תרופות סבתא

מלטונין

האם העובדה ששכיחות סרטן השד במדינות לא מפותחות אפסית כמעט  קשורה לכך שנשים במדינות המתפתחות חשופות לפחות תאורה בלילה? האם היעדר סרטן השד  קשור לכך שנשים  במקומות הפחות מפותחים של העולם הולכות לישון עם רדת החשיכה ומייצרות יותר מלטונין?

הורמון המלטונין שנקרא גם הורמון החושך, מיוצר במוח ע"י בלוטת האיצטרובל כאשר אנו חשופים לרמות נמוכות של אור, בעיקר בלילה. מלטונין תורם לשורה רחבה של תועלות בעיקר לכך שהשינה עמוקה ארוכה וטובה יותר (לא בכדי רמות גבוהות של מלטונין נמצאות אצל ילדים). מן הסיבה הזו מלטונין הוא תכשיר שניתן היום גם לטיפול בהפרעות שינה וגם ליעפת (ג'ט לג) השכיחה אצל המרבים בנסיעות לחו"ל.

סרטן השד לא קיים כמעט אצל נשים עיוורות: למה ?

מחקר שנערך בבריטניה הראה כי נשים שלוקות בעיוורון מוחלט (לא כבדות ראיה) סובלות משכיחות נמוכה ביותר של סרטן השד. אצל נשים עיוורות שלא חשופות לאור – רמות המלטונין בדם גבוהות, מה שמדכא את ייצור האסטרוגן, את חשיפתו המוגזמת לתאי השד וליצירת גידולים סרטניים.

הורמון מלטונין כטיפול בסרטן השד וסרטן הערמונית

מסתבר שלנשים אשר חולות בסרטן השד רמות מלטונין נמוכות במיוחד בדם. בנוסף התברר גם כי נשים שעובדות במשמרות לילה וחשופות לתאורה לילית, מגדילות את סיכוייהן לחלות בסרטן השד. מכאן גם עלתה הסברה כי יש להורמון הטבעי הזה יכולת טיפולית ומניעתית בסרטן השד. בניסויי מעבדה התברר כי הוא פועל כאנטיאוקסידנט חזק שבכוחו להשמיד תאים סרטניים. עוד התברר כי נשים שנטלו תוסף תזונה של מלטונין בזמן טיפולים כימותרפיים הגבירו את יעילות הטיפול נגד תאי הסרטן וכן הגבירו את יעילותה של תרופת הטמוקסיפן אשר חוסמת קולטני אסטרוגן על תאי השד.

האם לקחת מלטונין כתוסף תזונה?

יש רופאי אלטרנטיביים שרושמים את ההורמון הזה כתוסף תזונה במינונים נמוכים עבור פציינטים שסובלים מהפרעות שינה. אלו הם בעיקר נשים בגיל המעבר או אנשים מזדקנים שאצלם באופן טבעי רמות המלטונין צונחות עם הגיל (לילדים יש את רמות המלטונין הגבוהות ביותר). יש גם רופאים שממליצים על נטילת מלטונין לנשים חולות סרטן כדי לדכא את ייצור האסטרוגן ולהפחית את חשיפתו לתאי השד. עם זאת, בואו לא נשכח: מדובר בהורמון אנדוגני שמיוצר ע"י הגוף (בלוטת האיצטרובל) והוא עדיף עשרת מונים על תוסף סינתתי של מלטונין.

מלטונין כתוסף תזונה חיצוני: האם יש תופעות לוואי?

לא ברור עדיין אם במינונים גדולים וכשהוא נלקח על בסיס קבוע - מלטונין בטוח לשימוש - ולא ברור עדיין אלו אינטראקציות תרופתיות הוא עלול לחולל בטווח הארוך. התובנות שלנו בנושא בריאות מתרכזות בעיקרון אחד פשוט: מתן כבוד לגוף ובמילים אחרות: לאפשר לגוף להפיק את ההורמון בעצמו ולא להישען על גורם חיצוני. לעולם נטילת חומר מבחוץ מרגילה את הגוף שלא לייצר את ההורמונים שלו באופן עצמאי. ראו למשל מה קורה לחולי פרקינסון שנוטלים דופאמין חיצוני- מעט התאים הדופמינרגיים שעוד נותרו במוחם מפסיקים בהדרגה לייצר את ההורמון הטבעי האנדוגני.

מלטונין: מה מומלץ לחולות סרטן השד?

האם כדאי להן ליטול מלטונין חיצוני– תלוי את מי שואלים. יתכן שזוהי המלצה טובה באופן נקודתי אבל לפני כן כדאי לחקור אמצעים טבעיים לייצור מלטונין אנדוגני (ממקור פנימי) ולאמץ הרגלים שיגרמו להגדלת תפוקתו מתוך הגוף.

רוצים למנוע את סרטן השד? שנו בעלטה מוחלטת

אל תאפשרו לאורות הכרך לחדור לחדר השינה שלכן. בזמן השינה הדוף זקוק לחשיכה מוחלטת כדי למקסם את ייצור המלטונין שלו. כסו את העיניים, הציבו וילונות כהים בחלונות, ואל תאפשרו אפילו לאור הירח והכוכבים לחדור. זה כאמור ידכא באופן טבעי את רמות האסטרוגן, יווסת אותן ויצמצם סיכונים לחלות בסרטן השד. לכו גם לישון מוקדם יחסית (סוד גדול!!!) – כל שעת שינה לפני חצות היא רווח נקי למערכת החיסון שעובדת במיטבה בין השעות 6 בערב ועד חצות. מחלת סרטן לרבות מחלת סרטן השד היא מחלה שבה נפרצות חומת ההגנה של הגוף ועל כן שינה מוקדמת בחשיכה מוחלטת היא אחת האסטרטגיות הטובות למלחמה בסרטן השד, למניעה או להחלמה ממנו.

אלו מזונות מעודדים ייצור מלטונין אנדוגני?

ואם אתן הולכות על האופציה האנדוגנית-הטבעית לייצור מלטונין- גם לתזונה מתאימה יש אמירה. כדי לעודד רמות גבוהות יותר של מלטונין מתוך הגוף, צרכו לפני השינה את המזונות הבאים: דייקון (צנון יפני), דודבנים, שיבולת שועל, שקדים, בננה, לחם שעורים, תה מליסה, תה זנגביל, גרעיני תירס, או גרעיני חמניות.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • להכיר את האנשים שעומדים מולך - זו אינטליגנציה,

    להכיר את עצמך - זו חכמה אמיתית,

    לשלוט באנשים אחרים - זה כח

    לשלוט בעצמך  ובדחפיך- זו עוצמה אמיתית.

    לאו צה, פילוסוף סיני מן המאה החמישית  מחבר ספר הדאו