תרופות סבתא

"להקשיב לעיניים" היא גישת התייחסות שונה לעיניים שמטרתה לשפר את הראיה וגם לייצר שחרור רגשי מבפנים

שרירי העיניים שלנו  הם השרירים הכי מוזנחים בגוף: אנו לא מתרגלים אותם מספיק ואפילו מתנהגים באגרסיביות (ישיבה ממושכת מול מחשב /טלויזיה ללא הפסקה) כלפי העיניים שמשרתות אותנו לאורך שנים. שיטה חדשה בשם "להקשיב לעיניים" מציעה גישת התייחסות אחרת. מפתחת השיטה ענת אקסלרוד משרטטת את התועלות הבריאותיות של השיטה לשיפור הראיה

אקסלרוד: "להקשיב לעיניים" זו גישה חדשה ואחרת להתמודדות עם בעיות עיניים וראייה. דרך התמודדות זו מתחיל מסע עמוק ומשמעותי של שחרור רגשי. מסע זה גם ישפר את מצב העיניים והראייה וגם יוביל לשינוי פנימי עמוק, שלרוב יהיה משנה חיים.

כיצד בעצם פועלת השיטה?

דרך לימוד של תרגילי עיניים (שיטת בייטס) ועם דו-שיח שהאדם עורך עם העיניים (מה נכון וטוב להן?) ודרך הנחיה מובנת לשיחה יותר עמוקה עם העיניים. שיחה (דרך תשאול העיניים) מצביעה על המקור האמתי והשורשי של בעיית הראייה, שכמעט תמיד קיים ברמה הנפשית-רגשית שלנו.

שיפור הראיה מוביל לשיפור המצב הנפשי ולהיפך

השיטה מתאימה לכל מי שיש לו איזושהי בעיה עם העיניים והראייה, קטנה או גדולה (ואפילו גדולה מאד), לצעירים, למבוגרים. למי שיש משקפיים ולמי שאין, לכל מי שרוצה להיטיב עם העיניים שלו/ה ועם עצמו/ה. למעשה השיטה עשויה להיטיב עם צעירים זקנים וילדים, לבעלי בעיות מינוריות ובעלי בעיות קשות במיוחד בראטיה (וכמובן כל מי שבאמצע), מתאים לבעלי משקפיים וגם לאלו שאינם מרכיבים משקפיים. בקיצור: מתאים לכל מי שיש לו איזושהי בעיה עם העיניים והיה רוצה לשמוע מה יש לעיניים להגיד לו על זה. וכן - לכל מי שרוצה לצמוח מבפנים כיון שיחסי הגומלין בין העניים ובין הנפש – הדוקים. לא סתם אומרים כי העין היא ראי הנפש: בעיות ראיה כמו קוצר ראיה קטרקט, פרסביוביה, פזילה ועוד אם הן לא אורגניות – לעולם מתחילות מתוך רובד נפשי עמוק יותר.

איך עובד המנגנון הפיזיולוגי פסיכולוגי כפי שמבינים אותו היום?

למעשה שיטת להקשיב לעיניים עובדת בשלושה מישורים מרכזיים:

  • 1. המישור הפיזי: דרך תרגול עדין ומיטיב (שיטת בייטס ועוד), ודרך תשאול העיניים מה טוב להן ומה לא. אין אף תרגיל שטוב לכולם, או טוב תמיד לבעיה מסוימת, בגלל זה חשוב לשאול את העיניים מה טוב בשבילן.
  • 2. מה העיניים צריכות: הכוונה כאן היא לא בהכרח לצרכים פיזיים, אלא יותר לצורך העמוק של העין. אנחנו שואלים את העין מה היא מרגישה (שמחה, עצובה, בודדה), מה היא הייתה רוצה לקבל מאתנו (יחס חם, אהבה, תשומת לב, הפסקות של מנוחה). ובכך אנחנו מחזקים את הקשר שלנו עם העיניים. הדבר הזה הוא משמעותי ביותר, ולרוב העיניים יגיבו לכך מיד (ירגישו טוב יותר ואף יראו טוב יותר).
  • 3. המישור השלישי הוא העמוק ביותר והוא למעשה מהווה את שורש בעיית הראייה. העיניים מבטאות קושי מסוים, למשל 'אנחנו מרגישות כלואות כמו בכלוב'. הקושי הזה, שמתואר במילים הספציפיות הללו, הוא שיקוף מדויק למה שקורה לי ברמה האישית בחיים שלי. ברגע שאוכל לזהות את זה, אוכל לרפא את זה בתוכי – וזה השורש. זה הדבר שיעזור לבעיית הראייה ברמה העמוקה והמשמעותית ביותר.

כיצד נראה טיפול בשיטה ?מה קורה שם אחד על אחד בסשן הטיפולי?

כמובן שכל טיפול הוא שונה ונראה שונה. בדרך כלל הטיפולים הראשונים יכללו תרגול עיניים (בעיקר מנוחה לעיניים), והתחלה של שיחות עם העיניים. משם יש אינסוף כיוונים בהם יכול להתפתח הטיפול: לעיתים הטיפול ממשיך לשלב תרגול ושיחה עם העיניים, ולעיתים הטיפול מתמקד בשורש הנפשי-רגשי, שגילינו בעקבות ההקשבה לעיניים, והטיפול יהיה בעיקר בשיחה.

אפקטיביות השיטה לבעיות ראיה כמו קוצר ראייה

כשמקשיבים לעיניים התוצאה ברמת הריפוי הפיזי והנפשי מדהימה. וככל שיותר נסכים להקשיב להן, כך השיפור יהיה יותר דרמטי. מבחינתי מדדי ההצלחה הם לאו דווקא קשורים לשיפור בראייה. כשהעיניים כואבות מפסיקות לכאוב, כשהיובש עובר, כשאני מרגישה יותר טוב עם עצמי, כשאני יותר מחוברת לרצונות שלי ולחלומות שלי. כל אלו הם חשובים לא פחות.

ההקשבה לעיניים היא כל כך משמעותית שהרבה פעמים, היא משנה את החיים. למשל טיפלתי במישהי עם קוצר ראיה של –5 ועם התחלה של פרסביוביה (בת 50) שסיפרה כמה העיניים שלה עייפות וזקוקות למנוחה, והיא הציצה לתוך הידיעה שכמו שהעיניים שלה היו רוצות שלא יתעלמו מהן, כך גם היא הייתה רוצה לא להתעלם מהרצונות העמוקים ביותר שלה. התוצאה אחרי 10 דקות של כיפוי העיניים והקשבה להן היתה ראייה צלולה – בוהקת יותר- תוצאה שהפתיעה אותה. גם בשבילי כל טיפול הוא כמו נס, כל יום מחדש. הדיוק שבו העיניים מדברות וכמה הוא קשור לחיים שלנו עם עצמנו, זה משהו שאני לא מפסיקה להתרגש ממנו. להקשיב לעיניים זה להקשיב לעצמנו! ענת אקסלרוד טלפון: 052-6035621


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • תזונה היא נשק. אם אתה שולט על איכות המזון שאתה נותן לאנשים - אתה שולט בכל האוכלוסיה

    הנרי קיסינג'ר

    (התייחסות לפוליטיקה שכרוכה במזון המערבי המתועש שמוכתב לנו בהשראת הקשר בין יצרני המזון והשלטון)