תרופות סבתא

אומגה 3 : האם אפקטיבי להפרעת קשב וריכוז?

במסגרת החיפוש אחר תחליפים אלטרנטיביים לריטלין ולתרופות פסיכיאטריות אחרות שניתנות לוקים בהפרעות קשב וריכוז- אומגה 3 מתגלה כאחת ההבטחות הגדולות לצד שיטות כמו דיאטת פיינגולד או נוירופידבק. מדוע חומצת השומן אומגה 3 מסייעות כל כך לבעיות קשב וריכוז ומה צריך לדעת לפני שאתם נותנים אותן לילד?

מה הקשר בין אומגה 3 ובין הפרעות קשב וריכוז?

הקשר התגלה מהכיוון ההפוך. מסתבר כי לילדים של סובלים מהפרעות קשב וריכוז, ילדים שמתקשים לקרוא, ילדים עם בעיות זיכרון יש מחסור בחומצות אומגה 3 יחסית לילדים רגילים. החוקרים העלו את ההשעאה שאם ניתן לילדים הללו תוסף של אומגה 3 ייתכן ויחול תיקון התנהגותי. בפועל מספר מחקרים קליניים הראו שאכן נטילת תוספי אומגה 3 למשך זמן שיפרה את הריכוז והקשב של הילדים.

עד כמה אומגה 3 באמת אפקטיבית לשינוי ההתנהגות והלמידה של ילדים עם ADHD?

הם לא יהפכו לאיינשטיין – אבל השינוי לפחות בהיבט של יכולת ההתרכזות והיכולת לשבת ולקרוא ספר בלי הסחות דעת יהיה ניכר לעין אחרי מספר שבועות של נטילה רצופה של התוסף ואם הוא נלקח בתזמון האופטימלי כפי שיוסבר להלן. מומחה לADHD אמר פעם כי מבחינת ההורים – השינוי שיתחולל לנגד עיניהם ייתפס כמו "לגעת באלהים".

כיצד אומגה 3 משפיע על הפרעות קשב וריכוז?

אומגה 3 מסייע לתאי העצב במח לתקשר טוב יותר אחד עם השני בסינפסות והתוצאה מתבטאת בחדות מנטלית טובה יותר, זיכרון ויכולת להתרכז במשימה קוגניטיבית למשך זמן ממושך יותר. המח, צריך להבין מורכב מ60 אחוז שומן אבל הסוד של פעילותו האופטימלית מונח ביחס מסוים שצריך להתקיים בין חומצות שומן אומגה 3 (נמצא בשמן דגים ובצמחים מסוימים כמו אגוזי מלך, מרווה, צ'יה ופשתה) ואומגה 6 (שמן קנולה, שמן צמחי ואגוזים). חומצות השומן אומגה 3 חודרות את מחסום דם מח ומסייעות לילדים לשפר את התפקוד המוחי אבל הדגש הוא שהאימפקט יגיע לידי ביטוי ראק אחרי חודשיים או שלושה של נטילת רצופה.

האם אומגה 3 מסייע גם במקרים של אוטיזם ותסמונת דאון?

זוהי שאלה מעניינת כיון שמחסור באומגה 3 קיים בשלוש קבוצות של ילדים: אוטיסטים, ילדים עם תסמונת דאון וילדים עם ADHD. בילדים עם הפרעת קשב וריכוז רואים שיפור חד משמעי לאחר נטילת אומגה 3. אצל ילדים עם אוטיזם ותסמונת דאון רואים שיפור מסוים בהתנהגות ויכולת ריכוז טובה יותר יחסית לעבר. צריך להבין שאוטיזם ותסמונת דאון מתפתחים בתוך הרחם בשלב שהילד הוא עוד עובר ולכן ישנה תיאוריה שאם האם ההרה היתה לוקחת מספיק אומגה 3 בתקופת ההריון- המוטציות היו כנראה נמנעות והתפתחות העובר היתה תקינה. אגב, שתי התסמונות גם אוטיזם וגם הפרעות קשב וריכוז נמצאות במגמת עליה מטורפת בשנים האחרונות- וזה לא בגלל "אבחון יתר" כפי שנהוג לחשוב אלא כיון שסביבת העובר ברחם וסגנון החיים של האם מאד השתנו. לרעה! (אנו חיים בסביבה מזוהמת של ריסוסים, פלואוריד וכלור במים, קדמיום מפיח אוטובוסים, קרינה סלולרית ומזון מתועש גדוש ברעלים). עוד יש לציין כי חומצות שומן אומגה 3 שנמצאות בשמן דגים מעלות ריכוז וזיכרון של כולם לא רק של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז!

מתי לקחת אומגה 3 להפרעת קשב וריכוז?

הזמן הטוב ביותר הוא לפני השינה יחד עם ארוחה. אם אתם לוקחים אומגה 3 ממקור צמחי למשל על בסיס זרעי פשתן או זרעי מרווה – שימו לב כי התוסף עלול להפריע לספיגת תרופות ויטמינים או תוספים אחרים ולכן מומלץ ליטול אותו במרווחי זמן מתרופות אלו.

אומגה 3 להפרעות קשב וריכוז: מקורות במזון

חומצות השומן אומגה 3 נחלקות לשלושה סוגים.

EPA ו- DHA: נמצאות בדגים כמו סלמון מקרל הליבוט טונה הרינג וכן באצות ים.

חומצת השומן מסוג ALA נמצאת באגוזי מלך, רגלת הגינה, שמן זית, זרעי פשתה שמן קנולה וכן בפולי סויה ובשעועית מסוגים מסוימים.
אולי יעניין אותך גם