תרופות סבתא

איך עוצרים התפשטות של שיער שיבה אצל צעירים?

איך לעצור צמיחה של שיער שיבה בגיל צעיר ואיך למנוע התפשטות  שיער השיבה בראש אצל צעירים ואפילו אצל ילדים?

שמי נורית, בת 25. התחיל לצמוח לי שיער לבן כבר מגיל 16 בערך. בינתיים שיער השיבה נטמע בשיער השחור אבל בשנים האחרונות השיער הלבן מתפשט ואני לא יודעת מה לעשות. אני בנאדםרגוע יחסית, לא היו לי טלטלות נפש קיצוניות.בדיקות דם שלי תקינות, אני אוכלת את רוב הדברים למעט דגים שלא אכלתי כל חיי. אני מחפש פתרון טבעי לבעיית שיער השיבה שלי שכאמור התחיל בגיל מאד צעיר. האם יש טיפול כלשהו ? טיפול מונע שיעצור התדרדרות המצב?

תשובת מרינה קוזמנקו - תזונאית ומטפלת מוסמכת לצמחי מרפא

השאלה מאד כללית ומבלי שיהיו בידי הפרטים נשיב עליה באופן כללי מאד ותחת ההסתייגות שיש לבדוק את הדברים ואת ההמלצות המובאות כאן בפגישה אחד לאחד עם איש מקצוע מוסמך בתחום הרפואי.

שיער שיבה בגיל צעיר: מה עובר על אדם צעיר שמגלה שיער לבן בקרקפת?

כשאנשים צעירים מגלים שיער לבן בראשם הם מתחילים לדאוג. שיער שיבה נקשר אצלם בתודעה עם זקנה, חוסר אונים, ויש כאן במשוואה הזו לעיתים כמובן גם את העניין התרבותי – אותה תפיסת עולם מערבית שמקדשת את הנעורים – ורואה בזקנה משהו שלילי ("העולם שייך לצעירים").

שיער שיבה בגיל צעיר: למה זה קורה?

בדרך כלל המצב הנפשי או הרוחני הוא זה שגורם לתהליך מואץ של שיער שיבה. גיל 16 הוא גיל שלכאורה או אין בו הרבה מתחים נפשיים ועומסים נראים לעין אבל ישנו מתח מפשי שהסביבה לא רואה ואפילו האדם עצמו לא חווה אותו כמתח נפשי מאד גבוה. די למשל באהבה נכזבת של גיל הנעורים, או איזושהי אמירה לא נעימה שאליה הנער /נערה נחשפו מהסביבה כדי לייצר סטרס נפשי.

שיער שיבה בגיל צעיר: מה צריך לשלול?

אם זה לא המקרה ייתכן והאדם נחשף בצעירותו לאדי מתכות כבדות- למשל ילדים שגרו סמוך מאד לתחנת דלק או למפעל תעשייתי מזהם. מתכות רעילות שוקעות ויושבות עמוק ברקמות ועלולות לגרום לשיער שיבה בטרם עת. בהרעלת מתכות אפשר ללקות גם דרך תזונה (כספית) או שימוש בכלי מטבי לא נכונים (אלומיניום). בדיקת שיער לגילוי מתכות כבדות – יכולה לאשש או לשלול האם זה אכן המצב.

מה עושים במקרה כזה של שקיעת מתכות כבדות בגוף ?

משתמשים באצת כלורלה או בכמוסה של כלורלה שיודעת לקשור מתכות כבדות ולדאוג לפינויין מהגוף.

צמח הליקריסיום לעצירת שיער שיבה

הליקריסיום הוא צמח מקובל מאד ברפואה העממית אצל הרוסים וככלל שמן הליקריסיום מצוין לעור הגוף. כאשר נוטלים את הצמח הליקריסיום בחליטה או אף עדיף במיצוי כוהלי של הצמח – הרי שניתן במדה מסוימת לעצור את תהליך הלבנת השיער להאט אותו ואולי אפילו להחזיר שיער שיבה לשחור. הליקריסיום הוא צמח מאד פוטנטי שגם תורם לניקוי רעלים מהגוף אבל הוא עלול אצל אנשים מסוימים לייצר אלרגיות.

תוספי תזונה ונוגדי חימצון לשיער שיבה

טקטיקה טובה לטיפול בשיער שיבה ועיכוב התהליך של הלבנת השיער היא להשתמש בנוגדי חימצון – וכאן הייתי הולכת על קומפלקס של מגוון נוגדי חימצון כיון שלכל אחד מהם יש אתר פעילות אחר בגוף. בין נוגדי החימצון החזקים ניתן למנות אסתקסנטין, קו אנזים קיו 10, ויטמין אי וסלניום (עם סלניום יש להיזהר במיוחד כי במינוני יתר הוא עלול להיות מאד רעיל). הייתי משתמשת גם בקומפלקס ויטמין בי כדי לתמוך במערכת העצבים (כאמור להערכתי תמיד יש לשיער שיבה שמלבין בטרם עת סיבה ברובד נפשי עמוק יותר מן הנראה לעין)

שיער שיבה כתוצאה מסטרס: "מתח" לא חייב להיות בהכרח מתח נפשי

כאמור לא ברור מה התחולל שם בגיל 16 שגרם להצתת התהליך של שיער שיבה- ייתכן והיה זה שינוי הורמונלי חד, דיאטת כסאח, או פעילות גופנית קיצונית – כמובן שיש גם משקל לגנטיקה הספציפית של כל אדם ולכן אין לראות בדברים שאמרתי המלצות ליישום ללא התייעצות פרטנית עם איש מקצוע. יחד עם זאת עלי להבהיר נקודה שרבים בציבור טועים בה. מתח – אכן גורם להלבנת שיער גם בגיל צעיר אבל מתח לא חייב להיות בהכרח נפשי. הוא יכול להיות גם מתח ברמה הפיזית – די בפעילות ספורטיבית קיצונית, במחלה, בבהלה, בהרזיה מאד חדה, או בחשיפה לתנאי סביבה קיצוניים כדי לייצר מתח בגוף שיוביל בסופו של יום גם לתסמין של שיער שיבה בגיל הצעיר


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • לפני גיל 30 הצעירים מחפשים את המחלה. אחרי גיל 30 המחלה מחפשת אותם

    פתגם עממי סיני