תרופות סבתא

כיצד שיטת התזונה לפי סוג הדם נותנת מענה על בעיות בריאות?

כשהגיעו לארץ הספרים של פיטר ד'אדמו מייסד השיטה של תזונה על פי סוג דם – הם חשפו אצל שוחרי הבריאות  מימד חבוי שלא היינו מודעים אליו: אפשר להיות "אלרגיים" למזונות מסוימים בהתאם לסוג הדם. היום יש נטורופטים שמתאים למטופל את התפריט האישי שלו וגם רושמים לו פעילויות ספורטיביות מסוימות - על פי סוג הדם שלו. ואם תחשבו על זה קצת, יש הרבה הגיון בתובנות של השיטה ולו מעצם כך שמערכת החיסון שוכנת בדם.

דבורי גתי יוסף שמובילה את התחום בארץ משרטטת את הפילוסופיה הרפואית שעומדת מאחורי השיטה ואת הרציונל שלה.

לכל אדם יש מנגנונים ביוכימיים ופיזיולוגיים ייחודיים

גתי יוסף: הרציונל הוא שכל אדם הוא ייחודי, לכל אדם ודם יש גנטיקה ייחודית ולכן גם פיזיולוגיה ייחודית. זה אומר בין השאר שאנחנו לא מעכלים באותה קלות, לא "שורפים קלוריות" בדיוק באותו קצב, לא מגיבים לאותם מזונות באופן אחיד ועוד. המנגנונים הביוכימיים והפיזיולוגיים של כל אחד עובדים אחרת.

איך כל זה זה מתקשר לסוג הדם?

סוג הדם הינו סמן (מרקר) גנטי שמעיד על תכונות פיזיולוגיות מסויימות: בעיכול, בחילוף החומרים, בחיסון, ובתגובה לסטרס. ביחד עם הגן של סוג הדם עוברים בתורשה גנים נוספים הסמוכים אליו על כרומוזום 9 (התופעה קרויה 'תאחיזה גנטית'). הגנים הנוספים האלה מייצרים אפיון שמשותף לבעלי אותו סוג דם, ומבדיל אותם מסוגי דם אחרים.

סוג הדם "חושף" סודות על אופן הפיזיולוגיה שלנו

קל לזהות מיהו הגן של סוג הדם, שכן הוא דורש בדיקת דם פשוטה לגילוי סוג הדם. ברגע שגילינו את סוג הדם אנחנו מייד יודעים על פעילותם של הגנים הסמוכים. למעשה סוג הדם כאילו "מגלה " לנו סוד פנימי על איך פועלת המערכת הפיזיולוגית שלנו. אם נתאים את אורח חיינו לנטייה הגנטית שלנו, נזכה לבריאות משופרת, משקל תקין, תחושת well being, תחושה של רווחה פיזית ונפשית, ומניעת מחלות עתידיות.

איך עובד המנגנון הביולוגי בגוף של התאמת התזונה לפי סוג הדם?

בהמשך להסבר הגנטי לעיל מתאימים לכל מערך פיזיולוגי את אורח החיים המתאים לו. לדוגמא: לסוג דם A יש יכולת מועטה לייצור חומצת קיבה, לעומת סוג O שיש לו יכולת גבוהה לייצר חומצות קיבה. היות ובשר דורש הרבה חומצות קיבה לפירוקו, יהיה הגיוני להמליץ על אכילת בשר למי שמסוגל לעכל אותו (O ) ולא למי שהבשר "יישב לו המון זמן בקיבה", יתסוס וייצור הפרעת עיכול ורעילות (A).

דוגמא נוספת: סוג דם O מתקשה לפנות עודפי אדרנלין שעלה בעת מתח נפשי, עומס או התרגשות. לפיכך מןמלץ לו להדגיש פעילות גופנית אירובית נמרצת (אמנויות לחימה למשל) שתסייע לו לפנות עודפי אדרנלין מהגוף.

לקטנים, אלרגיות סוג דם ובריאות

פן נוסף הינו מזונות שמכילים לקטינים (כ- 1/3מהמזונות). לקטין הוא חלבון שמסוגל להיקשר לרקמות מסויימות בגוף, ולחולל שם נזק. מסתבר שכל לקטין נוטה להיקשר לרקמות של בעלי סוג דם מסויים, ולאו דווקא לרקמות של סוגי דם אחרים. לפיכך מזון עם לקטינים עשוי להיות מזיק לסוג דם אחד, ובלתי מזיק לסוג דם אחר.

תני דוגמא לפעילות לקטינים בגוף

לדוגמא: לקטין הסויה מזיק לסוג דם - B, אך לא לאחרים. לקטין החיטה מזיק לסוג דם - O ולכל הלא – מפרישים (תת- סיווג של סוגי דם). לקטין התירס מזיק ל- O, B, AB, אך לא מזיק ל- A.

מייסד שיטת תזונה לפי סוג דם הוא פיטר ד'אדמו. איך הוא גילה אותה?

מקור השיטה בעבודת הדוקטורט של ד"ר ד'אדאמו , שאסף מאמרים ומחקרים של רבים אחרים (כ- 2000 מקורות ספרותיים לעבודתו), וערך בעצמו מחקר על השפעת לקטינים. עבודת המחקר שלו מצויה בספריית אוניברסיטת ג'ון בסטיר בוושינגטון, ותוצאותיה המעשיות פורסמו ברחבי העולם בספר 'אכול נכון לפי סוג הדם שלך', ובעוד 13 ספרים נוספים שמהם תורגמו 4 לעברית (בהוצאת מודן)

האם השיטה יעילה לטיפול בקנדידיאזיס (קנדידה מפושטת מערכתית)?

לטיפול בקנדידיאזיס דרושה גישה משולבת. התזונה לפי סוג הדם מורידה עומס ממערכת החיסון. מערכת החיסון לא צריכה להתעסק עם מזונות ולקטינים אלרגניים, והיא מתפנה לטפל בזיהום הקנדידה. במקביל יש צורך לחזק את האדם עם פרוביוטיקה איכותית, ועם טיפול אנטי- פטרייתי טבעי מתחום צמחי המרפא שיילחם בזיהום מסיבי שקיים כרגע למשל באמצעות שמן גרעיני אשכולית, חומצה קפרילית, פטריית שיטאקה, צמח הקופטיס, הורופיטום ועוד. לרוב כדאי ליצור פורמולה ספציפית למטופל, כי סינרגיית חומרים עובדת יותר טוב מחומר בודד, וניתן להרכיב את הפורמולה לתת מענה יותר מדוייק למצב של כל אחד). לכל מי שסובל מקנדידיאזיס מומלץ להפחית מאד צריכת סוכרים. מאידך, ההמלצה להוריד שמרים מהתפריט נכונה בדרך כלל לסוג O, ו- B, ולא רלוונטית לסוג A ו- AB

האם תזונה לפי סוג דם אפקטיבית למחלות יכול או הפרעות עיכול כמו קרוהן וקוליטיס?

הרבה חולי מחלות מעיים דלקתיות פיתחו את הדלקות כתוצאה מחשיפה חוזרת ונשנית ללקטינים, שנקשרו לדופן המעי וגרמו לגירוי ולנזק. יש הקלה גדולה בשיטת סוג הדם לחולי דלקות מעיים כמו קרוהן וקוליטיס פשוט כי התזונה הרבה יותר ידידותית למערכת העיכול. יחד עם זאת יש לזכור שהספר נועד לתת מידע לשמירת בריאות. במצבים דלקתיים אקוטיים (סוערים) יש להתאים גם את התזונה לפי סוג דם למצב המעיים העכשווי של המטופל. זה אומר שיהיו מזונות מרשימות הניטראליים והמועילים שלו, שלא יוכל לאכול כרגע, או שיצטרך לבשל ולטחון אותם, עד רגיעת הדלקת והתייצבות המצב. אז ניתן בדרך כלל לעבור לתזונה יותר נורמאלית לפי סוג הדם, וביחד עם תוספי תזונה תומכים- להבטיח מניעה יותר טובה נגד התלקחות דלקת בעתיד.

מחלות אוטואימוניות הינן מחלות מורכבות ולעיתים קשות. אינני מתיימרת להציג את התזונה לפי סוג הדם כמרפא יחיד ואבסולוטי למחלות אלה (שנחשבות לא ברות ריפוי ברפואה). עם זאת, כבסיס תזונתי מומלץ לחולים אוטואימוניים- איני מכירה שיטה יותר טובה מזו. השיטה פועלת בעדינות ולאורך זמן לאיזון כלל- מערכתי, ולאיזון חיסוני בפרט.

