תרופות סבתא

סרטן השד וקוסמטיקה

מוצרי קוסמטיקה כמו דאודורנטים, תכשירי שמפו, מייצבי שיער (קונדישיינר)  וחומרי איפור  מכילים חומרים משמרים שנכנסים לקטיגורית ה"פאראבנים". מדובר בחומרים שנועדו לשמר את מוצר הקוסמטיקה לאורך זמן על המדף,  ולמנוע מאורגזניזמים כמו בקטריות להתרבות בו. היום יש חשדות שקושרים את הפרבן ונגזרותיו עם עליה בסיכון לפתח מחלות כמו סרטן השד.

האם מוצרי קוסמטיקה שמכילים פרבנים (paraben) מעודדים סרטן השד?

צדק מי שאמר כי העבודה הקשה ביותר היא לחשוב. מרבית האנשים לא חושבים ופועלים כמו אוטומט: קמים בבוקר, ומשפריצים על עצמם את המייקאפ, את קרם הגוף, את קצף הגילוח וכן מורחים על עצמם את הדאודורנטים שגדושים בפרבנים, ובג'יפה של כימיקלים אחרים . הנחת העבודה היא אם מדובר בתכשיר חיצוני- (לא תכשיר שלוקחים דרך הפה) – הוא תמים ובטוח לשימוש. זוהי שגיאה גסה!

כלל ברזל: אי אפשר לאכול את זה? אל תמרחו את זה על העור

חלק מתכשירי ההגיינה האישית או תכשירי הקוסמטיקה מגיעים עם אזהרה על האריזה. לעיתים רשום עליה: "אין להשתמש בתכשיר זה על עור פצוע או עור סדוק". לעיתים רשום שם שהתכשיר לא מומלץ לאנשים עם מחלות כליה. מה זה אומר? – שהתכשיר על כל המייצבים והחומרים המשמרים שלו לא תמים. יש באזהרה זו ללמד שהחומרים במוצר הקוסמטי נכנסים לזרם הדם, וגם אם הוא נמרח במקום מרוחק כמו בתי שחי – הוא יודע לעשות את כל הדרך לכליות (מופרש דרכן)- ולגרום להן נזקים פוטנציאליים.

סרטן השד וקוסמטיקה: מה הקשר?

מחקר על חולות סרטן שד שנעשה ב 2009 באוניברסיטת קורנל הדגים כי בגידולים הסרטניים של רקמת השד נכחו 5 סוגים של פרבנים שכנראה הגיעו לאיזור הגידול דרך השימוש בדיאודרנטים שנמרחו או רוססו על בתי השחי. על פי ההסבר של המדענים- אסטרוגנים סביבתיים חיצוניים כמו פרבנים, פועלים כמו אסטרוגן אנדוגני שהגוף מיצר: הם מסמנים לתאי השד להתחלק להתרבות ולגדול, מגדילים את הסיכון למוטציות בדנא של תא השד, ומכאן הדרך אל התפתחות סרטן השד מתקצרת.

סרטן השד, והאלכוהול בדאודורנט

ניסיתם פעם להדליק את הדאודורנט שלכם? אל תנסו! הוא ניצת בקלות בגלל שהוא מכיל אלכוהול. אלכוהול כאמור נספג גם הוא דרך זרם הדם ופועל כממריץ לייצור אסטרוגן בשחלות- והנה, שוב תאי השד מועמסים באסטרוגן שמאיים על תקינותם ובריאותם. מה אומרים כל חסידי הדאודורנט והאינטרסנטים מתעשיית הקוסמטיקה? – כמובן שהם מכחישים טענה זו ואומרים שמדובר בכמויות זניחות של פרבנים ואלכוהול במוצריהם. זה נכון אמנם אבל בל נשכח: גם כמויות קטנות של חומר רעיל מצטברות בגוף במיוחד כאשר משתמשים בתכשיר יום יום ולאורך שנים.

איך משתמשים במוצר קוסמטיקה בלי ללקות בסרטן השד ?

אם אתם מוכרחים להשתמש בתכשיר קוסמטיקה כמנו דאודורנט התחילו לקרוא את האותיות הקטנות על האריזה וראו מה בדיוק תכשיר הקוסמטיקה מכיל. התרחקו מכל דאודורנט, שמפו, קרם גוף, מייק-אפ או כל מוצר קוסמטיקה אחר שמכיל את המילים הבאות בתוית: בנזופנונים, תמצית שליה (פלצנטה), Isoparaben, Butylparaben, Methylparaben או .Propylparaben

תתפלאו לגלות שהג'יפה הזו הרעילה לגוף נמצאת כמעט בכל מקום!


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • חלק גדול מהתרופות שאתה לוקח גרועות יותר מן המחלה עצמה

    פובלילוס סירוס, סופר רומי