תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

סובלים מפריצת דיסק? כתף קפואה? כאבי גב? –נסו את שיטת אלכסנדר

לשיטת אלכסנדר יצא מוניטין כשיטה המטפלת בפריצות דיסק ובכאבי גב כתף וצוואר.  גם אם הדיסק לא חוזר למקומו ממש – הרי שעל ידי הפנמת התובנות שנלמדות בשיעורי אלכסנדר – האדם לומד להשתמש בגופו כך שפריצות הדיסק לא נחוות על ידיו ככאב. ורד רוזינס מומחית לשיטת אלכסנדר מסבירה על טכניקת אלכסנדר ונפלאותיה.

שיטת אלכסנדר לכאבי גב ולפריצות דיסק

כשבעה מכל עשרה אנשים בעולם יסבלו מכאב גב חמור לפחות פעם בחייהם ושכיכות בעיות גב כרוניות הינם מהתחלואים השכיחים ביותר בעולם. כיום רווחת הדעה, שיש להימנע ככל האפשר מטיפול חודרני במקרים כאלה.

סובלים מפריצת דיסק? כתף קפואה? כאבי גב? – לפני ניתוחים פולשניים ותרופות נסו את שיטת אלכסנדר

לפני קצת יותר ממאה שנים, התייצב שחקן תיאטרון אוסטרלי צעיר בשם פרדריק מתיאס אלכסנדר אצל הרופא והציג בפניו בעייה רצינית ואקוטית. קולו נצטרד עד כדי העלמות. היה זה בסמוך לכך שקיבל תפקיד שנכסף אליו והיה עליו לדקלם טקסטים רבים. הרופא הציע לו להמנע ככל האפשר משימוש בקולו עד להופעה. אלכסנדר עשה בדיוק כהמלצתו ואכן הגיע להופעה כשמתרי קולו עובדים כהלכה. אולם במהלך אותה ההופעה חזרה הצרידות ועד לסיומה כמעט ונעלם קולו לחלוטין. מכאן הגיע אלכסנדר למסקנה כי במהלך ההופעה, "אני עושה משהו הגורם לי לבעיה, ואם אפסיק לעשותו מצבי ישתפר" (ציטוט מספרו של פ.מ. אלכסנדר). משך ימים הוא עמד מול המראה והקריא טקסטים תוך כדי בחינה מדוקדקת של השינויים בגופו. הוא נוכח לראות כי צווארו וגבו מתכווצים ומתקשים בעת הקראתו. מכאן נולדה השיטה הקרויה גם טכניקת אלכסנדר. אלכסנדר הבין כי שחרור מתח השרירים המיותר על הצוואר כתוצאה מהתרגשות למשל מאפשר יציבה נכונה, משחרר את מתרי הקול ומאפשר להם את המרחב הנחוץ למנעד ולתהודה...

לכל תגובה רגשית ישנו ביטוי בגוף: כיווץ, מתח בשרירים וכאב

שיטת אלכסנדר מתייחסת אל האדם כמכלול של גוף-נפש. הלימוד מקנה יצירת מודעות ועירנות לאופן פעילותו של הגוף, ופיתוח מיומנויות חדשות לשימוש נכון ומאוזן בגופנו. כל אדם יכול להבין ולהרגיש את הרציונל של השיטה בבדיקה פשוטה של עצמו, ולהיווכח כי כל תגובה שלו הן לכאב והן לגירוי חיצוני כגון כעס או דאגה, באה לידי ביטוי בדפוסים קבועים של שינוי פיזי בגוף. הדבר נכון לגבי צליעה כמו גם להופעתם של קמטים בפנים. לכל תגובה רגשית של אדם ישנו ביטוי בגופו המופיעה ככיווץ, מתח בשרירים וכאב.

איך עובד המנגנון הפיזיולוגי/ הביולוגי של שיטת אלכסנדר על פריצות דיסק, כאבי גב וכתף קפואה?

כל פעולה שמבצע גופנו ולו גם הפשוטה ביותר כגון הנהון ראש, מורכבת ממאות רבות של פעולות ותהליכים שונים. המשותף לכולם הינה נקודת ההתחלה במוחנו ממנו נשלחות הפקודות, מה שמוגדר "הפיקוד הראשוני". סיבות רבות לאין ספור גורמות לכל אדם לסגל לעצמו הרגלים שגויים, לדבוק בהם ולשגר את אותן פקודות שגויות שוב ושוב מבלי שיש בידו את האפשרות והכלים להבחין ו/או לבודד את אותן השגיאות במשלוח הפקודות. בעזרת התערבות פיזית עדינה של המורה, אנו לומדים "לחנך מחדש" את הן את מעגלי התגובה והן את גופנו. משמע ללמוד לאמוד מחדש את התחושות ולתרגם אותן מחדש לפקודות נכונות המאפשרות את ביצוע הפעולות שמבצע גופנו ללא מאמץ מיותר ובדרך המונעת שחיקה פיזית, כאבים והתפתחות של תחלואים כרוניים.

כיצד נראה שיעורשל שיטת אלכסנדר?מה קורה שם אחד על אחד בשיעור?

בניגוד לשיטות אחרות שינתן לתרגל אתם גם בקבוצות, טכניקת אלכסנדר הינה לימוד פרטני המתקיים רק בין מורה לתלמיד.כמחצית ממהלך השיעור מתבצע בתנועה של התלמיד, הליכה ושינוי מצבים כמו על ידי מעבר מישיבה לקימה ופעולות שכאלו המאגדות את תמצית הפעולות היום יומיות להם נדרש גופנו. חציו השני מתבצע כשהגוף רפוי בשכיבה על מיטת טיפולים, המורה אוחז את משקלו של האיבר (יד, רגל, צוואר) מניעו בעדינות ומפעיל להן 'מניפולציות' בעזרת נגיעות ולחיצות עדינות, הטייה וכיפוף בעזרתם נבחנת הסימטריה באורכם, גמישותם ומסלולם של תנועות האברים ומאותרים הליקויים. שיעור אורך כ – 45 דקות, ובמהלך סדרה של כ-15 עד 20 שיעורים, מוליך המורה את התלמיד דרך עקרונות היסוד של השיטה שהינם:

 • זיהוי והכרה של הרגלים לקויים החוזרים על עצמם.
 • מודעות לליקויים הקיימים בהרגלים אלה.
 • לימוד תהליך העצירה של ההרגלים הלקויים.
 • מציאת כיוונים חדשים ונכונים של הגוף לפעולות הרצויות.
 • לימוד של "הפיקוד הראשוני" בפקודות החדשות / "חנוך מחדש"
 • אימוץ סדרות תרגילים בסיסיים וייעודיים להמשך תרגול עצמאי.

האם השיטה מתאימה גם לילדים עם בעיות יציבה ?

מתאימה מאוד. הרגלים מושרשים הנם מטבעם קשים לעקירה מהשורש ולכן ישנה חשיבות גדולה לחינוך נכון של ילדים לשימוש בגופם. על כולנו כהורים מוטלת החובה להיות ערניים לשינוי פיזיים והתנהגותיים בגופם של הילדים וכפי שלהורים רבים ברור שתסמין פיזי חיצוני, יכול לנבוע במקורו מתוך התמודדות עם בעייה רגשית, כך עליהם להבין שיש באפשרות של טכניקת אלכסנדר, לטפל בבעיה הרגשית בעזרת האיזון ותיקון היציבה הגופנית. טיפול והקפדה יתרה על התפתחותם של ילדים, הנמצאים בתהליך מתמיד של גדילה ושינויים בגופם, באופן ודאי יחסוך המון בעיות בבגרותם.

לאלו עוד בעיות רפואיות מתאימה שיטת אלכסנדר?