שיטת התזונה לפי סוג דם מועילה לסובלים ממחלות אוטואימוניות

היו לי כמה הצלחות יוצאות דופן עם מחלות אוטואימוניות ביניהן האשימוטו (תת פעילות בלוטת התריס על רקע זה שמערכת החיסון תוקפת את תאי הבלוטה), קוליטיס , קרוהן, ראומטואיד ארתריטיס (דלקת מפרקים על רקע אוטואימוני (RA, לופוס (זאבת), ופסוריאזיס. במחלות אלה התזונה לפי סוג הדם היא המלצת הבסיס, ועל זה אני בונה למטופל תוכנית של צמחי מרפא ותוספי תזונה (בהתחשבות גם בסוג הדם, גם באבחון הרפואי וגם בצרכים האישיים), וכן דרך תובנות גופנפש, שיש להן משקל גדול במצבים האלה.

האם תזונה לפי סוג דם מועילה לבעיות פוריות?

השיטה עוזרת בעיקר לאותן נשים שהפרעת הפוריות שלהן הינה מסיבה בלתי ידועה (אידיופטית), וללא ממצאים רפואיים חריגים ויש הרבה כאלה...

מה שקורה לאשה כזו שעוברת לתזונה ולאורח חיים על פי סוג הדם – זה שהיא מתאזנת יותר טוב – גוף ונפש, ואז יש לשמחתנו קליטות הריון ספונטניות- פשוט מעצם זה שהמערכות שלה מאוזנות ועובדות יותר טוב. חשוב לאמץ את התוכנית המלאה לאיזון לפי סוג הדם- שכוללת גם תזונה (מה לאכול ומה לא לאכול) , הרגלי אכילה (איך לאכול), פעילות גופנית, הרגלי שינה ומנוחה, ותוספי תזונה. (הספר שמציג תוכנית יותר מלאה לחיים לפי סוג הדם הינו 'לחיות נכון לפי סוג הדם שלך')

בעיות פוריות עלולות לנבוע גם מסוגי דם שונים של בני הזוג

מקרה נוסף של סיוע הינו לזוגות בהם לבן זוג יש סוג דם A או B, או AB, ולבת הזוג סוג דם O. אשה כזו נוטה לייצר נוגדנים נגד הזרע של בן זוגה (תופעה הקרועה 'צוואר רחם עוין'). הזרע כלל לא מצליח להגיע בשלום לביצית כי הוא מותקף בדרך ע"י נוגדנים שהאשה מייצרת ומפרישה מריריות הנרתיק וצוואר הרחם (סוג דם O נוטה למערכת חיסונית חזקה, לעיתים חזקה מדי). זוגות כאלו נכנסים הרבה פעמים לטיפולי פוריות מפרכים שיכלו להימנע בשינוי פשוט בתזונה. כשהאשה מורידה את הלקטינים והאלרגנים מתזונתה ( במקרה זה- חיטה, חלב, תירס, בוטנים, עדשים), באופן מדהים יורדת רמת הנוגדנים שמיוצרת אצלה, וכך יש לזרע סיכוי טוב הרבה יותר לצלוח את הדרך המובילה לביצית, ולייצור הפריה טבעית.

האם השיטה של תזונה לפי סוג דם אפקטיבית לאקנה?

