תרופות סבתא

מהם התסמינים הבולטים של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים?

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים: מהם התסמינים? הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים היא אחת הבעיות הכי לא מאובחנות והכי לא מטופלות, למרות שעל פי ההערכות 5% מכלל אוכלוסיית המבוגרים בעולם המערבי סובלים מצורה כזו או אחרת של ADHD. יתר על כן אין גם היום מדדים מקצועיים רשמיים שעל פיהם ניתן לאבחן במדויק מבוגרים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. אם אתם חושדים שאתם נופלים בקטגוריה הזו, מאמר זה יאפשר לכם לבחון תסמינים של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים ולגלות היכן אתם עומדים בסקאלה.

הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים היתה גם בילדות (ללא אבחון)

בגדול, אצל מבוגרים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז היו גם סימנים של התסמונת הזו בגיל הילדות. אם המבוגרים הללו יגלגלו את הטייפ לאחור הם יגלו שהם היו ילדים אינטליגנטים שהתקשו להשתלב במסגרות קשוחות, חוו דיכאון, חרדה או דימוי עצמי נמוך, והיתה להם נטיה להתמכרות גם אם מדובר בהתמכרות לחומרים זמינים וחוקיים כמו התמכרות לאוכל, התמכרות למתוקים או התמכרות לקפה. היום המחקרים מצביעים על כך שתסמיני הפרעות קשב וריכוז שהיו להם בעבר כילדים מקבלים דגשים קצת אחרים כאשר הסימפטומים של הפרעת הקשב והריכוזבבגרות כוללים בין השאר קושי להתרכז בקריאת ספר, שיעמום כרוני, מצבי רוח משתנים, בעיות בזוגיות, אימפולסיביות וקושי לשלוט בכעסים. בנוסף מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים לקבל דוחות תנועה רבים, להתגרש, וכן לעבור תקופות ממושכות בין עבודות.

תסמינים של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים: שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם

בבית הספר לרפואה בסן דייגו חיברו כמה שאלות שיכולות לשפוך אור על תסמינים של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים. שאלו את עצמכם:
 • האם אני מסיים פרויקטים שאני לוקח על עצמי או ממצה מהר, ונוטש אותם לא גמורים?
 • האם אני חסרת סבלנות? האם קשה לי יותר מאחרים לחכות?
 • האם יש לי נטיה להיות פזור - דעת ולעשות טעויות או תאונות קטנות בגלל פזיזות וחוסר תשומת לב?
 • האם אנשים מתלוננים עלי שאני לא יודע להקשיב?
 • האם דעתי מוסחת בקלות יותר יחסית לאנשים אחרים כאשר אני מבצע משימה מסוימת?
 • האם אני מצליחה לשבת בשקט ולקרוא ספר או שאני "מתנתק'ה והמחשבות נודדות תוך כדי קריאה?
 • האם אומרים עלי שאני לא מאורגנת? האם אני מזהה שיש לי קושי עם מיומנויות של ארגון וסדר במרחב בזמן ובחשיבה?
 • האם יש לי נטייה לדחיינות של משימות אשר דורשות ממנו ריכוז ומחשבה לאורך זמן?

הסיבות להפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים? תיאוריית הדופמין

לא ממש ידוע איך נוצרת הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים או אצל ילדים אבל תיאוריה אחת היא תיאוריית הדופמין. ההשערה גורסת כי אצל מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז יש רמות נמוכות יחסית של דופמין במח ולכן קשה להם לשמור על מוטיבציה ועל פוקוס לאורך זמן. תיאוריה זו נתמכת על ידי העובדה שריטלין מעלה את רמת הדופמין במח ולעיתים פותר את הבעיה של הקשב והריכוז (אם כי הוא מחולל נזקים כבדי משקל בטווח הארוך כך ששכרנו יוצא בהפסדנו).

גורם להפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים: הגודל כן קובע

מסתבר שאצל מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז העובי של קליפת המח באיזור האונה הקדמית של המח צר יותר וקטן יותר יחסית למבוגרים בלי הפרעת קשב וריכוז. האונה הקדמית ובעיקר קליפת המח היא זו שאחראית בין השאר על שיפוט טוב, הערכת הסיטואציה ועל היכולת לראות את הנולד. מכאן גם התוצאות שמאפיינות מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז:תאונות מרובות,פיזור דעת, שיפוט לא נכון של המציאות וקושי להתרכז ולהקשיב.

תסמין של הפרעת קשב וריכוז במבוגרים:מיומנויות הקשבה נמוכות

האם אתה "מתנתק" במהלך ישיבות עבודה או פגישות עסקיות ארוכות? האם קשה לכם לשבת במקום אחד ולהרגיש תחושה שלך ניונוחות פנימית? אולי אינכם מקפצים כמו ילדים מקיר לקיר בחדר, אבל מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים להפגין חוסר מנוחה בדרכים אחרות, והם מגלים על עצמם שהם לא יכולים להירגע. אם אתה מבוגר שסובל מהפרעת קשב וריכוז, אנשים מתארים אותך כ"לא מקשיב", כעצבני, מתוח. אכן אתה נוטה לשסע את האחרים בשיחה ולהכניס את האינפוטים שלך "כמעט בכח".

דחיינות היא תסמין של הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

כמו שילדים עם ADHDדוחים את הכנת שיעורי בית כיוון שקשה להם להתרכז לאורך זמן, כך גם מבוגרים עם ADHD יתחילו להתעסק במשימות קטנות ולא חשובות בעבודה וידחו משימות שדורשות הרבה תשומת לב, או שהם יתחילו אבל פשוט לא יסיימו אותן. הסחבת הזו מייצרת לעיתים קונפליקטים בחיי נישואים, מתיחות עם חברים או מול הבוסית בעבודה שטוענת כי "אין לכם סדרי עדיפויות נכונים".

עוד סימפטומיםלהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים:

מאחרים סדרתיים

 • איחורים כרוניים סדרתיים הם תסמין של הפרעת קשב וריכוז במבוגרים: סיבות רבות מובילות מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז לאחר לפגישות כיוון שהם לעתים קרובות מוסחים בדרך לפגישה ע"י דברים שצצים ותפסו את דעתם הפזורה.

התפרצויות רגשיות

 • התפרצויות זעם: הפרעת קשב וריכוז לעתים קרובות מובילה לבעיות שליטת על רגשות. אנשים רבים עם הפרעת קשב וריכוז ממהרים לכעוס על בעיות זוטא וחשים שאין להם שליטה על הרגשות שלהם. הם גם מתקררים מהר מהכעס – אבל בדרך הם יוצרים לעצמם בעיות וחיכוכים ביחסים מול הסביבה.

פיזור דעת

 • בעיות בנהיגה: זה לא סימפטום שמאפיין את כל המבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז אבל כן מוצאים אצלם נטייה לנהיגה בפיזור דעת. דווקא כיוון שהם חושבים ללא פוקוס הם נוטים לנהוג בכביש בחוסר תשומת לב מלאה, להשתתף יותר בתאונות דרכים והם צוברים דוחות תנועה רבים יותר יחסית למבוגרים שלא מאופיינים בהפרעת קשב וריכוז.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • בלתי אפשרי הוא סתם ביטוי גדול של אנשים קטנים שקל להם לחיות בעולם שהם מכירים במקום לחפש את הכוח שיש להם לשנות אותו. בלתי אפשרי הוא לא עובדה, הוא דעה. הוא לא הכרזה, הוא קריאת תיגר. הבלתי אפשרי הוא בסך הכל פוטנציאל, הוא משהו זמני. הבלתי אפשרי הוא שום דבר!

  מוחמד עלי