תרופות סבתא

ארומתרפיה (טיפול באמצעות ריחות)

חוש הריח יכול להיות הכלי שדרכו ניתן לרפא מצוקות גופניות או להקל עליהן. סביון סגל, מומחה לארומתרפיה (טיפול באמצעות ריחות המגיעים שמנים אתריים) שוטח את משנתו על השיטה ומסביר כיצד היא פועלת ביעילות על בעיות רפואיות מסוימות.

ארומתרפיה מהי?

מה היא ארומתרפיה? ארומתרפיה היא אומנות השימוש בשמנים אתריים ותמציות אם לטיפול בבעיות ומחלות, וכן לאיזון הפיזי והרגשי של הגוף. שימוש בחומרי ריח מתועד כבר 5000 שנה. הארומתרפיה המודרנית, קרי זיקוק שמנים אתריים הוא בן מאות שנים, ומקורו כמובן ברפואה העממית.

ארומתרפיה עובדת על הגוף ועל הנפש

הארומתרפיה מבוססת על שימוש בחומרים נדיפים המופקים מהצמח, בכל חלקיו (שורשים, גזע, עלים, ופרחים). עליהם מבוסס מנגנון ההגנה של הצמח ממחלות וממזיקים, חיידקים וירוסים וטפילים, וכן חומרים נדיפים למשיכת מאביקים. ההשפעה של החומרים האלה, הנקראים שמנים אתריים (נדיפים), היא גם במישור הפיזי, ז"א יש להם השפעה פרמקולוגית על גוף האדם, בדומה לתרופות. בנוסף, יש לשמנים האתריים תפקיד באיזון רגשי ורוחני, הנובע מהשפעת הריח על האדם. אפשר לומר, שיש גם השפעה של התדר של הצמח על גוף האדם, המסייע באיזונו.

התוויות נגד לארומתרפיה: על מי השמנים האתריים אסורים?

השמנים אסורים במקרים הבאים:

 • 1. מטופלים בסטרואידים וקורטיזון
 • 2. מטופלים בכימותרפיה
 • 3. נשיםבהריון בטרימסטר הראשון. אח"כ הן מוגבלות בשימוש לשמנים עדינים ובמינון נמוך. (שמנים אתרים אסורים במיוחד הם פנירויאל, קינמון, תימוס אדום, סלביה, ציפורן ועוד)
 • 4. נשים המטופלות בהורמונים למטרות עיבור

איך משתמשים בשמנים אתריים?

 • 1. בהדפה (חוש הריח)
 • 2. במריחה על העור או עיסוי
 • 3. צריכה פנימית

ריכוז השמנים בטיפול ארומתרפיה יהיה בממוצע לאדם בוגר 2 אחוז ולילד עד אחוז אחד.

השמנים נמהלים בשמנים צמחיים כגון שמן שקדים, שמן שומשום, שמן זרעי ענבים ועוד.

שמנים בלקיחה פנימית נלקחים בריכוז מלא.

איך עובד המנגנון הביולוגי של שמנים אתריים על הגוף?

מנגנון הפעולה של השמנים מבוסס על חדירת מולקולות הריח דרך האף, יצירת קשר כימי-חשמלי המעביר סיגנל למח מצד אחד, ומולקולה הנספגת לכלי הדם במקביל. השמנים עוברים עם זרם הדם לכל חלקי הגוף ומטפלים (כמו תרופה) בבעיה, או במחלה שאליהן השמנים מכוונים. ההשפעה של השמנים ניכרת גם במישור הרגשי והתודעתי:עצם תחושת הריח משפיעה עלינו, ו"יושבת" על זיכרון זה או אחר.

איך נראה טיפול ארומתרפי אחד-על אחד?

