תרופות סבתא

תיאנין (ל-תיאנין)

כולנו סובלים מרמות מתח נפשי גבוהות בעידן החיים המערבי. הצפת המידע, המהירות שבה מצפים מכם להגיב לכל אימייל או מסרון, והציפיה שתהיו נגישים 24/7 מייצרת ספיד מטורף לא אנושי כמעט. חומצת האמינו ל-תיאנין שנמצאת בשפע בתה ירוק יכולה לסייע לכם להיפטר מסטרס נפשי ומחרדות וכן לייצר תחושת שלווה פנימית ללא תופעות לוואי. כיצד?

למעשה די בשיחת טלפון או באימייל כעוס מהבוס כדי להעלות את רמות הקורטיזול בגוף ולייצר התקף חרדה קטן וקשיי ריכוז. החדשות הטובות? – חומצת האמינו ל-תיאנין פועלת כמשכך טבעי לחרדה, משפרת את איכות השינה, מעלה את רמת הקשה והריכוז אצל ילדים ואפילו לוחמת בעקיפין בגידולים סרטניים. מה אתם צריכים לדעת על התרופה הטבעית הזו?

התגלית של ל-תיאנין הגיעה מהתבוננות על נזירים בודיהסטים

נזירים ששותים תה ירוק מגיעים למצב תודעה מופלא: מצד אחד הם חווים רגיעה, שקט ושלווה פנימית וצד שני הם עירניים, מפוקסים וקשובים למציאות כפי שהיא (לב ליבה של המדיטציה). תה ירוק (כמו תה שחור) מכיל כידוע קפאין, חומר מעורר שגורם דווקא לעצבנות, לעליה בקצב הלב ולהתקפי חרדה ולכן החוקרים שאלו את עצמם – כיצד לאור שתיית הקפאין הנזירים מצליחים להגיע למצב נפשי של נינוחות ושקט. מסתבר שתה ירוק מכיל לצד הקפאין המעורר גם חומצה אמינית בשם ל-תיאנין שמרגיעה את הנפש. ולכן האנשים שוותים תה ירוק נהנים מכל העולמות: גם עירנות וגם שלווה, בשונה למשל מפולי קפה שגורמים רק לעוררות עצבנות ודריכות.

ל-תיאנין עוזר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז ולחרדת בחינות

גם הצפת המידע מכל המדיות שמתנפלות על האדם בעידן המודרני מייצרת מתח נפשי שהמתבטא בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים כאחד. אם אתם מוצאים את עצמכם במקום כזה כדאי שתתוודעו אל חומצת אמינו ל-תיאנין (תיאנין) כתרופה טבעית מושלמת. למשל אצל ילדים שסובלים מחרדת בחינות אל תיאנין תשיד שני ידעים רצויים: גם תרגיע את הילד וגם תשפר את החדות המנטלית והריכוז שלו

סגולות בריאותיות של חומצת האמינו תיאנין

 • משפרת את איכות השינה
 • מרגיעה את הנפש בלי לגרום לישנוניות
 • מורידה את תופעת הלוואי שכרוכה בקפאין (העלאת לחץ דם ועוררות יתר)
 • מורידה לחץ דם והפרעות שינה על בסיס קפאין
 • משפרץ חדות מנטלית, זיכרון וריכוז
 • מייצרת חשיבה חיובית (תיאנין משתתפת בייצור גאבא- מוליך עצבי מרגיע במח)
 • מורידה עצבנות שכרוכה בתסמונת קדם ווסתית
 • מסייעת בהתמכרות לניקוטין
 • מגבירה יעילות של תרופות אנטי-סרטניות ומכווצת גידולים סרטניים

תיאנין לנדודי שינה

לא רק מתח נפשי אלא צריכה מוגזמת של קפאין מולידים היום מצב שנעשה יותר ויותר שכיח: קשיי הירדמות, שינה מופרעת ואיכות שינה ירודה. אנשים מתעוררים עייפים בבוקר ומרגישים לעיתים סחוטים עד שעות הצהריים. – חלק מן התופעה הזו קשור להתשת בלוטת האדרנל שאחראית על ייצור הורמון המתחי קורטיזול ואדרנלין – וכאמור קשה מאד היום לברוח מן המתח הנפשי בעידן טכנולוגי עם ספידים מטורפים. בסהקשר הזה תיאנין היא חומצת אמינו שנושאת בשורה. מסתבר שהיא מסייעת מאד למח להיכנס למצב של גלי אלפא- אותה תדירות גלים שמאפיינת את המח טרם הירדמותו ומאפיינת אנשים שמרבים במדיטציה. לפיכך היא מקלה מאד על תהליך ההירדמות. יתר על כן: אנשים שלוקחים כדורי שינה כדי להירדם יורים לעצמם ברגל שכן כדורי השינה מדכאים את שלבי החלימה הנחוצים להתחדשות המח. לעומת זאת אל תיאנין היא חומצת אמינו שמיטיבה עם כל 4 ארבעת שלבי השינה ולא מדכאת את שלב החלום.

כיצד אל תיאנין מסייע לחולי סרטן?

באופן עקיף דרך חיזוק מערכת החיסון. טיפולים כימותרפיים ומצב המחלה בכלל מייצרים בגוף רמות גבוהות של מתח נפשי ותגובת המתח מחלישה מאד את מערכת החיסון. אם חושבים על זה זה מאד הגיוני: כאשר האנרגיה של הגוף הולכת לטפל ב"מצב חירום" לא נשארת מספיק אנרגיה למערכות התחזוקה של הגוף: החיסון עיכול או רביה. כיון שתיאנין מוריד מתח בגוף המערכת החיסונית משתקמת ונלחמת בסרטן ביתר יעילות. מסיבה זו יש מחקרים שמראים כי נטילת תיאנין לצד טיפולים קונבנציונליים נגד סרטן היתה מהלך סינרגיסטי שכיווץ גידולים.


המינונים המומלצים של תיאנין

כדי להגיע למינוני תיאנין שאכן יגרמו לשלווה ולרגיעה נדרשים כ10 כוסות של תה ירוק – לא מעשי במיוחד לאנשים בעולם המערבי ולכן יש מי שמייצר כמוסות וממליץ על מינון של מיליגרם אחד לכל קילו במשק ועד 200 מ"ג ליום. מקורות מזון אחרים לתיאנין הם לא רק תה סיני ירוק אלא גם תה יפני, תה לבן ופטריית בולטוס שצומח בסתוו ביערות אירופה וצפון אמריקה.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • 2000 לפנה'ס: אכול את השורש מהאדמה

  1000 לפנה'ס: השורש הזה הוא עבודת אלילים, מוטב שתתפלל

  1800 לספירה: התפילה היא אמונה תפלה, מוטב שתשתו את השיקוי

  1940 לספירה: השיקוי הוא שמן נחשים, מוטב שתבלע את הגלולה

  1980 לספירה : הגלולה אינה אפקטיבית - קח אנטיביוטיקה

  2012 לספירה : האנטיביוטיקה מלאכותית,  אכול את השורשים