תרופות סבתא

שיטת בייטס : השיטה הטבעית לשיפור ראייה ראיה ומחלות עיניים

רופאי עיניים ואופטימטריסטים נוטים לזלזל בשיטת בייטס לתרגול שרירי העיניים ולא רואים אותה מספיק אפקטיבית כתחליף למשקפיים- בפועל, מדובר בשיטה מדהימה שעשויה לשפר את איכות הראיה גם של אנשים הסובלים מקוצר ראייה (מיופיה), מזוקן ראיה (פרסביופיה), פזילה ועוד. מהי שיטת בייטס?

עקרונות שיטת בייטס לשיפור הראיה

אורלי בר-ניב מתרגלת ומטפלת בשיטת בייטס משרטטת את עקרונות השיטה והרציונל שעומד מאחוריה

בר-ניב: שיטת בייטס לשיפור הראייה נוסדה על ידי רופא עיניים אמריקאי, ד"ר ויליאם בייטס, שחי במאה ה-19 עבד בבתי-ספר עם ילדים שסבלו מבעיות ראייה. בניגוד לדעה המקובלת בקרב אופטומטריסטים ורופאי עיניים שסברו כי השינוי במצב הרקמות ושרירי העין הוא קבוע ולא ניתן לשיקום, ד"ר בייטס הגיע עם הזמן למסקנה שהראייה היא תהליך דינמי ומשתנה לעיתים קרובות, וכי ראייה לקוייה אינה מצב קבוע. הוא טען כי העיניים יודעות באופן טבעי כיצד לתפקד באופן אופטימלי ושניתן גם ניתן לשפר את הראייה, להיפטר ממשקפיים או לפחות לעצור ולהפחית את המספרים. דר בייטס אף הרחיק לכת ואמר כי בעיות ראייה פתולוגיות רבות ניתנות אף הן לשיפור רב ולעיתים אף לריפוי מלא.

איכות הראייה מושפעת מן הנפש: העין היא ראי הנפש

ד"ר בייטס מצא שהמצב הנפשי והגופני משפיעים על הראייה. לדבריו מצבי לחץ או מתח נפשי יכולים ליצור או להחמיר בעיות ראייה, ופעמים רבות הם אלו אשר מובילים לאימוץ הרגלי ראייה לקויים. הפתגם "העין היא ראי הנפש" מרמז על הקשר בין גורמים נפשיים ומתח הנוצר בגוף ובעיניים.

תרגילי בייטס לשיפור ראייה

ד"ר בייטס פיתח שיטה מיוחדת של תרגילים שמרגיעים את העיניים ומספקים להן את ההתעמלות הנחוצה לחיזוק. הרעיון המרכזי היה לחנך את העיניים מחדש ע"י שינוי הרגלי ראייה לקויים. למעשה כאשר מדברים על תרגילי בייטס הכוונה הינה לתרגילי תנועה, הרפיה, מיקוד, עיסויים, דמיון , ריכוז, ואור השמש, והיופי הוא שחלקם ניתנים לביצוע תוך כדי התפקוד היום יומי השוטף.

תרגילי בייטס מפעילים את מערכת הראייה כולה ברמה המוטורית, הפיזיולוגית, האופטית והפסיכולוגית. הם משפרים את יכולת ההסתגלות של עדשת העין לראות בצורה ממוקדת לכל מרחק שהוא, מזרימים את הדם והנוזלים שבעין ובכך מקלים על כל מנגנוניה הפיזיולוגיים של העין, התרגילים גם מחזקים את הרשתית ומרפים את כל מערכת העצבים שקשורה לעיניים.למי מתאימה שיטת בייטס?

שיטת בייטס מתאימה לטיפול בליקויים אופטיים (קוצר ראייה , רוחק ראייה, ראית גיל (פרסביופיה), צילינדר, לבעיות מיקוד, לאנשים עם נטיה לפזילה, למצבים של עין עצלה, או למי שעבר ניתוחי לייזר.

שיטת בייטס מתאימה גם למחלות עיניי כרמו קטרקט וגלאוקומה

בייטס פיתח תרגילי עיניים גם עבור מחלות עיניים פתולוגיות (קטרקט ומחלות הרשתית – היפרדות הזגוגית, היפרדות הרשתית, סתימת עורקים ברשתית, רטיניטיס פיגמנטוזה, ניוון הרשתית, בצקת בעצב הראייה, ניוון המקולה (מחלת זיקנה ניוונית) , ברקית - לחץ תוך עיני(גלאוקומה), יובש בעיניים, מתח וכאבים בעיניים, רגישות גבוהה לאור השמש, קושי בראיית לילה, וכמובן גם תרגילים למניעת מחלות אלו: קרי לכל האנשים עם ראייה תקינה שמבקשים כלים לשימור ומניעת בעיות ראיה או מחלות עיניים בעתיד.

התוויות נגד לשיטת בייטס: האם יש מקרים שבהם לא מומלץ להשתמש בתרגילי בייטס לשיפור הראייה?

שיטת בייטס איננה יכולה לשקם רקמה פגועה (כגון פגיעה בעצב האופטי, פזילה על רקע של שיתוק שריר , צלקות וחורים בקרנית וברשתית, עיוות בקרנית (קרטוקונוס), או גידולים. שיטת בייטס גם לא מטפלת גם בראיית צינור, עיוורון צבעים , קטרקט (ירוד) מלידה, גלאוקומה מלידה, דפורמציה בין האישונים, חוסר פיגמנט (אלבינוס), שעורה בעין, גידולים על עפעף, דלקות בלחמית, או סתימת דרכי הדמעות. כמו כן כמעט בלתי אפשרי לרפא קטרקט במצב מתקדם מאד ממש לפני ניתוח.

שיטת בייטס עוצרת את קצב ההתדרדרות של ליקויי ראייה

אבל גם בכל המקרים הללו חשוב מאד לתרגל את השיטה כדי לשפר את מצב הרקמות התקינות של העיניים, להפחית את המתח בראייה, להפחית את המספרים במשקפיים, לעצור את ההידרדרות ולשמור על תפקוד נינוח יותר של העין, זאת מאחר ודווקא במצבים אלו- מצב החרדה גדול ומשפיע על הראייה ויכול לגרום להתדרדרותה. עוד משהו שכדאי להפנים: אם לא מתרגלים את שיטת בייטס במצבים הללו הנטיה של ליקוי הראייה (ליקיים אופטיים או מחלות פתולוגיות) היא להתקדם – ולכן תמיד היא מומלצת גם כדי לעצור את קצב ההתדרדרות וכדי להעניק לאדם עוד שנים ארוכות של איכות חיים.

האם יש קשר בין בעיות ראיה והפרעות קשב וריכוז?

הפרעות קשב וריכוז מיוחסות לרוב למחסור בחומרים במח (דופמין) או להפרעה בריכוזי נוירוטרנסמיטורים אחרים במח. לעומת זאת יש מי שסבור כי הפרעות קשב וריכוז עשויות להיות קשורות לבעיות ראיה. אורלי בר ניב מטפלת ומתרגלת בשיטת בייטס לשיפור הראיה מסבירה את הקשר

מה הקשר בין בעיות ראייה לבעיה התפתחותית סנסו-מוטורית (הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה)?

פעמים רבות נדמה שמקור הבעיה הוא במנגנון הראייה, אך לאחר בדיקה מסתבר שבעיית הראייה נובעת מכשל התפתחותי סנסורי-מוטורי של מע' העצבים (בעית ויסות הקשב). אתן דוגמאות:

  • היפוטוניה (ויסות טונוס שרירים לקוי):יכולה להתבטא גם בשרירי העיניים ולגרום למגוון בעיות אופטיות כגון חוסר מיקוד, קוצר ראיה, צילינדר ופזילה.
  • - רגישות יתר חזותית (רגישות יתר לעוצמת אור)- יכולה לגרום לצילינדר או קרטוקונוס כתוצאה מאחזקת מפתח עין מכווץ או לבעיות אופטיות כתוצאה משימוש נרחב במשקפי שמש. - כל סוגי רגישויות היתר החושיות(רגישות יתר שמיעתית, טקטילית (מגעית) , ריחית)– יוצרות בהלה רבה אצל האדם שחש את העולם בעוצמות הרבה יותר גבוהות מהרגיל ולכן מצוי רוב הזמן בסטרס. סטרס (מתח נפשי) הוא הסיבה הראשית לקוצר ראיה ולרוב בעיות הראיה לפי שיטת בייטס.
  • עין דומיננטית:חוסר דומיננטיות עינית מוחלטת וחוסר תיאום יעיל בין שני צידי המוח – יכול להשפיע על התיאום הדו-עיני בבעיות מיקוד, פזילה, עין עצלה, צילינדר.

האם תרגילי בייטס ישפרו הפרעות קשב וריכוז?

במקרה כזה לא מספיק הטיפול בשיטת בייטס, אלא נדרשים תרגילים לוויסות בעיות הקשב הבסיסיות, שממילא משפרות גם את מצב מע' הראייה. אני עובדת לפי הגישה הנוירו-התפתחותית-תפקודית NDFA שגורסת שע"י התנסויות וגירויים סנסורים-מוטורים מתאימים שהמטופל מקבל נוצר תיקון במע' העצבים המרכזית. לדוגמא, במקרה של רגישות יתר שמיעתית, המטופל יבצע גלגולים מסוגים שונים.

האם השיטה מתאימה גם למצבי פרסביופיה - קרי למבוגרים עם בעיות של קושי לקרוא מקרוב ?

בוודאי. בראית גיל (זוקן ראייה שם נדרשים משקפי קריאה) השריר הציליארי של האקומודציה מתנוון וגם העדשה מתקשה ולכן האקומודציה נחלשת וקשה לקרוא מקרוב. כמו כן בגיל הזה יש הרבה פעמים הצטברות של עבודה עיונית מאומצת וקבעון המבט לטווח קצר והרבה פעמים יש התפתחות של יובש בעיניים, וחילוף חומרים לא טוב בגלל תזונה לא נכונה, נשימה לא נכונה וצריכת תרופות שונות שמשפיעות. בעזרת התירגול בשיטה משפרים את יכולת הקימור של העדשה כדי שקרני האור יפלו על מרכז הראיה ברשתית, ואת גמישותם של שרירי האקומודציה. התרגילים מזרימים את הדם והנוזלים שבעין ובכך מקילים על כל מנגנוניה, מחזקים את הרשתית, ומרפים את כל מערכת העצבים שקשורה לעיניים. תזונה תומכת ושינוי הרגלי הראייה משלימים את התמונה.

אם לא מתרגלים את השיטה, בד"כ אנשים פונים להרכבת משקפיים לזמן ארוך, דבר שהרבה פעמים גורם להתדרדרות הראיה, להגדלת המספרים עם הזמן ולהתפתחות מחלות פתולוגיות שונות במשך השנים, כי המשקפיים בד"כ מנוונות את העיניים.

מה קוסם לך בשיטה הזו? למה היא שבתה את ליבך

אני אוהבת את השיטה בגלל שהיא הוליסטית ומטפלת בשורש הבעיה ולא בסימפטומים (משקפיים, ניתוחים), בגלל שהיא פשוטה וכ"כ מובנת, בגלל שאפשר לתרגל אותה בכל זמן ובכל מקום, בגלל שחלק מהתרגילים הם כ"כ כיפיים ומרגיעים את הגוף כולו, בגלל שהיא עוזרת לי להתמקד ברגע ההווה, בגלל שהיא מזכירה לי לחזור לחיות חיים בריאים ונכונים יותר (לא להתמקד כ"כ הרבה שעות בחומר עיוני לטווח קצר, ובמקום זה לחיות יותר בחוץ ולהיפגש יותר עם אנשים, להתחשב בעיניים ולתת להן מנוחה כמו שאני נותנת לגוף, להפחית מהרדיפה אחר הנאות מהמידע החזותי , האושר לא תלוי כולו במידע החזותי, לשים לב יותר לנשימה).

כיצד נראה טיפול בשיטת בייטס ?

בזמן הטיפול עושים תחילה אבחון לפי שיטת בייטס, מלמדים את התרגילים הדרושים לשיפור הראיה בהתאם לבעיה הספציפית של המטופל, מדריכים לשינוי הרגלי ראיה התומכים בשיפור הראיה, כל זאת תוך שימת דגש על הדרכת המטופל בהרפית מתחים והסבת תשומת ליבו לקשר הפסיכו-פיסי , כלומר לגורמי המתח האפשריים לבעיה. לפי הסיפור שאיתו מגיעים רוב המטופלים אפשר לבצע הערכה לגבי הקשר בין אירוע / תקופת חיים מלחיצה להתדרדרות הראיה של המטופל. דוגמא לקשר בין איכות הראיה והמצב הנפשי היא אישה ששכן איים עליה ברצח : זמן קצר לאחר מכן חלה הידרדרות בראייתה

עד כמה שיטת בייטס אפקטיבית?

כשמטופל רוצה באמת לשפר את ראייתו ומתרגל יומיום ישנן תוצאות טובות מאד. למטרה חשובה זו צריך להקדיש זמן לתרגול ויש הרבה אנשים שמחפשים "גלולת פלא" אותה אפשר לקחת ואז קמים בריאים ומאושרים. שיטת בייטס איננה "גלולה" ודורשת סבלנות ותירגול יומיומי, בדיוק כמו טיפול באזורי גוף אחרים שלהם אנשים מוכנים להקדיש זמן יומיום כגון ציחצוח שיניים, צעידה, שחיה, ריצה, יוגה וחדר כושר, וכו'. כאשר מאמנים את השרירים של הגוף , משפרים חילוף חומרים ומפחיתים מתח, בוודאי שיש תוצאות טובות. זה רק עניין של מודעות. חדר כושר לעיניים בדיוק כמו חדר כושר לגוף.

סיפור הצלחה בשיטת בייטס

בחור צעיר שהגיע שנתיים לפני גיוס עם קוצר ראייה (לא גבוה) נרכש מגיל 10 . התברר שבגיל הזה הוא עבר טראומה משפחתית , וכנראה הגוף "זוכר" והוא "גורר" איתו את קוצר הראיה. לבחור היתה מוטיבציה בלתי רגילה להוריד את המספרים מאחר ורצה להתקבל לקורס טייס. כל משימה מוקצבת בזמן שנתתי לו, הוא רצה לתרגל כפול זמן, ואת תרגיל הכיפוי להרגעת העיניים ,שאורך כ- 10 דקות, היה מבצע הרבה פעמים במשך שעה ברצף.הוא הצליח להוריד את המספרים תוך תקופה של שנה. אורלי בר-ניב, מתרגלת ומטפלת בשיטת בייטס טל. 077-4957297


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם