ממשיכה בכל מקרה לתקוף את הלבלב. במילים אחרות, אותה הפוגה זמנית היא הדבר הכי קרוב לריפוי הסוכרת בסוכרת מסוג 1.

איך מפחיתים את הצורך באינסולין? האם זה אפשרי?

בהחלט כן. הקפדה על תזונה המבוססת על מוצרים מלאים (כלומר - קטניות, דגנים מלאים, ירקות ופירות ומעט אגוזים וגרעינים טבעיים)עם מיעוט מוצרים מהחי (כלומר עם מיעוט מוצרים מהחי, כגון בשר, עוף, ביצים, דגים, חלב) יכולה לעזורלהפחית את כמות האינסולין שיש להזריק, ואף לעזור לשמור על תפקודו לאורך זמן. יש משמעות גדולה לתפקוד הלבלב גם כשאנחנו מקבלים אינסולין - מחקרים רבים הוכיחו כי כל עוד נותרת רזרבה מסוימת בלבלב, איזון הסוכר הוא טוב יותר יחסית למצב שבו כל תאי הלבלב נהרסים. בנוסף, תזונה מבוססת צומח זו יכולה להפחית את רמת הדלקת הכללית בגוף והיום יש השערות שלרמת הדלקת הכללית בגוף יתכן ויש השפעה על התהליך הדלקתי הקורה בלבלב.

אני חולה סוכרת אך אני רוצה למנוע זאת מילדיי, מה עליי לעשות?

התרופה הטובה ביותר היא מניעה. ישנם הרבה דברים שיכולים לעזור. הימנעות מחשיפת התינוק לחלב פרה וכן הנקה למשך זמן ארוך הוכחו כמפחיתים סיכון לסוכרת מסוג 1.

אגב, בשני סוגי המחלה (גם סוכרת נעורים וגם סוכרת מסוג 2) , למידת שליטה ברמות הלחץ / המתח הנפשי והפחתתן, וכן הפחתת שהייה במקומות עם זיהום אויר הוכחו כמפחיתים סיכון לסוכרת. בנוגע לסוכרת סוג 2, כמו כן הקפדה על פעילות גופנית, הימנעות מעישון והגבלת שתיית אלכוהול יעילים בכך. והכי חשוב - תזונה מאוזנת, המבוססת בעיקר על מוצרים מהצומח ועם מיעוט מוצרים מעובדים, מוצרים מהחי, מותאמת אישית על ידי דיאטנ/ית תוכל להבטיח שאתם עושים כל שביכולתכם כדי למנוע את המחלה בדורות הבאים. וכל היתר, זה בידי השמיים.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • במאה ה19 איבד האדם את יראתו מאלהים והתחיל לטפח את הפחד מחיידקים

    אנונימי