תרופות סבתא

לאלו מצבים רפואיים יוגה תרפיה מועילה?

יוגה תרפיה היא  תהליך טיפולי שמטרתו להגביר את החיוניות, להטיב ולהעצים את המטופל בעזרת הפילוסופיה והפרקטיקה היוגית של אסאנות (תנוחות היוגה), תרגילי נשימה, הרפיה ומדיטציה. הטיפול באמצעות היוגה שואף להביא הקלה ושקט לגוף ולנפש דרך התבוננות בגוף, תנועה, תשומת לב והקשבה פנימית. נקודת המוצא של הטיפול רואה ב"אדם" על שלל רבדיו -גופניים, פיזיים, מנטאליים ועוד-  ישות שלמה ומטרת הטיפול היא לעורר מחדש את האיזון, האחדות והתואם בין הרבדים השונים כדי שאלו יפעלו יחדיו בצורה אופטימלית.

כיצד נראה טיפול ביוגה תרפיה?

הטיפול מתקיים במפגש בין המטפל למטופל במהלכו מנחה המטפל את המטופל בסדרה של אסאנות, תרגילי נשימה, דמיון מודרך והרפיה המותאמים למטופל. הבניית התרגול נעשית לאחר תשאול ושיחה אודות המצב הבריאותי של המטופל, אורח החיים שלו, הרגלי תזונה ועוד. לא נחוץ ידע מוקדם על יוגה או בתרגול יוגה בכדי להתחיל את הטיפול ולתרגל.

מה מקור השיטה של יוגה תרפיה?

יוגה כפרקטיקה וכפילוסופיה צמחה בהודו לפני בערך 5500 שנה. המסורת והפרקטיקה היוגית נשענת על תרגילי נשימה, תרגילים פיזיים אסאנות, מדיטציה לימוד וחקירה עצמית שמטרתם בין השאר להיטיב עם המתרגל ולתת לו כלים לחזק את הגוף ולהתעצם מבחינה נפשית ורוחנית. אחד המורים הגדולים של היוגה, מי שמכונה "המורה של המורים", המאסטר היוגי שרי ט. קרישנמצ'ריה אשר נולד בהודו ב 1888 , שם דגש גדול על כך שיש להתאים את היוגה למתרגל ולא את המתרגל ליוגה. משמע יש להתאים את התרגול היוגי לכל אדם ואדם על מנת וליצור תרגול מאוזן אשר מטיב עם כל אדם ואדם על פי מצבו הבריאותי, אורח חייו, אופיו ועוד

יוגה תרפיה יעילה למעי רגיז

יוגה תרפיה מתאימה לטיפול בעצירות ובמעי רגיז. בטיפול בעצירות, מעי רגיז ובעיות נוספות הקשורות למערכת העיכול נבנה תרגול/טיפול מתוך התייחסות למערכת העיכול וגורמים שונים היכולים להשפיע על מערכת זו הרגלי תזונה, אורח חיים –ועוד. התרגילים ישאפו להביא תנועה מטיבה והרפיה למערכת העיכול ולגוף כולו. כאמור כל תרגול יבנה ויותאם במיוחד למטופל/ת מתוך התייחסות לבעיה, אורח חיים, תזונה, גיל, מבנה גופני ועוד.

איך השיטה משפיעה על בעיות במערכת הנשימה למשל כיצד היא מסייעת לאסטמה?

אסתמה הינה בעיה דלקתית בדרכי הנשימה המאופיינת ברגישות יתר של דרכי האוויר לגירויים שונים. בהתקף אסטמטי מוצרים דרכי הנשימה וכתוצאה יש בין היתר קוצר נשימה, שיעול, מועקה ותחושה של חנק. בטיפול דרך יוגה מושם דגש גדול על חיזוק מערכת הנשימה, הגדלת קיבולת האוויר של הריאות, העמקת פעולת הסרעפת וחיזוק הסרעפת, הרחבת והגמשת בית החזה כל אלו מסייעים בהעמקת הנשימה ופתיחת מעברי האוויר. כמו כן התרגול מוריד מתחים, מפחית כיווצי שרירים ומאזן- מה שמשפר את ההרגשה הפיזית, מרגיע את הגוף ומערכותיו ומאפשר מרחב נשימה גדול יותר.

יוגה תרפיה לסוכרת

יוגה תרפיה מתאימה מאד גם לסוכרת. אסאנות רבות (תנוחות יוגיות) משפרות את זרימת הדם בגוף ואת כלל נוזלי הגוף, כמו כן - האסאנות מעסות את האיברים הפנימיים לרבות הלבלב והכבד וכמובן מחזקות, מחזירות חיוניות, ומעצימות. הגוף מקבל הזנה פנימית דרך האסאנות, העמקת הנשימה וההרפיה. התנועה הרכה והעדינה של היוגה מרגיעה ומטיבה ומתאימה לכל אחד/ת בלי קשר למבנה הגוף, גמישות, חוזק, משקל.

יוגה תרפיה לטיפול בדיכאון

השיטה מתאימה גם למצבי דיכאון כיוון שהיא מאפשרת ליצור תנועה פנימית הן פיזית הן נפשית שמביאה איתה חיוביות, שקט ונעם. היוגה שואפת להחזיר את המתרגל אל המצב השלם שלו ולחבר כל אדם ואדם אל גרעין הנועם והשמחה הקיים בו/ה. האסאנות מחזקות את הגוף, מניעות, משחררות, עובדות על איזון הורמונאלי, מרגיעות ומביאות שקט לגוף ולרוח.

