תרופות סבתא

קשה לכם לרדת במשקל? – יתכן שאתם סובלים מזיהום קנדידה

קנדידה אלביקנס, האורגניזם הטפילי ששוכן בדפנות המעיים שלנו יכול להגיע למימדים של זיהום רב מערכתי ולחולל בעיות בריאות קשות שאחת מהן היא עליה במשקל. אם אתם עושים דיאטות, מתעמלים, שורפים קלוריות ולא מצליחים לרדת במשקל- יש סיכוי סביר שהקנדידה עוצרת את התהליך הטבעי של ההרזיה. למה זה קורה?

תופעת לוואי של קנדידה: עליה במשקל

אם תשאלו מטפל קונבניונלי או תזונאית רגילה הם יאמרו לכם שאין קשר בין עליה במשקל וזיהום קנדידה רב מערכתי. למעשה הם בכלל לא מתייחסים לתופעות לוואי של קנדידה ורואים בהן רע הכרחי ("זה שום דבר. לכולם יש קנדידה במעיים"). בפועל, האמירה הזו נובעת מבורות שכן קושי לרדת במשקל – קשור באופן הדוק עם זיהום קנדידה מפושט ועד שלא תטפלו בו – תחוו קושי לרדת במשקל לא משנה כמה תזיעו את עצמכם לדעת בחדר הכושר. למה זה קורה?

כיון שזיהום קנדידה משפיע על בלוטת התריס ופוגע בקצב חילוף החומרים

תופעת לוואי של קנדידה היא רעלנים ושמרים שמחוררים את המעי, חודרים לזרם הדם ומתפשטים בגוף. בין השאר הם מתיישבים על הקולטנים של הורמוני בלוטת התריס ומפריעים להם לתפקד. כיון שהורמוני בלוטת התריס אחראיים על קצב חילוף החומרים ותורמים להרזיה ולשריפת קלוריות – הרי שהפגיעה בתפקודם (ע"י הקנדידה) מעכבת את התהליך הזה של שריפת הקלוריות, משבשת אותו והתוצאה היא קושי לרדת במשקל. למעשה תחת השראת הקנדידה בגוף אתם סובלי מבלי דעת מתת פעילות של בלוטת התריס: גם אם הבלוטה עדיין עובדת ומפרישה את ההורמונים שלה- אלו האחרונים לא מתפקדים באופן אופטימלי.

קנדידה והשמנה: קנדידה גורמת לעצירת נוזלים בגוף, נפיחות וקושי לרדת במשקל

קנדידה גורמת להצטברות נוזלים בגוף ומונעת הרזיה וירידה במשקל. זה קורה כיון שהקנדידה יוצרת חוסר איזון בהורמוני המין הגוף ומחוללת דומיננטיות של פרוגסטרון, הורמון מין נשי שגורם לצבירת נוזלים ושינויים במצב הרוח (חרדה ועצבנות קשה) הקשורים לתסמונת קדם וסתית. מסיבה זו לקנדידה יש תופעות לוואי אחרות כמו יצירת בעיות פוריות, ותסמונת קדם ווסתית קשה. למעשה זה גם עובד בכיוון ההפוך: נטילת גלולות למניעת הריון שמכילות פרוגסטרון מחוללות בעצמם זיהום קנדידה וכך עלולות לגרום לנפיחות בצקתיות והשמנה. אגב, תיאוריה אחרת גורסת שעצירת המים וההתנפחות המימית שמלווה זיהום קנדידה נועדה בעצם לדלל את הרעלנים שנמצאים בגוף ומיוצרים על ידי הקנדידה.

תופעת לוואי של קנדידה: שכבות שומן שמנסות להגן על הגוף מפני הרעל

לשומן בגוף יש אפקט מבודד לא רק מפני חום וקור. למעשה שכבות שומן נוצרות באופן טבעי כדי להקיף ולבודד רעלנים שנכנסים לגוף ולמנוע את חשיפתם לאיבר גוף חיוניים. כאשר זיהום קנדידה מפריש את רעלניו – הגוף מנסה להתגונן מפניהם ומייצר באקסטרה שכבות שומן שיעטפו את הרעל. התוצאה במראה נראית כמו צמיגים במתניים ושכבות שומן עודף במקומות לא רצויים.

קנדידה והשמנה: החוליה המקשרת היא אנטיביוטיקה

מעבר לכך שאנטיביוטיקה מתנהגת כמו תותח חסר אבחנה, מחסלת גם את החיידקים הטובים במעיים (לקטובצילוס אצידופילוס) ומאפשרת לקנדידה לשגשג במקומם – לאנטיביוטיקה יש היבט נוסף: סוגים מסוימים שלה גורמים לרעב בלתי נשלט – רעב שלא יודע שובעה ולמעשה כמה שלא תאכלו ותעמיסו לא תרגישו שבעים. התשוקה שהיא מחוללת היא בעיקר למוצרים מתוקים – ומכאן הקשר בין קנדידה והשמנה כבר ברור.

תופעות לוואי אחרות של קנדידה

כאמור השמנה היא פן אחד של זיהום קנדידיאזיס אבל יש עוד קשת רחבה של תסמניני קנדידה שלא תמיד נראים על פניו קשורים. אם יש לכם כאבי ראש, קוצר נשימה, חשיבה מעורפלת, קושי להתרכז, תסמונת קדם ווסתית קשה, חרדה דיכאון מתח נפשי ועצבנות- תחשדו שאתם לוקים בזיהום קנדידה ותתחילו לתקוף את הבעיה משם. כמו שאמר פעם חתן פרס נובל לרפואה: החיים והמוות מתחילים במעי


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הליכה נמרצת של 8 ק"מ ביום תעשה לאדם מדוכא וחרד את כל מה שטובי הפסיכיאטרים והתרופות- לא יעשו

    פול וויט, רופא וקרדיולוג אמריקני