כן. השיטה יוצרת ניקוי עדין של הגוף מרעלים, ובכך מפחיתה עומס רעלים מהדם. ברפואה הטבעית (גם בנטורופתיה וגם ברפואה הסינית) מצביעים על קשר בין עומס רעלים בדם שמתבטא על גבי העור (הערת המערכת: העור הוא איבר הפרשה של הגוף ובאקנה יש נסיון של הגוף להפריש את הרעלים שהצטברו במערכות הגוף גם דרך העור והתוצאה היא פצעי בגרות). ככל שהדם מורעל יותר והכבד עמוס יותר, פצעי האקנה יותר בולטים, אדומים ומודלקים, והעור בכללי נראה פחות בריא וטוב. הקלת עומס מהכבד מאפשרת לו גם לפנות יותר טוב עודפים הורמונליים, ובכך לתת תמיכה למצבי אקנה שמחמירים בגיל התבגרות, ולאקנה שפורצת סביב הוסת אצל נערות ונשים. באקנה אני ממליצה לשלב טיפול פנימי וחיצוני – פנימי דרך התזונה, וחיצוני דרך ניקוי העור ומריחת תכשיר צמחי על האזור הנגוע, שמסייע לחיטוי וייבוש הפצעונים. כמו כן מומלץ לבעלי כל סוגי הדם להרבות בשתיית מים, ובאכילת ירקות בכלל ועלים ירוקים בפרט. אלה מסייעים לניקוי הרעלים ממערכות הגוף ומהדם.

איך שיטת סוג הדם משפיעה על שיפור זיכרון ? על אנשים שסובלים מירידה בחדות המנטלית?

השיטה לא ממוקדת ספציפית לשיפור הזיכרון, אך יש קשר בין זיכרון לריכוז, ויש קשר בין ריכוז לרמות אנרגיה. אז ראשית- אנשים חווים יותר אנרגיה זמן די קצר לאחר התחלת יישום התוכנית. הם פחות מתעייפים, יותר מרוכזים וצלולים.

באופן ספציפי סוג דם A, ואחריו סוג דם B, נוטים לסבול מעלייה של ההורמון קורטיזול כשהם במתח נפשי או חיים תחת לחצים ועומס. קורטיזול פוגע לאורך זמן במרכזי הזיכרון במוח. למעשה נמצא מתאם חיובי בין קורטיזול גבוה לאורך זמן , לדמנציה סנילית ואלצהיימר בגיל הקשיש (ככל שרמות המתח הנפשי ורמות הקורטיזול עולות כך גם גדל הסיכון לפגיעה בזיכרון) . לפיכך ההמלצות לבעלי A ו- B, כוללות הדרכה מפורטת לניהול מתח נפשי, ולהורדת רמות הקורטיזול הגבוהות. לכך יש השפעה ארוכת טווח על שימור הזיכרון בגיל המבוגר.

מדוע השיטה של תזונה לפי סוג דם מתאימה מאד לאנשים שנוטים לאלרגיות ולמחלות שביסודן מונחת תגובה אלרגית כמו אסטמה, אקזמה ועוד?

רבים מהלקטינים שבמזונות מעוררים נגדם תגובת נוגדנים, שהיא למעשה תגובה אלרגית. כשהנוגדנים גבוהים עקב חשיפה רבה למזון הבעייתי, כל המערכת החיסונית פועלת בסוג של 'היפר', ואז גם התגובות לאלרגנים הנשאפים מהאוויר, הינן חריפות יותר. אנחנו רואים איך הסרת לקטינים ומזונות אלרגניים מהתזונה מפחיתה תגובות עיכוליות - כמו גזים, כאבי בטן ושלשולים.

באותה נשימה יש הפחתה בתגובות אלרגיות נשימתיות כמו נזלת אלרגית, קוצר נשימה, והתעטשויות כאשר גם גרד עורי ודלקות עיניים אלרגיות יכולים להשתפר. יתר על כן. כאשר לא מתחשבים בסוג הדם של מטופל, והוא מראה תסמינים אלרגיים, נאלצים להוריד לו מהתפריט רשימה ארוכה של מזונות החשודים כאלרגנים. זה משאיר את האדם עם תפריט מצומצם, משעמם, שקשה לעמוד בו לאורך זמן. לעומת זאת כשלוקחים בחשבון את סוג הדם, אפשר להוריד מהתפריט רק את המזונות הרלוונטיים. לדוגמא: סוג A לא אלרגי כמעט אף פעם לבוטנים. מדוע להוריד לו בוטנים? וכן הלאה. האפשרות להוריד מינימום של מוצרי מזון, משאירה תפריט מספיק מגוון שניתן לאמץ כאורח חיים, ובכך למנוע תופעות אלרגיות בעתיד.

האם השיטה מתאימה גם לילדים?

