תרופות סבתא

אנונה

לפרי האנונה יצא שם של  מזון על- בעיקר בשל הפרסומים על יכולתו לרפא סרטן.  האם כצעקתה? מהם השימושים הרפואיים של אנונה ? מה אתם חייבים לדעת על תופעות לוואי אפשריות שלו וממה צריך להיזהר? 

לפרי האנונה יצא שם של מזון על- בעיקר בשל הפרסומים על יכולתו לרפא סרטן. האם כצעקתה? מהם השימושים הרפואיים של אנונה ? מה אתם חייבים לדעת על תופעות לוואי אפשריות שלו וממה צריך להיזהר?

אנונה מוריקטה לטיפול בסרטן

מיצוי מפרי האנונה מן הזן "אנונה מוריקטה" (גרביולה) נמצאה במחקרים קליניים כמשמידה של תאים סרטניים מסוג תאי סרטן הכבד ותאי סרטן השד שהיו עמידים לטיפולים כימותרפיים. הניסויים נעשו במעבדה ולא על אנשים. שמות נוספים לפרי הגרביולה הם פאפיה ברזילאית, צ'רימויה גואנבה. באפריקה ודרום אמריקה משתמשים במיצוי מן הפרי הזה גם כדי לטפל בבעיות רפואיות אחרות כמו זיהומים וירליים, בחילות, דיכאון ודלקת פרקים. למרות הממצאים המעודדים על גרביולה כמשמידת תאים סרטניים ההמלצה הכללית היא להיזהר ולבחון כל מקרה לגופו ולעומק כיון שיש עדויות על כך שגרביולה עלולה לגרום לתסמיני פרקינסון כתופעת לוואי.

אנונה: תרופה טבעית לסוכרת?

מאמר שהתפרסם בכתב עת לרפואה משלימה באפריקה משרטט ממצאי קליני שנעשה על חולדות עם סוכרת שקיבלו בתזונה תמצית מאנונה מוריקטה (גרביולה). תמציות אלו הראו השפעות חיוביות על רמות הסוכר בדם (הורידו את רמת הגלוקוז), עליה ברמת האנטיאוקסידנטים והפחתת נזקים על הכבד כתוצה מן העקה החימצונית שמאפיינת את מחלת הסוכרת. קיימת בנוסף השערה כי תמצית האנונה משפרת בעקיפין גם את ייצור האינסולין האנדוגני בגוף (האינסולין שהלבלב מייצר). למרות הממצאים המבטיחים של אנונה בהקשר של היפרגליקמיה (עודף סוכר בדם) – עדיין יש לזכור כי המחקר נעשה על בעלי חיים ועדיין לא בטוח אם ההשפעות של אנונה מיטיבות גם עם אנשים סוכרתיים

אנונה מעולה למערכת העצבים

גם לאנשים שסובלים ממחלות דגנרטיביות של מערכת העצבים , מחרדה , הפרעות קשב , ירידה בזיכרון או מבעיות קוגניטיביות אחרות שווה לשקול לצרוך יותר אנונה בתפריט היומי. פרי האנונה מכילה לא רק כמויות יפות של ויטמין סי (כ30% מתצרוכת ויטמין סי הנדרשת לאדם ממוצע) אלא גם כמויות נאות של אשלגן ונחושת. - מינרל הקורט נחושת נדרש לנו אמנם בכמויות זעירות אבל הימצאותו הכרחית לייצור של מוליכים עצביים במח ומחסור בנחושת עלול להוביל להפרעות ושיבושים במערכת העצבים.

אנונה: האם יש לפרי האנונה תופעות לוואי?

כמו בכל דבר, גם כאן מידתיות היא שם המשחק. נטיה להגזים ולצרוך יותר מדי מתרופה טבעית עלולה להיות בעלת השלכות לא נעימות לבריאות הכללית. ואשר לאנונה? צריכה מוגזמת של הפרי עלולה להוביל לאחת מתופעות הלוואי הבאות:

  • הקאות ובחילות
  • דיכאון
  • התכווציות מוגזמות של הרחם
  • שיבוש של פלורת המעי (שיבוש של היקף החיידקים הטובים בדפנות המעי)
  • יצירת קנדידה וגדילת זיהומים פטרייתיים.

אנונה ?- זהירות מהגרעינים

בגרעיני האנונה יש אלקלואידים, קפאין ותרכובות כימיות אחרות שיכולות להיות מסוכנות לגוף. ממצים מהם חומרי הדברה ומיצוי מהגרעין אף עלול לגרום לעיוורון כשהוא בא במגע עם העיניים. אנונה היא פרי מאד חזק, פוטנטי - אולם כגודל עוצמתו כך גרעיניו עלולים לסכן את הבריאות לגרום להקאות, צריבה בגרון, סחרחורות ואף עילפון. לעולם אל תאכלו את הגרעינים ואל תטחנו את פרי האנונה במלואו כשייק. חובה להסיר לפני כן את הגרעינים של האנונה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • כל תרגיל הוא טוב אם עושים אותו היטב. ממש כשם שכל מלה היא טובה אם משתמשים בה במקומה. העיקר אם כן הוא ללמוד את ה"איך" ולא את ה"מה" לעשות

    משה פלדנקרייז, מייסד שיטת פלדנקרייז