תרופות סבתא

תופעות לוואי של גלוקופג' (מטפורמין)

על רקע סוכרת טייפ 2 (סכרת מבוגרים) אני נוטל גלוקופאג'. 500 מ"ג פעמיים ביום. בשל תופעות הלוואי של התרופה אני מחפש תרופה טבעית. מהן בדיוק תופעות הלוואי של גלוקופג' והאם יש תחליף טבעי לגלוקופאג'מטפורמין?

על רקע סוכרת טייפ 2 (סכרת מבוגרים) אני נוטל גלוקופאג'. 500 מ"ג פעמיים ביום. בשל תופעות הלוואי של התרופה אני מחפש תרופה טבעית. מהן בדיוק תופעות הלוואי של גלוקופג' והאם יש תחליף טבעי לגלוקופאג'מטפורמין?

גלוקופאג' היא התרופה השכיחה ביותר שנרשמת לחולי סוכרת מבוגרים. היא פועלת על ידי כך שהיא מקטינה את ייצור הגלוקוז על ידי הכבד ובמקביל מחדירה גלוקוז מזרם הדם אל תאי השריר. רבים מהנוטלים אותה מגלים שיש לה תופעות לוואי בלתי נסבלות. בנוסף להפרעות עיכול רחבות והיותה בלתי מתאימה לאנשים עם בעיה בתפקודי כליות – גלוקופג מייצרת מחסור ויטמין בי 12 בגוף ולבעיות בריאות שנגזרות ממחסור זה. יש אפילו רופאים שסבורים כי בשל הבעיה הקריטית הזו של גלוקופג' לא בטוח שהיא שווה את המחיר הבריאותי שהיא גובה.

תופעת לוואי של גלוקופאג' : מחסור בויטמין בי 12

תופעת הלוואי הכי שכיחה והכי מסוכנת של גלוקופאג' (מטפורמין) היא שהיא מייצרת מחסור של ויטמין בי 12 בגוף. מחסור בויטמין הזה גורם לעליה בסיכון להתפתחות מחלת לב (עקב עליה מוגברת של הומוציסטאין בדם). תולדה נוספת של מחסור בויטמין בי 12 היא נוירופתיה. באופן פרדוקסלי מזהירים את חולי הסוכרת שהסיבוכים של המחלה הם אוטם שריר הלב ונוירופתיה אבל מסתבר שתופעת הלוואי של תרופות המרשם שניתנות להם (מטמורפין או בשמה הידוע יותר גלוקופג') מייצרות בדיוק את אותם סיבוכי סוכרת.

תופעות הלוואי של גלוקופג' הן קשת רחבה של הפרעות עיכול, חולשה ועייפות

אחוזים גדולים של חולי סוכרת טייפ 2 שלוקחים מטפורמין סובלים מעוויתות מעיים, גזים, נפיחות שלשולים בחילות והקאות כתוצאה מנטילת התרופה. תופעות לוואי אחרות של גלוקופג הן כאבי ראש, חוסר אנרגיה ועייפות כבדה. חלק מחולי הסוכרת שלוקחים מטמורפין סובלים מהצטברות חומצת חלב שמשמעותה תשישות מאד גדולה, חולשה, כאבי שרירים, סחרחורת וקשיי ריכוז. קר להם כל הזמן והם חווים לאיטים היחלשות בקצב הלב או או אי סדירות בפעימות הלב.

מתי להפסיק מייד את השימוש בגלוקופג' ולפנות לרופא?

במקרה של חשד לאלרגיה לתרופה. כך, אם אתם חווים אחת מן התופעות הבאות:

· קשיי נשימה,

· התנפחות של איברים או רקמות

· פריחה

· גרד

· או עיטושים סדרתיים

· הפסיקו את השימוש בתרופה ופנו לייעוץ רפואי דחוף.

אלו תחליפים טבעיים יש למטפורמין (גלוקופג')?

· עלי בנבה או ברברין ניתן להשיכ בכמוסות של חצי גרם

· זרעי חילבה מושרים במים (לקחת כפית גדושה שעה לפני הארוחה

· כפית של זרעי עגבניות בצורתם הגולמית (לא מבושלים): יש לקחת למשך חודש אחת ליום

· כוס מים עם שתי כפיות חומץ ללגום במהלך היום

· צמח הגורמר ההודי: ג'מינמה סילבסטר

· אבקה מזרעי הצמח יוג'ניה גמבולנה גם היא מורידה רמות סוכר בעיקר בחולי סוכרת טיפ 2

תוספי תזונה שעשויים להחליף גלוקופג' (יש להתייעץ לפני הנטילה עם מומחה לסוכרת)

· מומורדיקה (מלון מר)

· ויטמין די

· כרום

· פיקנוגנול

· שמן מזרעי כמון שחור

· קליפות פלנטאין


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאות טובה היא אותו דבר שגורם לך להרגיש שהרגע הזה הוא הזמן הכי טוב בשנה

    אדמס פרנקלין