תרופות סבתא

האם קנדידה מדביקה? האם ניתן להידבק בקנדידה מאדם אחר?

אני סובלת מקנדידה חוזרת שקשה להיפטר ממנה. גם כשאני לוקחת כדורים אנטי פטרייתיים הקנדידה נרגעת לזמן מה וחוזרת שוב.  תהיתי האם קנדידה מידבקת והאם יכול להיות שנדבקתי ממישהו אחר?  מה עלי לעשות כדי למנוע זיהום קנדידה?

השאלה האם זיהום פטרייתי מדבק חוזרת על עצמה – היא שאלה נפוצה ובגדול התשובה לשאלה זו היא : "לא".

קנדידה והידבקות : האם אפשר להידבק בקנדידה ?

קנדידה אלביקנס, בשונה מאורגניזמים אחרים כמו וירוסים וחיידקים אינה מדבקת ואינה עוברת מאדם לאדם אלא היא מתנהגת כמו יצור אופורטוניסטי שתופסת טרמפ על החולשה הגופנית של האדם שנושא אותה, ליתר דיוק על חולשת המערכת החיסונית שלו. במילים אחרות היא עלולה לפגוע יותר באנשים עם מערכת חיסון מאותגרת כמו חולי איידס, סרטן, אנשים על סטרואידים או אנשים שחווים מתח נפשי ממושך – שכידוע פוגע במערכת החיסון.

למה קנדידה נתפסת כזיהום מידבק?

כאמור השמר קנדידה אלביקנס הוא יצור אופורטוניסטי שגדל בתנאים מסוימים שאנו מאפשרים לו על ידי בחירות שגויות שאנו עושים (צורכים מזונות שמזינים קנדידה, לקיחת גלולות נגד הריון שמחריפות מצב של קנדידיאזיס, אכילת יתר של מתוקים, שתיה קלה מומתקת בתכיפות גבוהה, חיים בקצב מטורף ועוד). למה יצא לזיהום הפטרייתי שם של זיהום מידבק ? לפניכם התשובות

זיהום קנדידה שלא עובר: למה קשה לחסל קנדידה?

גדילת יתר של קנדידה מדכאת את מערכת החיסון ותחת השראה של מערכת חיסון חלשה מתפתחים גם וירוסים וחיידקים אחרים שהם כן מדביקים ועוברים מאדם לאדם. במקרים כאלו של זיהום חיידקים משני אתם מקבלים לרוב אנטיביוטיקה – ואז נוצר מעגל רשע שמחריף את הבעיה שכן אנטיביוטיקה מחסלת גם את חיידקי הלקטובצילוס אסידופילוס במעיים – אותם חיידקים טובים שמווסתים וממזערים את גדילת הקנדידה במעיים. כשהקנדדיה מרימה ראש בסיבוב השני ומתפשטת המצב מחריך והאדם חווה בין השאר אלרגיות, אסטמה, תגובת יתר של מערכת החיסון ואז מה רושמים לו הרופאים? קורטיזון: תרופות סטרואידיות שבתורן גם הן מגדילות את נפח הקנדידה במערכות הגוף וחוזר חלילה. מסיבה זו כל כך קשה לאנשים להיפטר מזיהומי קנדידה.

המלה "זיהום פטרייתי" מטעה

בשל התופעה שתוארה לעיל ומעגל הקסמים שנוצר - יותר נכון לקרוא לבעיה 'גדילת יתר של קנדידה' או 'קנדידה משגשגת' מאשר המושג המטעה "זיהום קנדידה". לזיהום יש קונוטציה של מחלה מידבקת וזה לא המצב במקרה של קנדידה אלביקנס.

מתי קנדידה מידבקת ?

כאשר מערכת החיסון שלכם מאותגרת, ניתן להידבק מאנשים אחרים בזיהומי קנדידה למשל דרך מגע מיני, או למשל דרך הרוק כאשר מתנשקים. קנדידה אגב יכולה לתפוס אנשים גם בבתי מחרץ ציבוריים (בריכות, חדרי הלבשה) כאשר יש לה פרצה שקוראת לגנב: חתכים או פצעים באצבעות ובלבד שמערכת החיסון חלשה ולא הודפת אותה בו במקום.

מקורות להידבקות בקנדידה: מזון

מזון הוא האחד המקורות העיקריים של קנדידה אלביקנס. מסיבה זו גם אם מערכת החיסון שלכם פעילה לעילא ולעילא הימנעו ממזוות מסוימים שבהם יש סיכוי למרבצים של פטריות. מזונות אלו כוללים פירות יבשים, מוצרי חלב, לחם או מוצרים אחרים עם שמרים, פטריות, מונוסודיום גלוטמט, דגים ובשר מעושנים, בוטנים ומוצרי בוטנים.

מניעת קנדידה: איך למנוע קנדידה ע"י שינוי הרגלי חיים?

  1. אם יש לכם נטיה לקנדידה, הקפידו ללבוש בגדים עשויים מבדים טבעיים כמו כותנה. הימנעו מבדים סינתתיים ולבשו תחתונים שעשויים מחומרים נושמים כמו כותנה.
  2. מזערו את המתח הנפשי בחיים ככל שניתן. בעולם המערבי שלנו עם הקצבים המטורפים שלו זה אכן אתגר לא פשוט אבל אם ביראותכם חשובה לכם נסו ללמוד איך לנהל את המתח הנפשי והחרדה למשל דרך טכניקות של מדיטציה, קשיבות ועיסוי.
  3. הרעיבו את מעט הקנדידה ששוכנת אצלכם במעי. כאמור לכל אדם יש במערכת שמרים השאלה היא האם הם גדלים למימדים אסטרונומיים והאם הטפיל מתחיל להשתלט על הפונדק. אחת הדרכים הבדוקות להרעבת הקנדידה היא תזונה נטולת סוכרים בשלב הראשון ואחר כך שימוש בתבלינים טבעיים קוטלי פטריות כמו קינמון, ציפורן או צמחי מרפא כמו מיץ אלוורה, הורופיטו ושמן אורגנו. לקנדידה על גבי העור השתמשו בשמן עץ התה או בג'ל אלווורה
  4. צרכו תוספים פרוביוטיים התומכים בפלורת החיידקים הידידותיים במעי ( אסידופילוס) גם פרוביוטיקה נמצא יעילה לשליטה על גדילת יתר של קנדידה במעיים


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים אוכלים בשר וחושבים שכתוצאה מכך יהיו "בריאים כמו שור".

    בדרך הם שוכחים שהשור אוכל... עשב! 

    פינו קרוזו שחקן איטלקי צמחוני