תרופות סבתא

קרן אור, ממרכז רפואת הקוונטום

לא להיכנס לחושך של החרדה

אני מאמינה גדולה בבריאות הנפש כמפתח מרכזי לבריאות הגוף שכן גוף ונפש הן שתי יישויות בלתי נפרדות. טראומות, מתחים, פחדים וחרדות נחקקים עמוק ברקמות שלנו ושומא עלינו לשחרר אותם כדי שהנפש והגוף ידורו בהרמוניה.

טיפול נפשי אפשרי גם דרך חינוך עצמי

הדרך לשחרר את כל המטען הזה עוברת בעיני דרך הרוחניות שביהדות. אדם יכול לעשות לעצמו טיפול נפשי עצמי דרך היהדות לא דווקא מן ההיבט הפולחני של הדת (עשה ואל תעשה) אלא דרך הפן הרוחני. למשל הרצאות בערוץ הידברות של הרב פנגר יכולות לתרום ללמידה עצמית על ההתנהלות שלך בתוך סערות החיים ולהכשיר אצלך חשיבה פרואקטיבית שמסייעת לך להימלט מן החושך של החרדה.

במקום לשאול "למה זה קרה לי"?- שאל "מה אני יכול ללמוד מזה"

על פי תפיסת העולם הזו כאשר אדם נקלע למצוקה כלשהי והוא שואל מה הוא יכול ללמוד מן הנסיון שאירע לו, אוטומטית הוא מעצים את עצמו ונמצא יותר במקום של שמחה והוקרה, יחסית לאדם שמגיע ממסכנות ומגישה קורבנית ("למה זה קרה דווקא לי"). התבוננות על החיים והאירועים שמתרחשים בהם ממקום של עוצמה והכרת תודה מייצרת אוטומטית גם יותר שמחת חיים. מחקרים קליניים מוכיחים היום את מה שחזל כבר והרמבם ידעו בשעתו: ששליטה על המתח הנפשי, חיים מתוך שלווה ושמחה משפיעים באופן חיובי על מערכת החיסון ומייצרים בריאות אופטימלית.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "הדרך היחידה לשמור על בריאותך היא לאכול את מה שאתה לא רוצה, לא לשתות את מה שאתה רוצה, ולעשות את מה שהיית מעדיף שלא לעשות"

    מרק טווין