תרופות סבתא

שיטת NLP

שיטת NLP נוסדה בשנות ה70 בארה"ב ע"י ג'ון גרינדר, בלשן, וכן על ידי ריצ'ארד בנדלר, מתמתיקאי, פסיכותרפיסט ואיש מחשבים. הם חקרו מספר אנשים, ניתחו דגמי התנהגות שחזרו על עצמם וגיבשו אוסף טכניקות המיועדות להשגת מטרות ממוקדות, גם בתחומי הריפוי. למשל, למצבים של הפרעות קשב ולהתנהגויות הרסניות כמו התמכרות. דבורה פלדש, מטפלת בשיטת NLP, מסבירה כיצד היא עובדת ולאלו בעיות רפואיות השיטה מומלצת?

מה פירוש מטבע הלשון נ.ל.פ.?

המושג NLP מורכב משלוש מילים:

Neuro – עצבי. חקר הקליטה החושית והפיכתה לחוויות.

Linguistic - לשוני. חקר התקשורת המילולית הבין אישית והתוך אישית, ביני לבין עצמי.

Programming- תכנות. ארגון התוצאות משני הנושאים הקודמים ובנית תוכנית טיפולית.

NLP היא בעצם שיטה שעובדת על חיקוי של הצלחות, כאשר אנו חוקרים מהי הפעולה הנכונה, המקדמת להשגת המטרה שהוצבה, לרבות מטרה של ריפוי. הדגש הוא על ה"איך עשיתי את זה מוצלח" בניגוד לנבירה בחקר הכשלונות ("מה אני עושה לא נכון").

איך נראה טיפול בNLP?

מונחה מגיע עם קושי כלשהו, תקיעות, אובדן הדרך, או בעיה רפואית ואנו קובעים מטרה להשגה. מטרה זו תנחה מאוחר יותר את כל מה שיתרחש בקליניקה. התשאול כולל בין השאר בדיקה של הקושי והשלכותיו על החיים. מאוחר יותר ע"י דמיון מודרך בודקים מה יהיה אחרת בחיי המטופל לאחר השגת המטרה, מה משתנה, ועד כמה השינוי המבוקש בעל משקל לגבי המטופל. חוקרים גם מהו המכשול, שאינו מאפשר להגיע למטרה. חושפים את הטריגר שמעורר את הקושי וכן את הכוחות והחוזקות של המטופל כמו גם יכולות ומיומנויות אחרות שרצוי לחזק.

להשגת המטרה עובר המטופל 4 שלבים

1. חיבור לכוחות הפנימיים, העצמה אישית

2. התמקדות העבר: מסע אל העבר, לאיתור שורש הבעיה

3. טכניקות שקשורות להווה – ביצוע השינוי בפועל. פריצת דרך מיידית

4. התמקדות בעתיד: שימור השינויים שהושגו

חשוב מאד להדגיש שהעבודה נעשית תוך כדי רגיעה והרפיה. נמצא כי מצב זה מאפשר לעבור את תהליכי NLP ביעילות רבה יותר. ההרפיה מאפשרת מנוחה בגוף, מנוחה בראש, במחשבות. ישנה האטה במוח המאפשרת לעבור מחשיבה רציונאלית לדימויים, כמו בחלימה. וכאשר נרגעים המתח משתחרר ומתאפשרת פריצת דרך.

כיצד NLP יעיל לטיפול בהתמכרויות

התמכרויות לאוכל, עישון, מין, הימורים, אינטרנט, ניקיון מוגזם, סדר מוגזם וכיו"ב נובעים מחרדה מאד גדולה. השיטה מאפשרת התמודדות בתחום הזה על ידי חשיפה של התבנית הלא מודעת של ההרגל הלא רצוי וטכניקות לשינויים, כמו:

§ העצמה אישית, חיזוקים והגדלת משאבים ויכולות רצויים, לדוגמא: העברת יכולת שיש לי בתחום אחד לתחום בו אינני מתמודדת.

§ טיפול ברגשות הקשים.

§ שנוי החלטות ואמונות מגבילות – החלטות ואמונות שמגבילים אותי וגורמים לי לפעול בדרך שמזיקה לי, כמו: אני חייב לאכול מתוק אחרי כל ארוחה, אינני יכול להיות משוחרר ביצירה שלי אם לא אקח סמים, אפשר להרוויח רק אם מהמרים בגדול...

§ שחרור מתלות בהרגל

§ שינוי הרגלים

מהי התמכרות בעיני מטפל ב NLP?

התמכרויות הם הרגלים כפייתיים, בהם אין שליטה על ההרגלים והם נכפים עלינו מבפנים. אנחנו מסתגלים לאיזה שהוא גורם. אנו מתמכרים אליו, נפשנו מתאווה אליו, ובהעדרו צצות תופעות גופניות. ההתמכרות מלווה גם במרכיבים נפשיים. בהיעדר הגורם הממכר מופיעים גם תסמינים נפשיים הדוחפים את האדם להרגיע את המקומות הגופניים והנפשיים ע"י סיפוק הצורך.

ההתמכרויות יכולות כאמור להיות אל חומרים ממכרים, כמו סיגריות, סמים, התמכרות לאוכל מסויים (מתוק), להימורים, לסקס, לאינטרנט וכן להרגלים מזיקים ככסיסת ציפורניים, תלישת שיער, נטילת ידיים מופרזת, ספורט מוגזם או וורקהוליזם.

