תרופות סבתא

צמחי מרפא לנדודי שינה

אני בת 51 –בגיל המעבר  עם מחזור חודשי שכבר הפך לא סדיר – ותופעת הלוואי המרכזית שאני חווה מתסמיני גיל המעבר היא נדודי שינה קשים קושי להירדם. למעשה אני סובלת מנדודי שינה קשים – מתעוררת בסיסיות 3 בבוקר ולא מצליחה לחזור לישון. התוצאה של זה היא שאני עייפה במהלך כל היום ונוטה לאכול יותר מתוך עצבנות ועייפות

נשים בגיל המעבר (וכן נשים צעירות עם תסמונת קדם ווסתית) מתחילות לחוש קשיי הירדמות, נדודי שינה או שינה מקוטעת (מתעוררות בשלוש בבוקר ומתקשות לחזור להירדם) – אבל הבעיה הזו אינה נחלתן של נשים בלבד אלא גם של אנשים בכלל הסובלים מעצבנות, חרדה, מתח נפשי או טראומה מודחקת. מהם צמחי המרפא הטובים ביותר נגד נדודי שינה? אלו חליטות תה צמחים מהוות טיפול טבעי להפרעות שינה?

לטפל בנדודי שינה בלי כדורי שינה

אם קשה לכם להירדם בלילה, או אם אתם חשים שאיכות השינה שלכם נפגמה- התרחקו מכדורי שינה ובואו ללמוד מה יש לטבע להציע לכם. מספר צמחי מרפא ידועים ביכולתם לתרום לאיכות השינה ולסלק הפרעות שינה או נדודי שינה. הדגש הוא על כך שאתם לא שותים אותם רק בסמוך לשינה אלא במהלך היום כולו.

חליטות תה צמחי לנדודי שינה

אז אלו חליטות תה צריך לשתות במשך היום כדי למנוע נדודי שינה?

השתמשו בחליטת התה הבאה: שתי כפות של קמומיל מפרחים מיובשים, כף של קערורית (סקולטריה) מיובשת, ומלוא החופן עלי מליסה לימונית (עלים טריים). ניתן לערבב צמחי מרפא טריים ויבשים והשילוב של שלושת הצמחים הללו מייצר לא רק ניחוח מיוחד אלא גם מתכון בדוק למניעת נדודי שינה. הכניסו את כל הרכיבים הנל לתוך קנקן זכוכית גדול – צקו מים רותחים השרו למשך 15 דקות. כמובן שיש לכסות את קנקן הזכוכית כדי שהשמנים האתריים הטובים של צמחי מרפא אלו לא יתנדפו באויר אלא יישארו במרתח. יש ללגום מן המשקה הטעים הזה – גם לאחר שהתקרר במהלך כל היום. אנשים שניסו את הפטנט הטבעי הזה גילו שאיכות השינה שלהם השתפרה מאד.

כמה מילים על קערורית כצמח מרפא לנדודי שינה ועצבנות

קערורית הוא אחד הצמחים המופלאים שתורמים להרגעה. אמנם גם כישות (הומולוס לופולוס) הוא צמח מרגיע ומחזק עצבים אבל הוא מתאים יותר לאנשים עם מתח נפשי מודחק ועתיק יומין (איזושהי טראומה מן העבר). קערורית לעומת כישות – גם הוא מריר בטעמו אבל מעולה לאנשים עצבנים בעלי מזג חם שנוטים לכעס ולהתפרץ. מאד אופייני לתסמונת קדם ווסתי. היופי של קעורורית הוא היכולתו לקרקע את הכעס ולפעול באופן מהיר כדי לנתב אותו בצורה חכמה יותר (בלי לשבור צלחת על זה שעומד מולכם ומכעיס אתכם).

צמחי מרפא נוספים שמתאימים לנדודי שינה הם:

  • עלי פסיפלורה: מתאימים במיוחד לעצבנות, חרדה ומתח המלווים בייסורים נפשיים או בנפש מורכבת. אנשים שעברו טראומה מייסרת ומתחבטים בשאלה 'למה דווקא זה קרה לי?'
  • קליפת גזע המגנוליה: בעל יכולת להוריד את הורמון המתח קורטיזול. מתאים לנטילה כאשר מתעוררים בלילה ולא במהלך היום כיון שהוא מייצר תחושת ישנוניות וסחרחורת. קיימות בשוק קפסולות של 200 מג מקליפת מגנוליה מיובשת. צמח מרפא זה אסור על הרות ומניקות.
  • זרעי פרג: לא רק שהם מייצרים תחושה של ישנונייות אלא הם אפף משפרים את איכות השינה והם מספיק בטוחים גם בילדים כדי להשתמש בהם במיוחד כאשר נדודי השינה הם על רקע של עצבנות וחוסר מנוחה. הצורה האפרקטיבית ביותר היא לאו דווקא באכילת פרג או שתית תה חלוט מזרעי פרגע אלא דווקא במיצוי. 30 טיפות פעמיים במהלך היום יקלו על נדודי שינה בלילה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם