תרופות סבתא

מתח נפשי בקריירה יורד בגיל השלישי

לומר לקרייריסט לחוץ:  אמיר  כגון "השאר את העבודה בבית" - זה כמו לומר לנרקומן "אל תיקח סמים".  זה אף פעם לא עובד. הבעיה היא שההתמכרות לאדרנלין של העשיה הוורקהולית – היא באמת כמו התמכרות לסם עם כל מה שכרוך בכך: כרסום בבריאות. האם אתם לוקחים את העבודה לבטן במקום ללב?

פרופ' עמי ספרבר מומחה לגסטרואנטרולוגיה מאיכילוב שחיבר את הספר "לוקח לבטן במקום ללב?" מסביר כי רוב האנשים יתקשו לראות את הקשר בין מגוון "כאבי בטן" ובין מתחים רגשיים שנוצרים בין השאר במקומות עבודה.

לוקחים ללב בעבודה? חפשו את הפתוגן

"הפרדיגמה שלהם" מסביר ספרבר, "היא לחפש את הפתוגן, את הווירוס, את החיידק, את בדיקות המעבדה ובמילים אחרות את אותם דברים 'קשים' שיש עליהם "קבלות". הרבה יותר קשה לראות את הקשר לאירוע המלחיץ בעבודה שעליו הם מספרים לי כבדרך אגב. מה שמאפיין מתחים בעבודה הם יחסי מרות מאוד בעייתיים: הרבה פעמים אנשים מרגישים לכודים משותקים בעמדה נחותה והם מעדיפים להחזיק את הדברים בבטן. כאן עלול להתפתח מעגל רשע -הם הופכים חרדתיים כבר מול הסימפטומים הראשונים שנוצרים ונכנסים לסחרור ולהסלמה. לעיתים קרובות מדובר בעובדים פרפקציוניסטים".

לפרק את המתח שהעבודה מייצרת

ספרבר: לומר לפציינט לחוץ מעבודה משהו כמו "תשאיר את העבודה בבית" - זה כמו לומר לנרקומן "אל תיקח סמים". זה לא עובד! שהרי גם כאן יש סוג של התמכרות. המפתח הוא להאיר את הקשר האפשרי בין הסימפטום הביולוגי למתח הרגשי לסייע לאסימון ליפול אצל הפציינט ולחדד אצלו את המודעות לגורם האמיתי של הבעיה - במקום ללכת על הדרך הקלה והצרה יותר של הלעטה בתרופות.

אמנם נכון שבמקרה של יחסי עבודה לא תמיד ניתן להסיר את הגורם לסטרס אבל יש חשיבות עצומה להתבוננות של החולה על הקשר הביו-פסיכו-סוציאלי. עצם היכולת לשים זרקור על המקום הזה ולעזור להתבונן על הקשר בין מתח בעבודה ו'כאבי בטן' הופך אותו משועבד פחות ופתוח יותר לריפוי.

חדשות טובות: מומלץ להזדקן כיון שאחרי גיל 55 חוויית המתח בעבודה פוחתת

מרבית המחקרים בנושא של לחץ בעבודה לא בודדו את המשתנה הגילאי. אבל מחקר חדש שהתפרסם באוקטובר השנה, מגלה את הצדדים המוארים יותר של תהליך ההזדקנות. אם אתם מרגישים לחץ בעבודה, וגילכם עומד על פחות מ 55, חוויית הסטרס עלולה להחריף – אבל יש למה לחכות. פרופ' אמנדה גריפית, מומחית לבריאות נפש תעסוקתית מאונ' נוטינגהם בבריטניה, ערכה מחקר שגילה כי רמת המתח מעבודה מגיעה לשיא כאשר עובדים מגיעים לשנות ה50 של חייהם ומשם הן מתחילות לצלול.

למה אנשים מבוגרים מרגישים פחות מתח נפשי ויותר שמחה

ממצאי המחקר מראים כי רמות הסטרס המיוחסות למקום עבודה, מעבר לגיל 55 נובעות ממספר גורמים. הסיבה הטריוויאלית יותר היא שבמשרות בכירות יותר שמטבע הדברים הולכות יחד עם גיל - רמת השליטה של העובד על עשייתו בארגון יותר גדולה. בנוסף, הגיל המבוגר יותר סדרי העדיפויות של העובדים משתנים ותחומי העניין שלהם מוסטים לכיוון בריאות ומשפחה, כאשר העבודה והקריירה כבר אינם הדרייב העיקרי שדוחף אותם.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים מוכנים לאבד  את בריאותם כדי לצבור עוד כסף. מאוחר יותר הם נאלצים להשתמש בכסף זה כדי להציל את בריאותם. בשל מחשבותיהם על העתיד הם שוכחים את ההווה ובאופן הזה הם מחמיצים את ההווה וגם את העתיד. והכי גרוע?- בשעה שהם חיים באשליה כאילו הם לא ימותו לעולם, הם מתים כאילו מעולם לא חיו.

    קונפוציוס