תרופות סבתא

כלורופיל

כלורופיל : הפיגמנט הירוק שצמחים לא יכולים בלעדיו הוא אחד מהתרופות הטבעיות החזקות ביותר. מהו כלורופיל בדיוק?  מהן סגולות הבריאות של כלורופיל לבני אדם והאם יש לו תופעות לוואי? עידית כהן, מורה ליוגה העוסקת גם בחקר תזונת האדם ובריאותו משרטטת כאן קוים לדמותו של פיגמנט הבריאות כלורופיל

כלורופיל למניעת סרטן

עידית : כלורופיל הוא סוג של פיגמנט האחראי על קליטת האור בתהליך הפוטוסינתזה, אשר יוצר אנרגיה. למה זה חשוב עבור בני אדם ? כי מסתבר, שכלורופיל קשור למניעת סרטן באופן טבעי, אפקטים מסרטנים בגוף שנגרמים על ידי על ידי עובש רעיל כמו אפלטוקסין נחסמים על ידי כלורופיל. זה דומה מאוד לאופן שבו כלורלה האצה שעתירה בכלורופיל מביאה איתה השפעות נוגדות סרטן.

כלורופיל מסייע להילחם בסרטן

מחקרים מצאו כי chlorophyllin (כלורופיל נוזלי) יכול להיקשר לחלקיקים בעלי פוטנציאל לסרטן ולהפריע לספיגתם בתוך מערכת העיכול האנושית. כלורופיל עוזר למנוע מהם תפוצה בכל הגוף וחוסם אותם מלהגיע לרקמות רגישות, כגון אלה בתוך המפרקים או הלב.

מחקרים על כלורופיל וסרטן

מחקרים שבוצעו על ידי מכון לינוס פאולינג באוניברסיטת מדינת אורגון הראו כי chlorophyllin וכלורופיל היו יעילים באותה מידה בחסימת ספיגת של אפלטוקסין-B1 בבני אדם, וצמצמו סמנים של נזק לדנ"א הנגרמים מאפלטוקסין. ממצאים מכמה מחקרים נוספים בבני אדם מראים כי השפעות אלו מסייעות בהורדת הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן, כולל סרטן הכבד וסרטן המעי הגס.

כלורופיל וסרטן המעי הגס

דיאטות שאינן גבוהות בירקות כלורופיל ועשירות בבשר אדום קשורות לסיכון לסרטן המעי הגס. זה מגיע מרעלים שוחררו מהבשר התורמים לחלוקה לא מבוקרת של תאי אפיתל במעי. מספר מחקרים הראו כי תאי סרטן המעי הגס נחסמים כאשר הם נחשפים ל chlorophyllin – מחקרים אלו נעשו גם על בני אדם וגם על חולדות

כלורופיל לניקוי רעלים מהכבד

דרך נוספת שבאמצעותה כלורופיל עשוי להגן על תאים בריאים ורקמות גוף היא על ידי הגדלת אנזימים בכבד שמקדמים חיסול טבעי של הגוף מרעלים מזיקים. חלק מהמחקרים בבעלי חיים מראים כי chlorophyllin עשוי להפחית את הסיכון לנזק בכבד או סרטן הכבד מאלפטוקסין.

מה זה בדיוק אלפטוקסין?

אפלטוקסין הוא רעלן שמגיע מעובשים וקשור לסיכון מוגבר לסרטן הכבד. זהו קרצינוגן שגורם מוטציות ברמת תאי הכבד. במחקרים שנעשו בבעלי חיים שקיבלו גם רעלן זה וגם chlorophyllin בעת ובעונה ראו נזקים מופחתים משמעותית. מידע זה חשוב במיוחד עבור אנשים אשר צורכים כמויות גדולות של בוטנים דגנים או קטניות שנגועים לעיתים בעובשים

כלורופיל מזרז ריפוי פצעים

Chlorophyllin מאט את הקצב שבו חיידקים מזיקים מתרבים מה שהופך את התרופה הטבעית הזו מועילה לריפוי פצעים ומניעת זיהומים. מאז 1940, cholorphyllin נוסף למשחות מסוימות שמטרתן לרפא פצעים פתוחים או פצעי לחץ.

כלורופיל משפר את עיכול ובעיות משקל

כלורופיל משפר את זירוז סילוק הפסולת, מאזן רמות נוזלים ותורם להפחתת מקרים של עצירות קשה. מחקר ראשוני מראה את יתרונות הכלורופיל בהאצת המטבוליזם מה שמגדיל את סיכויי הצלחה עם נסיון להרזות ולהפחית משקל. יותר מכך הוא גם מדכא תיאבון ומשרה תחושת שובע. כאשר כלורופיל נלקח יחד עם ארוחה עתירת פחמימות יורדת תחושת הרעב.

מקורות מזון למעלה כלורופיל

מהי הדרך הטובה ביותר לקבל כלורופיל? המקורות הטובים ביותר של כלורופיל שנמצאים על פני כדור הארץ הם ירקות ירוקים ואצות. הנה כמה מקורות המזון שכדאי לשלב בתזונה כדי לחוות את כל היתרונות של כלורופיל לבריאות אופטימלית.

  • ירקות עליים ירוקים: ירקות ירוקים כמו כרוב, תרד או מנגולד, תרד פטרוזיליה גרגיר נחלים,רוקט, ארוגולה כרישה וכרוב סיני
  • כלורלה: סוג של אצה כחולה-ירוקה. כלורלה קשורה לאיזון הורמונלי בריא, ניקוי רעלים, בריאות לב וכלי דם, רמות נמוכות יותר של דלקת, הפחתת לחץ דם וכולסטרול גבוה.

תופעות לוואי של כלורופיל- האם כלורופיל יוכל לגרום לרעילות?

בעוד שהסיכון לכלורופיל טבעי הוא נמוך , תוספי chlorophyllin עלולים לגרום לתופעות לוואי קלות כמו שינוי צבע ירוק של שתן או צואה, שינוי צבע זמני של הלשון, או בעיות עיכול / שלשול מתון. בקרב נשים הרות, תוספי כלורופיל או chlorophyllin לא נחקרו לכן בשלב זה אין זה מומלץ במהלך ההריון או הנקה.

עידית כהן, היא מורה לאשטנגה יוגה העוסקת בחקר תזונת האדם ובריאותו
אולי יעניין אותך גם