NLP יעיל לאנשים מכורים כיון שהוא מפריד בין ההתנהגות החיצונית ובין הכוונה הראשונית החיובית

ההרגל אוטומטי. אנו פועלים ללא בחירה וללא שליטה וסיפוקו מרגיע הן את הגוף והן את הנפש. בעזרת הדמיון וNLP:

· מבררים את ההסטוריה של האדם ביחס להרגל, כולל נסיונות גמילה שלא צלחו.

· בתהליך הטיפול מבררים מהם הרווחים של ההרגל?

· מה מתאפשר להם להרגיש, לחשוב, לעשות כשהם בתוך ההרגל?

· חושפים את הטריגר שמפעיל אותם?

· מדמיינים עתיד ללא ההרגל הממכר.

· מעצימים את האדם ומוצאים לו דרכים חלופיות לסיפוק הרווחים, כמו: רגיעה, שחרור, הנאה, קשר חברתי, מיצוי הכוחות הפנימיים. כמובן שתנאי הכרחי לגמילה היא המוטיבציה, הנחישות וההתמדה של המונחה. אבל בעקרון גמילה באמצעות NLP יושבת על עקרונות היסוד של הNLP והדמיון המודרך. 3 עקרונות בולטים הם:

v מאחורי כל התנהגות יש כוונה חיובית. למעשה אנו עורכים הפרדה בין ההתנהגות לכוונה. ההתנהגות יכולה להיות הרסנית, אך הכוונה- החיובית – להשיג שקט, ליהנות, לטשטש זכרונות של טראומה ישנה, למצוא זמן לעצמי וכו'.

v לכל אחד יש את כל המשאבים שהוא זקוק להם להשגת מטרותיו. המשאבים הם יכולות, כישורים, אמונות, רגשות, אינטואיציה.

v תמיד קיימת אפשרות נוספת. הגדלת היכולת היצירתית, גמישות, חשיפה למידע נוסף, שינוי אמונות, ועוד, שמהם מתאפשרת הבחירה. במהלך התהליך ישנה בחירה של התהליכים והתאמתם למונחה.

NLP לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

במקרים כאלה, העבודה היא על התבוננות פנימית , שחרור הרגשות הקשים והאמונות המגבילות שהתגבשו במהלך החיים בעקבות הקושי, חיזוק והעצמה של המקומות הפגועים, העלאת הביטחון העצמי והדימוי העצמי, הגדלת הקבלה העצמית ופיתוח אסטרטגיות של יציאה מתקיעות דרך מקומות ההצלחה של המונחה. ישנם מקרים מורכבים יותר שבהם "מתלבשים" על המונחה בעיות חברתיות, חרדה, דיכאון וכמובן האסטרטגיות שנבחרות מותאמות למה שהמונחה מביא עמו.

הגיע אלי בחור בן 33 עם בעיות קשב וריכוז קשים. חווה עצמו חלש, טיפש, חסר יכולת, חסר ערך. בסופו של התהליך –הוא הגשים חלום של יזמות, רכש בית, החליף זוגיות תקועה!

הוא אמר לי: "הפסקתי לקחת כדורים, למדתי לקבל החלטה ולעזוב איפה שלא טוב לי. אני עושה סינון לדברים שעולים לי, קובע מטרה וחותר לקראתה. אני מוציא לפועל... מעשי מרגיש חזק. מרגיש קיים... העזתי ויזמתי. מצליח לעצור את האוטומט... יש זוגיות חדשה... חש אהוב ואוהב.. נעלם לי הכאב בחזה."

השפעת NLP על בעיות פיסיות ובריאותיות

יש קשר בין מה שאנו חושבים על עצמנו לבין המצב הפיסי שלנו והיכולת לרפא את עצמנו. למוח יש השפעה על מערכת החיסון – כל מה שאנו מרגישים, חושבים, עושים, גורם להפרשת חומרים. חומרים אלו משפיעים על הבריאות שלנו. יש בידנו לרפא על ידי מחשבות חיוביות, שימוש במילים שמחזקות אותנו, מגע טוב כמו חיבוק, נשיקה, ועוד.

לכן, ניתן לטפל בבעיות גופניות בתנאי שהרופאים מאשרים זאת. גם במקרים של מחלות כרוניות ומחלות קשות יש לדמיון ולטכניקות הNLP השפעה גדולה. הרעידות בפרקינסון יורדות עד נעלמות למספר שעות לאחר הרפיה. במחלת הסרטן יש לדמיון יכולת של העלאת תחושת הבריאות והשליטה.

תאור מקרה: "אני מרגיש אושר"

אתאר מקרה של בחור שבא עם קושי של ביטוי רגשי וסבל ממעי רגיש. בסוף התהליך, בסיכום אמר לי: בואי ותבדקי בתיק שלי. הסתכלתי ולא הבנתי מה עלי לראות. ואז אמר לי: את יודעת מה חסר בו? חסר נייר טואלט. לא הייתי יוצא מהבית בלעדיו, והיום אני משוחרר מהתלות הזו. אני מרוצה. מותר לי להרגיש וגם להיפגע... אני מרגיש אושר. שומר על הגוף... עושה פעילות גופנית... הקשר הזוגי התחזק.. מלא כוח ואקטיביות.

למה NLP היא שיטה כל כך עוצמתית?

כיוון שהיא מתאימה לכל מי שרוצה לעשות שינוי בכל תחום בחייו, למי שרוצה להעצים את איכות חייו. אני יכולה לומר שהגעתי לתחום ממקום של סקרנות, נשבתי בקסמו, ובעיקר בכח ההשפעה המיידי שלו.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • תן לאדם בריאות טובה ומטרה לרוץ אחריה - והוא לעולם לא יעצור להרהר בשאלה האם הוא מאושר או לא.

    ג'ורש ברנרד שו, מחזאי בריטי