תרופות סבתא

כיצד מטפלת שיטת ההתמקדות בבעיות פיזיות כמו עצירות, מעי רגיז או בעיות פוריות?

גישת ההתמקדות יוצאת מנקודת הנחה כי גוף האדם אינו "מכונה" טכנית רובוטית גרידא שמצטמצמת לפעולות פיזיולוגיות בלבד - אלא גוף שמקפל אינטיליגנציה, תבונה וידע עצום על כל רובד בחיינו. כיצד מטפלת שיטת ההתמקדות בבעיות פיזיות כמו עצירות, מעי רגיז או בעיות פוריות?

"ההתמקדות אומרת שאם נפנה את תשומת ליבנו אל הגוף, כאשר אנו מהרהרים בנושא כלשהו – הגוף יעלה על פני השטח את כל מה שידוע לו על הנושא ויוביל אותנו קדימה לעבר פתרון אופטימלי" - במילים אלו פותחת ירדן כרם מטפלת בשיטת ההתמקדות את השיחה על השיטה והיא מוסיפה: "הגישה אומרת כי הקשבה פנימה אל הגוף היא היא זו שמביאה לשינוי פנימי עמוק מאד אצל האדם".

כיצד נראה טיפול הפוקוסינג? מה קורה במהלך הטיפול אחד על אחד?

הטיפול בשיטת ההתמקדות נראה כמו סשן של טיפול בדמיון מודרך. המנחה והמתמקד מסכמים את הנושא של ההתמקדות לאותה פגישה. לאחר מכן המתמקד יושב ועוצם את עיניו. מנחה ההתמקדות מזמין את המתמקד לשים לב לגוף שלו על ידי הנחיות פשוטות של העברת תשומת לב אל הגוף ומבקש מהמתמקד לתת לנושא של ההתמקדות להיות "להדהד" בגוף, להיות בגוף, להיות בתשומת הלב. ההנחיה היא לשים לב אל מה שמגיע מבפנים וכאשר מגיע משהו – לתאר אותו במילים. אז קורה הקסם של ההתמקדות – הגוף אכן מביא דברים כמו תחושות גופניות, דימויים, רגשות, מחשבות, מילים, זכרונות ועוד.

מה מקור שיטת ההתמקדות (פוקוסינג)?

את ההתמקדות פיתח פרופ' יוג'ין ג'נדלין. הוא החל את דרכו כפילוסוף והמשיך כפסיכולוג. ג'נדלין הצטרף למחקר ששאל מה הופך טיפול פסיכולוגי רגיל – מסוריתי לטיפול מיטיב. הוא ראה כי אנשים שיודעים לשים לב אל הגוף שלהם במהלך טיפול הם האנשים שהטיפול מיטיב איתם יחסית לאנשים שמדברים "מהראש בלבד". הוא חקר ממש את היכולת האנושית הזו – לשים לב אל הגוף פנימה- ועל בסיס תובנות אלו פיתח את גישת ההתמקדות.

התמקדות היא שיטת טיפול אפקטיבית לעצירות, מעי רגיז ובעיות עיכול אחרות

ההתמקדות יעילה מאד למצבים של בעיות עיכול, משום שהרבה בעיות עיכול קשורות עם רגשות שהאדם לא יודע להכיל אותם. שיטת ההתמקדות מלמדת את האדם לפני הכל להכיל ולקבל את עצמו. ברגע שאדם מקבל את עצמו כפי שהוא, בעיות עיכול רבות נפתרות או נרגעות.

האם השיטה אפקטיבית למחלות לב ?

ההתמקדות יעילה למחלות לב, משום שהוא מלמדת את האדם הקשבה עמוקה אל גופו וזיהוי של מצבים של מתח נפשי שכידוע משפיע לרעה על בעיות לב, לחץ דם, כולסטרול גבוה ושומנים בדם.

איך השיטה משפיעה על כאבי מחזור ובעיות נשים?

אחת מתוצאות הלוואי החיוביות של שיטת ההתמקדות היא הפנמת התובנה שניתן לחיות חיים מתוך רוגע. ההתמקדות מלמדת את המטופלת לפני הכל להירגע וזה כלשעצמו כבר מסייע לנשים שסובלות מכאבי מחזור קשים שכן כאבי מחזור הינם לעיתים קרובות תוצאה של גיוס וכיווץ שרירים שלא לצורך.

התמקדות יעילה כשיטת טיפול טבעית למצבי אלרגיה

השיטה של ההתמקדות פועלת באופן מאד מרשים על בעיות של אלרגיה כמו נזלת כרונית, אסטמה, בעיות עור (אורטיקריה, אקזמה) - גם אם המטופל לא התמקד על בעיית האלרגיה. מסתבר ששיטת הההתמקדות מחזקת מאד את המערכת החיסונית ומסנכרנת אותה כהלכה. מטופלים רבים גילו לתדהמתם שמצבים של אלרגיה כרונית - נעלמה כאשר הם התמקדו על בעיות בתחומי חיים אחרים לחלוטין.

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה השיטה של פוקוסינג?

ההתמקדות מתאימה למעשה לכל בעיה רפואית שהיא. גם אם היא לא יכולה לרפא את הבעיה הרפואית במלואה הרי ששהתמקדות מלמדת את המטופל להכיל בתוכו את מצב הנוכחי כפי שהוא בצורה יותר מדויקת ובריאה.

מה קוסם לך בשיטת ההתמקדות הזו? למה היא שבתה את ליבך?

ההתמקדות מביאה את האדם למפגש מאד מיוחד עם עצמו. קשה להעלות על הכתב את העוצמה של המפגש הייחודי הזה ואת העושר האינסופי של תובנות שמגיעות מהגוף בסשן אחד של התמקדות. ובעיקר את פריצת הדרך שהשיטה מחוללת באופן אלגנטי ונקי – לאחר שנים של תקיעות פיזית או נפשית. הכי מרגש היה עבורי היה מקרה של אשה בת 37 שנכנסה להריון ראשון וספונטאני, אחרי שנים ארוכות של עקרות.

האם יש מקרים שבהם לא מטפלים בשיטת ההתמקדות?

ההתמקדות מתאימה לכל אדם לרבות ילדים (עם ילדים קטנים העבודה נעשית דרך ציור או תנועה ופחות דרך מלל) ולרבות אנשים במצבים נפשיים קשים. התווית הנגד היחידה היא אדם שלא רוצה או לא מסוגל להתמקד. ההתמקדות מחייבת להרפות ולשחרר שליטה על מה שעולה מהגוף. בהתמקדות אנחנו שמים לב אל הגוף מתוך קבלה מלאה ושלמה של מה שמגיע. מי שלא מוכן לעזוב שליטה על מנת לשים לב למה שיש בגוף – לא ממש יצליח להתמקד.

ליצירת קשר עם ירדן כרם : 0544250910


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • מה שאני יודעת לבטח הוא שהסוד הגדול לחיים טובים ובריאים הוא שאין סוד גדול. אתה מסוגל להשיג כל מטרה בריאותית שאתה מציב לעצמך כל עוד אתה מוכן להיות ישר עם עצמך באשר לתכנון, להשקעה ולמאמץ שכרוכים בהשגתה. אין דלתות אחוריות ואין קיצורי דרך! זה רק אתה, הרגע הנוכחי, והבחירה שאתה עושה ברגע הנוכחי
     
    אופרה ווינפרי