אנחנו חושפים תינוקות בני חצי שנה למזון מוצק בהתאמה לסוג הדם שלהם- בסדר נכון ובזמן הנכון. וראה זה פלא- אין אלרגיות, אין דלקות אוזניים, אין בעיות של עודף משקל ותת משקל. פשוט מגדלים ילדים בריאים.

כמובן שכשילד כבר חולה, כדאי להיעזר בתזונה שמותאמת לו לאיזון והתחזקות. כפי שתזונה מותאמת תעזור למבוגר, היא תעזור גם לילד.לרוב אני מתבקשת לעזור עם השיטה לילדים אלרגיים, לילדים עם דלקות וזיהומים חוזרים ונשנים, להפרעות עיכול, ולילדים על הפרעות תיאבון, אכילה ומשקל.

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה השיטה של תזונה לפי סוג הדם ?

· עייפות כרונית

· הפרעות עיכול- גזים ונפיחות, צרבת, שיבושים ביציאות

· עודף משקל (השמנת יתר)

· כולסטרול גבוה ושומנים בדם

· חולשה חיסונית- זיהומים ויראליים וחיידקיים חוזרים, סינוסיטיס כרוני, דלקות אוזניים חוזרות וכו'

· תמיכה טובה לחולי סרטן

מה קוסם לך בשיטה הזו? למה היא שבתה את ליבך?

השיטה הגיונית, מדוייקת ונותנת תוצאות! למי שנכנס לזה באופן מסודר ומתרגל לתחליפים שמתאימים לו, לא קשה לחיות על פי השיטה. שלא כמו 'דיאטות' אחרות, כאן אין צמצום בכמויות אוכל, אין תחושת חסך, אוכלים לשובע, מגוון וטעים, ולכן אפשר לאמץ אותה כדרך חיים ולקחת ממנה עקרונות ליישום במקומות שונים (בבית, בעבודה, במסעדות, בקניות וכו'). אני מאמינה ששיטה זו הינה אבן פינה לרפואת העתיד. כבר היום אונקולוגים מתחילים להתאים תרופות כימותרפיות לחולי סרטן עפ"י בדיקות גנטיות. כבר היום מתפתחת בארה"ב 'רפואה פונקציונלית', שמנחה מטופלים לנקוט אורח חיים מניעתי למחלות שהם נוטים אליהם מבחינה גנטית. גם אני כבר היום מטמיעה בידע של סוג הדם מידע גנטי נוסף שכבר זמין לנו (ספרו של ד"ר ד'אדאמו 'אכלו נכול לפי סוג הגנים שלכם' ואחרים. לא ירחק היום והתאמות של תזונה , וטיפולים רפואיים ייעשו על בסיס ייחודיות גנטית. כמובן שהידע המדעי על התאמת תזונה לגנטיקה הולך וגדל. אחרי הכל סוג הדם הוא גן אחד! אך כבודו במקומו עומד כחלוץ בגישה זו.

למה לדעתך רופאים נוטים לבטל אותה למרות שהרעיון העמוק שלה "עושה שכל"-?

רופארים בישראל לא מכירים אותה כפי שרובם לא מיטיב להכיר בכלל את עולם הרפואה והתזונה הטבעית. נטורופתים שמבטלים אותה לא העמיקו בחומר. יש קבוצת נטורופתים מצויינים שמשלבים את הידע על סוגי הדם עם כל מטופל. קיימת כאן הכשרת מטפלים מסודרת שמקנה תעודה (כרגע בוינגייט), אני מלמדת את המטפלים להבין באופן מעמיק וליישם נכון את השיטה. מי שמציץ- נפגע. אני לא יכולה היום לטפל באופן מדוייק במטופל בלי לדעת את סוג הדם שלו. וכמוני עשרות הנטורופתים שלמדו את השיטה. בארה"ב יש גם רופאים רבים שהם חסידי השיטה. בשנת 2000 קיבל ד"ר פיטר ד'אדאמו את פרס 'רופא שנה' מטעם איגוד הנטורופתים האמריקאי.הניו יורק טיימס דרג את הספר 'אכול נכול לפי סוג הדם שלך' כאחד מעשרת הספרים המשפיעים ביותר במאה ה- 20 בתחום הבריאות. על מה הויכוח בעצם?

דבורה גתי יוסף טל: 052-2456122 , ww.sugdam.co.il
אולי יעניין אותך גם