תרופות סבתא

פסיכותרפיה גופנית : כל מה שהגוף מספר לכם על הנפש ומכאוביה

פסיכותרפיה גופנית היא תרפיה שקוראת את הנפש דרך הקשבה לגוף. בנימין ארדיטי מומחה לטיפול בשיטה מסביר כי זהו טיפול רגשי הוליסטי שיוצא מנקודת הנחה כי הנפש נמצאת בכל הגוף מכף רגל ועד ראש.

ארדיטי: אם יודעים להקשיב לגוף הוא יודע לספר מה מסתתר מאחורי הכאב שלו, מה המרכיב הרגשי הטמון בו, מה באמת מציק לו מעבר למחלה שהיא רק סימפטום חיצוני. יש לו לגוף שפה זורמת, לא מודחקת, לא מעוכבת ולא חסומה, להבדיל מהשפה המילולית שעוברת "צינזור" פנימי. שפת הגוף יודעת להביא אותנו לנקודות ולמקומות רגישים שמבקשים את תשומת ליבנו ולא זוכים לה בדרך כלל.

מה מבדל פסיכותרפיה גופנית מטיפול פסיכולוגי רגיל?

בטיפול נפשי רגיל מנסים להכיר ולטפל בנפש דרך הדיבור והחשיבה. בטיפול בפסיכותרפיה גופנית מנסים להכיר ולטפל בנפש דרך התמקדות בגוף.טיפול נפשי רגיל מתנהל רוב הזמן באמצעות שיחה. טיפול בפסיכותרפיה גופנית מתמקד בתופעות ובתגובות המתרחשות בגופו של המטופל. דרך התמקדות בגוף אפשר לחשוף את את עולמו הפנימי של המטופל. המטפל כאילו מדבר גם עם הראש וגם עם הגוף של המטופל אך בעיקר עם הגוף. בנוסף משתמשים בטיפול, בנוסף לשיחה, במשחק תפקידים, קלפי מודעות, כלים השלכתיים ונשימות.

פסיכותרפיה גופנית: הגוף זוכר הכל

טיפול נפשי רגיל מתמקד בדפוסי ההתנהגות ובתפיסות העולם השגויות של המטופל. לעומתו טיפול בפסיכותרפיה גופנית מתמקד בתחושות הגופניות של המטופל תחושות המסמלות ומייצגות אנרגיה שלילית האצורה בגופו של המטופל. מקורה של אנרגיה שלילית זו הוא בחוויות רגשיות לא נעימות או טראומות עבר (גדולות או קטנות). אנרגיה שלילית זו באה לידי ביטוי במנח גופו, בשפת גופו, במיחושים ובמחלות הפסיכוסומאטיות של המטופל. במהלך הטיפול משתחררת האנרגיה החוסמת וזרימתה בגוף חוזרת להיות תקינה. כתוצאה מכך פוחתת עוצמת אי הנוחות הגופנית.

מה היתרון היחסי של פסיכותרפיה גופנית?

1. הטיפול הרגשי מתמקד בכל המקומות שנמצאת בהם הנפש כלומר גם בראש וגם בכל הגוף.

2. ההתמקדות בגוף עוקפת מנגנוני הגנה ומאפשרת להגיע למידע בדרך מהירה ונעימה.

3. עקיפת מנגנוני ההגנה מאפשרת להגיע למידע טהור יותר ונקי מהשפעתן החוסמת של מנגנוני הגנה והדחקות.

4. הטיפול יחסית נעים והתוצאות יחסית מהירות.

למי שיטת הפסיכותרפיה הגופנית כל כך אפקטיבית?

הרציונל של השיטה מבוסס על שלוש הנחות:

הגוף והנפש הם יחידה אחת

הנפש נמצאת גם בגוף ושחוויות מן העבר מוטבעות ואצורות גם ברקמות הגוף ולא רק בזיכרון. (הגוף זוכר). לחסימות רגשיות יש ביטוי גופני, ולהפך, לבעיות פיזיולוגיות רבות יש מקור רגשי. כל איבר מייצג תחום רגשי בנפשו של האדם. איכות התפקוד של האיבר מייצגת את הגישה של האדם לתחום המיוצג ואת מידת ההרמוניה שיש לו עם התחום המיוצג. ההתמקדות בגוף חושפת את מקור החסימה הגופנית והרגשית בצורה נקייה ברורה וחדה. המידע המתקבל מהגוף מלא ושלם. חשיפת המידע השלם מאפשרת לתת טיפול שלם יותר ומדויק יותר