יוגה תרפיה יעילה לאוסטאופורוזיס ואוסטאופניה

יוגה מטיבה מאד עם אוסטאופרוזיס ומצבים של דלדול עצמות. באמצעות אסאנות שונות נלמד כיצד ניתן לחלק בצורה נכונה את משקל הגוף אל המפרקים והעצמות ואיך להעביר את המשקל דרכם. פעולה זו תסייע בחיזוק ובבניה של העצמות. כמו כן באמצעות התרגול מפרקי הגוף נעשים יציבים וחזקים יותר.

יוגה תרפיה לבעיות אורתופדיות כמו כתף קפואה

ביוגה תרפיה מושם דגש משמעותי על החזקה נכונה של השלד וחיזוק השרירים אשר תומכים בשלד, מייצבים אותו ומניעים אותו. הטיפול מתאים אם כן לכאבי גב וגם לכתף קפואה התרגילים המותאמים –מאפשרים להניע את הגב ואת הכתף בצורה נכונה ומטיבה. התנועה כשלעצמה עוזרת לשחרר את האזור בגוף שבו התנועה עצורה או מוגבלת. הטיפול שואף להקל על כאבי גב ולעזור לחזק, לייצב ולפתוח את עמוד השדרה דבר שבתורו מוריד לחץ מהעצבים היוצאים מחוט השדרה נדחסים או נלחצים ויוצרים כאב ומתח

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה השיטה?

יוגה תרפיה עוזרת לכל אדם הסובל מכאב פיזי או נפשי, רוחני בין אם מדובר בקשיים עם מערכת הנשימה, מערכת השלד, האיברים הפנימיים, לחץ דם, עייפות כרונית, בעיות הורמונאליות ועוד. השיטה תשאף תמיד לתמוך, להטיב ולהביא הקלה ושקט. למשל ש' הגיעה אלי עם קשיי הליכה וכאבים חוזרים לאורך הרגל מכף הרגל אל השוק והירך. מאחר שהיא אישה פעילה, הדבר הציק לה מאוד ומנע ממנה פעילויות רבות. בתחילת הטיפול נמנענו מאסאנות שדרשו שימת משקל על הרגל הכואבת. במקום זה עבדנו על שאר הגוף: חיזוק והגמשה של עמוד השדרה, העמקת הנשימה, עבודה על כפות הרגליים וחיזוק הרגליים על ידי תרגילים מותאמים שלא דרשו מש' לעמוד. מצבה של ש' השתפר בהדרגה. התרגול אפשר לה להניע, לחזק, להגמיש את הגוף ושיפר את הרגשתה הכללית. לאט לאט התחלנו להכניס לזמנים קצרים אסאנות שבהן עומדים ובאמצעותן עבדנו על יציבה נכונה ושימת משקל נכונה על כפות הרגליים. עם הזמן הכאב ברגל נעלם לחלוטין.

מה קוסם לך בשיטה הזו?

השיטה קוסמת לי מכיוון שאני חשה ומאמינה שזאת שיטה שמאפשרת לאדם להתחזק ולהתעצם פיזית ונפשית, למצוא אור והקלה, שמחה ורוגע גם כשיש כאבים או דברים שמציקים ומקשים וכמובן לא רק. מדובר בתהליך, חקירה, למידה אדם לומד להכיר את גופו ואת עצמו ומפתח תשומת לב עדינה וחובקת - לעצמו ולעולם שמקיף אותו. כמו כן מדובר בתרגול שמתאים לכל אחד ואחת.

התוויות נגד ליוגה תרפיה

האם יש מקרים שבהם לא מטפלים בשיטה ? למי זה לא מתאים –?

עקרונית טיפול דרך יוגה יכול להתאים לכל אחד ואחת החשוב הוא להתאים את התרגול לכל מטופל/ת. כל מקרה לגופו צריך להבחן אל מול המטופל. כל מטופל/ת יתרגלו אסאנות, תרגילי נשימה המתאימים להם בהתאם למצב הגופני, פיזי בריאותי, האנרגטי המדובר. אסאנות עוברות מודיפיקציה כשצריך בכדי להתאים למטופלים ולתמוך בהם. התרגול מותאם כך שדרכו המטופלים מחזקים את הגוף וחווים נינוחות ונועם. גם מטופל עם קושי תנועתי רב יכול ללמוד להניע את הגוף בצורה עדינה ונכונה, ללמוד להעמיק את הנשימה ולחוות שקט ונעם מבפנים.

ליצירת קשר עם נועה מנדל מורה מוסמכת ליוגה 0544943317

noameyoga@gmail.com__
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים מוכנים לאבד  את בריאותם כדי לצבור עוד כסף. מאוחר יותר הם נאלצים להשתמש בכסף זה כדי להציל את בריאותם. בשל מחשבותיהם על העתיד הם שוכחים את ההווה ובאופן הזה הם מחמיצים את ההווה וגם את העתיד. והכי גרוע?- בשעה שהם חיים באשליה כאילו הם לא ימותו לעולם, הם מתים כאילו מעולם לא חיו.

    קונפוציוס