טכניקת אלכסנדר הנה השיטה האופטימלית לטיפול במכלול בעיות הגב, כאבי גב תחתון, פריצות דיסק, כאבים בצאוור, גב עליון מוקשה, גב נפול או כפוף, כתפיים סכוכות או נפולות, בעיות העמוד השדרה ולמכאובים הנגרמים מהקרנת הכאב לזרועות ולרגליים. תירגול השיטה מחזיר למתרגל את האמון בגופו ומשום כך מאוד מומלץ הלימוד לאנשים שעברו פגיעה פיזית כגון תאונה, או טיפול כירוגי פולשני, לקשישים שגופם מאבד מכוחו וגמישותו וכמובן לילדים המתחילים לפתח בעיות גב כגון עקמת או כפפת. בהקשר לשאלה זאת חשוב לי לציין כי השיטה מתאימה לכל אדם וגם למי שאינו חולה כדרך למניעה של תופעות גופניות שליליות, לשמירה ותחזוקה נכונה של הגוף ולהבטחת תפקודו התקין למשך שנות חיינו.

סיפורי הצלחה בשיטת אלכסנדר

 • גבר בן 35, לאחר תאונת דרכים קשה, שבעקבותיה סבל מפריצת דיסק וכאבי גב נוראיים, המתין לתאריך לניתוח גב. במשך 4 החודשים הבאים תרגל אלכסנדר,פעמיים בשבוע, ולא היה עוד צורך בניתוח.
 • נערה בת 13.5, הסובלת מכפפת חמורה, מגיעה לתרגל בשיטה, כניסיון אחרון לפני ניתוח. בבדיקות שנעשו במהלך חודשי התרגול, ניתן היה לראות שיפור משמעותי במצב הכפפת, ולא היה צורך בניתוח.
 • אישה בת 35, בהריון בחודש 6, סובלת מאוד מכאבים בגב התחתון. כעבור 4 שיעורים הרגישה הטבה. היא המשיכה לתרגל ברצף וסיימה את ההריון ללא כאבים בכלל. כמו כן גם הלידה היתה קלה, שלא כמו השתיים שקדמו לה.

מה קוסם לך בשיטת אלכסנדר?

יותר ויותר אנשים כיום מתעוררים לעובדה שתרופות נגד כאבים נועדו לטיפול רק בכאבים ומלכתחילה אינם מנסות כלל לטפל ולפתור את הבעיה הגורמת לכאבים.התוצאה לצערי הרב הנה מעין חתונה קתולית משולשת בין המטופל-הכאב-והתרופות. אל מול זאת קיימת ועומדת לכל אדם אפשרות שהנה קסומה בעיני, לטפל בעצמו באופן שירפא את המקור לכאב

האם יש מקרים שבהם לא מומלץ להפעיל את שיטת אלכסנדר?

אחת מנקודות הייחוד של שיטת אלכסנדר, הנה השתתפותו הפעילה של המטופל בתהליך הלמידה והתרגיל כתנאי להצלחתה. תנאי זה הנו ערובה בטוחה לקבלת תוצאות מוצלחות ומשום כך השיטה אינה מיועדת למטופל שאין בו את הרצון והמשמעת לטפל בעצמו. ורד רוזינס, מורה לשיטת אלכסנדר והומאופתית קלאסית מפרדס חנה, 052-8737202
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • 2000 לפנה'ס: אכול את השורש מהאדמה

  1000 לפנה'ס: השורש הזה הוא עבודת אלילים, מוטב שתתפלל

  1800 לספירה: התפילה היא אמונה תפלה, מוטב שתשתו את השיקוי

  1940 לספירה: השיקוי הוא שמן נחשים, מוטב שתבלע את הגלולה

  1980 לספירה : הגלולה אינה אפקטיבית - קח אנטיביוטיקה

  2012 לספירה : האנטיביוטיקה מלאכותית,  אכול את השורשים