לנפש יש יכולת טבעית להירפא בדיוק כמו שיש לגוף

זהו צורך פנימי ועיקש של הגוף ושל הנשמה הרוצים לפתוח ולשחרר את המקומות הכואבים ולהתרפא. כמו שהגוף מרפא את עצמו באופן טבעי (כמו פצע שמגליד) כך גם לנפש יש כוחות ריפוי טבעיים (פיטר לוין מחבר הספר "להעיר את הנמר"). מאחר והנפש רוצה להתרפא היא מאותתת לנו בדבר החסימה הרגשית דרך הגוף דבר הבא לידי ביטוי בתחושות, כאבים, מחלות, פגיעה במערכת החיסון ואיבוד אנרגיה.

החוויות עצורות ואצורות בגוף - כאנרגיה

כל החוויות הרגשיות והמנטליות, הנעימות והנעימות פחות אצורות בגוף כאנרגיה. כדילהירפא לא מספיק לשנות דפוסי חשיבה או לרכוש כלים להתמודדות אלא צריך פיזיתלנקות מהגוף את האנרגיה של החוויות הפחות נעימות שחווינו. בתוך הגוף אצורה אנרגיה של חוויות נעימות ונעימות פחות שחווינו במהלך חיינו. חלק מהחוויות הפחות נעימות יוצר חסימות רגשיות והתנהגותיות הגורמות לחסימות אנרגטיות במערכות גופניות המסמלות את החסימות הרגשיות ולפגיעה בתפקודן. לאיזה סוג של בעיות (התנהגותיות נפשיות ופיזיות) מתאימה פסיכותרפיה גופנית? לכל אדם שצריך טיפול רגשי ולכל אדם שמבין שיתכן ובכל אי נוחות גופנית יש גם מרכיב רגשי.

מה עושים בטיפול של פסיכותרפיה גופנית?

משוחחים, מקשיבים לתחושות העולות מן הגוף והמטופל הוא זה שמביא את הפירוש שלו לאותן תחושות. עוד דרכי טיפול הן במשחק, ציור, משחק תפקידים וקלפי מודעות, לעתים אנו מוסיפים עיסוי/מגע על בגדים או על גוף חשוף. המגע יכול להיות החזקות בלבד או עיסוי רקמות במטרה להציף אירוע רגשי האצור באותן רקמות כואבות.

איך למשל מטפלת השיטה במצב של שיעול מתמיד? על מה מעיד שיעול כרוני ברמת הנפש?

שיעול כרוני מצביע על הימנעות מלהגיד או לספר דבר מה. במקרה שבו טיפלתי הגיע מטופל עם שיעול כרוני של שנים. לאחר שנוצרו יחסי אימון ולאחר שחדר הטיפולים נתפס כ"מרחב מוגן" העיז המטופל לספר חוויות שמעולם לא סיפר. תוך מספר שבועות הפסיק השיעול.

מהי פיברומיאלגיה בראי של פסיכותרפיה גופנית ?

פיברומיאלגיה מבוססת על שני גורמים:

  • הגוף תופס את עצמו כדי לא לממש את עצמו. הנפש פוחדת לממש את עצמה וכתוצאה מכך היא משתקת את עצמה. ולראיה, הרבה מהחולים סובלים מחרדות ובעברם לא דאגו לרווחתם.
  • הנפש יוצרת מצב שיתקן את חוסר הדאגה לעצמו שחווה החולה בעברו. התיקון מושג דרך המחלה שגורמת לחולה להיות שקוע בעצמו יום ולילה. סוף סוף הוא דואג ורואה את עצמו.

כאבי השרירים בפיברומיאלגיה אגב הם סימפטום. לא הייתי מטפל בשרירים אלא במרכיב הרגשי.

מה מושך אותך לשיטה הזו? למה היא שבתה את ליבך?

השיטה שבתה את ליבי לאור היכולת המהירה שהיא מאפשרת להגיע ללב הבעיה ולאור היכולת לתת מענה המתייחס בדיוק ללב הבעיה.בנוסף, חוויית הטיפול היא חוויה עילאית. הטיפול יוצר הגעה למצב שבו המהות של המטופל פוגשת את המהות של המטפל, יש מפגש ובו שיחה על עולמו הפנימי של המטופל. פשוט חוויה.

בנימין ארדיטי, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה,בוגר מכללת רידמן. נייד: 050-7125003 מייל:aunilb@gmail.com


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם