תרופות סבתא

אולמוס

אולמוס , עץ נשיר שגדל בצפון אמריקה (אבל גם בשכונות מסוימות בירושלים) הינו צמח רפואי אפקטיבי שחביב מאד על הרבליסטים בשל סגולותיו הרפואיות המרובות.

קליפת הגזע של העץ שימשה את האינדיאנים לקשת רחבה של בעיות רפואיות החל מכאבי גרון פשוט ועד לטיפול בסרטן (חלק מהפורמולה אסיאק לחולי סרטן שהגיעה לעולם המערבי על ידי האחות רנה קייסי). מה צריך לדעת על שימוש באולמוס כתרופה טבעית לבעיות בריאותיות?

אולמוס: תרופה אינדיאנית אפקטיבית שהגיעה למערב

ראשית יש לציין כי אף מנהל המזון והתרופות האמריקני הכיר בסגולותיו של האולמוס כצמח מרפא פוטנטי. היום יש אמריקנים שמשתמשים בו מייד עם הופעת הסימנים הראשונים של הצטננות חורף או שפעת. במילים אחרונות עם העקצוצים הראשונים בגרון ותסמינים ראשוניים של הצטננות כמו שיעול הם חולטים תה מקליפת האולמוס (או משתמשים בכמוסות אולמוס והודפים את המחלה בעודה באיבה.

איך להשתמש באולמוס כתרופה טבעית למגוון מחלות?

הדרך היעילה יותר היא להכין תה מן האבקה של קליפת העץ ואולם בשונה מחליטת תה קמומיל או מנטה יש להשרות את החליטה למשך 15 דקות לפחות כדי שהחומרים הפעילים ייכנסו לפעולה וכדי לקבל את מלוא הערך של התה. אם אתם רוכשים אבקה הקפידו שהיא תהיה ממקור אורגני בלבד.

תועלות בריאותיות של אולמוס (קליפת גזע האולמוס)

האינדיאנים כאמור השתמשו בקליפת גזע האולמוס במשך מאות שנים למגוון רחב של בעיות כמעט בכל מערכות הגוף. הוא ידוע בעיקר כמשתן, מזין, מייצר ליחה מרפד ריריות וחומר מרפא טבעי מעולה לפצעים כיבים וכוויות. באולמוס נעשים היום שימושים רפואיים לבעיות הבאות:

  • רטיה לכוויות לחתכים ולכיבים (פנימיים או חיצוניים)
  • אולמוס משמש כתרופה טבעית לבעיות עיכול או אולקוס (כיב קיבה)
  • אולמוס הוא תרופה טבעית לעצירות ושיפור פעולת מעיים
  • אולמוס הוא תרופה טבעית מעולה לשיעול, ברונכיטיס, שפעת, וכאבי גרון
  • אולמוס הוא תרופה טבעית לבעיות עור כמו אקזמה, חרלת, פסוריאזיס ועוד
  • אולמוס מהווה תרופה טבעית לדלקת בדרכי השתן
  • אולמוס הוא תרופה טבעית לטיפול בדיברטיקוליטיס

האם יש לשתיית תה אולמוס תופעות לוואי?

בנטילת אולמוס דרך הפה כמעט ואין תופעות לוואי ידועות אבל דווקא הנחתה של קליפת האולמוס כרטיה חיצונית על העור עלולה לייצר לעיתים אלרגיות ועקצוצים אצל אנשים רגישים במיוחד. עוד משהו שחשוב לדעת על אולמוס נוגע לאינטראקציה של הצמח עם תרופות אחרות. כיון שהוא מייצר ליחה בריריות הפנימיות של הגוף (גם במעיים) הוא מקשה לעיתים על הספיגה דרך המעי ולכן אם אתם עושים בו שימוש רפואי – וודאו שהוא נלקח לפחות במרחק של שעה מזמן נטילת התרופה.

התוויות נגד לשימוש באולמוס

נשים מניקות ונשים בהריון צריכות להימנע משימוש באולמוס. בעבר השתמשו באולמוס כדי לבצע הפלות מלאכותיות ע"י החדרת האבקה לאיזור צוואר הרחם. היום קיימת אמונה שגם שתיית תה אולמוס דרך הפה עלולה לגרום להפלות ולכן מוטב להימנע ממנו במצבים רפואיים אלו.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אמנם איננו יכולים לשלוט על מה שקורה לנו אבל אפשר לשלוט על מה שקורה בתוכנו

    בנג'מין פרנקלין