טיפול ארומתרפי מאופיין בתהליך תשאול ואבחון, שאצלי במרפאה, נעשה גם באמצעות שימוש בקינסיולוגיה (שיטות IPEC ו ABRT ) המאפשרות התאמת השמנים בדיוק רב לצרכים של המטופל, בהתחשב במצבו, גילו ורגישויותיו. הארומתרפיה,יעילה מאוד בטיפול במגוון רחב של תופעות המוכרות לכולם. חלקן פשוטות יותר לטיפול, וחלקן מורכבות, ודורשות שילוב עם שיטות אחרות. דוגמאות:

ארומתרפיה לכאבי אזניים, טיפול טבעי לדלקת אזניים אצל ילדים

טיפול בדלקת אוזניים אצל ילדים: טיפה אחת של שמן אתרי לבנדר, על "קוץ" מצמר גפן. מכניסים את צמר הגפן לאוזן, באופן בו לא יגע השמן הספוג בחלק הפנימי. מכסים את האוזן בכוס על מנת שחום הדלקת יאדה את הלבנדר, ולא יתנדף מהאוזן אלה יתפשט לחלל האוזן. חמש דקות כל אוזן. נוצר חיטוי וטיפול על ידי הלבנדר בדלקת.

ארומתרפיה להפרעות אכילה

שמן אשכולית בצריכה פנימית מסייע לסובלים מהפרעות אכילה. הטיפול עוזר לאיזון רמות מיצי העיכול, איזון התאבון (הפחתה או המרצה בהתאם). השמן גם מסייע בהתמודדות הרגשית בתהליך.

ארומתרפיה לאקזמה

אטופיק דרמטיטיס – מה שנקרא בשפת העם – אסטמה של העור היא אינדיקציה לשימוש בשמנים אתריים. אנחנו נעזרים בשמנים אתריים כגון אקליפטוס דייווס, קימל, לימון, מרווה רפואית, לענה, לבנדר ואחרים על מנת לטפל בזיהומים ובפצעים על העור, לחטא ולשקם את העור. מנסיוני, חיוני ביותר לשלב עם ניקוי אלרגנים וטיפול רגשי למשל בשיטת IPEC. השילוב של שתי שיטות אלו מנצח.

ארומתרפיה לאסטמה (קצרת)

טיפול באסתמה: אסתמה היא מחלה פסיכוסומאטית היוצרת התכווצות סמפונות המקשה על הנשימה. הגורמים לכך הם רבים, אך אציין במיוחד אלרגיות לאבק , צמחים וחומרים אחרים, וקשיים רגשיים הנוגעים להישרדות, פחדים ועוד. השמנים הניתנים לטיפול באסתמה הם ממגוון עצי האקליפטוס, רבינסרה, אביס אלבה ואחרים, המאפשרים שחרור ריר ממערכת הנשימה, הפחתת הסטרס, היוצרים הקלה בתהליך הנשימה, וחזרת הסמפונות למצב רפוי. גם כאן יש לשלבניקוי אלרגנים, וטיפול רגשי על מנת להפחית את תדירות ההתקפים ואף למגר את המחלה. צריך לקחת בחשבון ששמן אקליפטוס עלול להיות אלרגן במיוחד לילדים ולכן נעדיף שמן רבינסרה.

אלו שמנים ארומתיים מתאים ל- ?

 • הליקובקטר פילורי: שמן קפסיקום (מופק מצ'ילי) בתוך שמן זית לצריכה פנימית
 • דלקת גרון: שמן תימוס אדום או סינרג'י מאסטר בלנד בלקיחה פנימית
 • שיעול כרוני: רבינסרה, אקליפטוס, וינטרגרין בתוך תערובת שמנים צמחיים ומיצוי זרעי חרדל
 • עצירות – שמן טנג'רין בלקיחה פנימית
 • ריח רע מהפה – אגוז מושקט בלקיחה פנימית (יש לבדוק גם מצב דנטלי ותזונה)
 • נדודי שינה – מליסה ולבנדר בחדר השינה
 • אקנה – לבנדר, סלביה, ברוש ולימון. במקרים קשים מוסיפים תימוס אדום
 • הפרעות קשב וריכוז – ברגמוט בהדפה, לפעמים משלבים עם מיורם מתוק
 • כבד שומני – משתמשים בתמציות אם כגון גדילן מצוי, ושוש קרח
 • חרדה ופחדים – ציסטוס, רוזווד

האם טיפול ארומתרפי מתאים לילדים?

ניתן בהחלט לטפל בילדים באמצעות שמנים אתריים. המינונים יהיו נמוכים משל בוגרים, אך בהחלט יעילים. הטיפול בילדים יעיל במיוחד, בעיקר בגלל העדר מחסומים ומגננות שעוטים המבוגרים עליהם. השימוש בשמנים לילדים הוא בעיקר טיפול בבעיות נשימה, דלקות בעור ופצעים, הפרעות קשב וריכוז, דלקות אוזניים, אקנה ועוד.

לפרסם את הנס: סיפור הצלחה עם טיפול ארומתרפי

ארומתרפיה, יעילה למשל בתהליך הכנה לניתוח, בהכנת יולדות לתהליך הלידה (מניעת חתך החיץ בלידה), בטיפול לאחר הלידה, בחיטוי חדרי מגורים, קליניקות וחדרי חולים מבקטריות ווירוסים, טיפול בפטרת העור, אקנה, ובהכנה לניתוחים שתורמת להחלמה מהירה.

הכנתי לניתוח גבר כבן שבעים, שהיה אמור לעבור ניתוח מעקפים משולב עם החלפת מסתם. השימוש היה בשמנים אתריים על האזור המיועד לניתוח, ומתוך ידיעה שכלי הדם החליפיים יוצאו מאזור החזה. לא בוצעה הכנה לאזור הרגל, ממנה מוציאים בד"כ כלי דם לניתוחי מעקפים. בדיעבד, הסתבר שנאלצו לקחת כלי דם בכל זאת מהרגל שלא עברה הכנה. התוצאה היתה כזאת: באזור בו לא בוצעה ההכנה (ברגל) התפתחה דלקת באזור החתך. באזור הניתוח בו בוצעה הכנה, נותר חתך נקי, עם צלקת מזערית. תהליך ההחלמה היה קצר ביותר. 5 ימים אחרי שנכנס לבית החולים, יצא חזרה לביתו כשהוא אחרי ניתוח, טיפול נמרץ ואיזון דופק . כעבור שבועיים, האיש חזר לעבוד. התוצאה חזרה על עצמה, כשבוצעה הכנה באמצעות ארומתרפיה לניתוח בגבר בן 80 שהיה זקוק להחלפת ברך. החלמה מהירה מאוד, בערך כחצי מהזמן הממוצע הנדרש להחלים. במילים אחרות קיבלנו חתכים נקיים וללא צלקות מורגשות.

למה השיטה של הארומתרפיה קוסמת לך?

החיבור שלי לארומתרפיה, מגיע ממקום של יכולת להשתמש בחומרי ריח מדהימים, כחומרים לטיפול ולהעצמה אישית. השמנים מסמלים עבורי את החיבור המושלם בן הטבע לאדם. יש בהם כדי לרפא, לרומם את הנפש ולפתח את היכולת הרוחנית. אני חווה את השמנים גם דרך הגוף וגם דרך הנפש. מאוד מחובר לתחום של ארומתרפיה רוחנית, וגם פיתחתי מוצרים יוצאי דופן בעקבות חיבור זה. אחד מהם הוא ה- Angel Wings, המשמש לתהליכי ריכוז מודעות, מדיטציה ותקשור, וחיבור ישיר ל"אני העליון".

דרכי התקשרות לסביון: טלפון – 0523436395 מייל – savyon.segall@gmail.com

http://www.savyon-segall.com

הערה חשובה: שמנים ארומתרפיים מחייבים זהירות בטיפול. אין לעבור על מינונים מומלצים, ואין להביא במגע שמנים עם העיניים או ריריות הפנים. שימוש בשמנים ייעשה בהדרכה של מטפל מוסמך או על ידי מטפל מוסמך. אין ההמלצות במאמר זה באות להחליף הוראות רופא מכל סוג שהוא. הטיפים שכתבתי במאמר זה הם פרי ניסיון רב של שנים, אך הן אינן מלוות בהוראות שימוש כיון שיש להתאים לכל מטופל את הטיפול הספציפי שלו. אין המחבר אחראי לכל תוצאה הנגרמת משימוש בשמנים אתריים שלא נעשו בהנחיה ישירה ממנו ובהדרכה אישית של המטופל, בין אם נעשו על פי ההמלצות במאמר זה, ובין אם לא.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם