תרופות סבתא

כך תשיגו מרופא קופת חולים בדיקות אבחון יקרות לשלילת סרטן (ומחלות אחרות)

אנשים שמגיעים לרופא קופת חולים עם כאבים ומחושים ומבקשים בדיקות יקרות כמו בדיקת תהודה מגנטית (mri) או בדיקת ct (סי טי סקאן) – נתקלים לעיתים בסירוב. הסיבה הרשמית של הרופא תהיה שבדיקות ההדמיה הללו מיותרות. מתחת לפני השטח מונחת סיבה כלכלית. הרופא מנסה לחסוך לקופת החולים שבה הוא מועסק עלויות יקרות. מה אתם יכולים לעשות כדי להשיג את הבדיקות הללו ויהי מה ולמנוע אבחון מאוחר מדי של מחלות קטלניות כמו סרטן, מחלות לב ושבץ מוחי?

רשלנות רפואית במקרה של אבחון סרטן: הרופא סירב לתת בדיקת הדמיה לכאב ראש ונתן אקמול.

עו"ד טל נבו ממשרד נבו מולסון המייצג נפגעי רשלנות רפואית מכיר את הדברים מקרוב. טיפלתי במקרה של בחורה צעירה שהגיע לרופא עם כאבי ראש חוזרים ונשנים ובקשה ממנו בדיקות מקיפות לרבות סיטי סקאן ובדיקת תהודה מגנטית. הלה סירב , טען כי מדובר בסיבה פסיכולוגית /פסיכוסומטית ושלח אותה הביתה עם אקמול. מאוחר יותר התברר כי התגלה במוחה גידול בגודל של כדור טניס.

למה הרופא סירב לתת בדיקת הדמיה יקרה?

רופאים מסוימים נעים על קו התפר שבין נאמנותם למקצוע ולפציינט המבקש את עזרתם וובין נאמנותם למעסיק – קופות החולים לצורך העניין. כאשר הם מקבלים הוראה מלמעלה לחסוך בעלויות לקופה הם ינסו לדחות את מתן הבדיקות היקרות ככל שניתן. למעשה הם מנסים לאזן בין התחייבותם המקצועית ובין המחויבות שלהם למקום העבודה. הבעיה שבמחלות מסוימות כמו מחלות לב, אירוע מוחי או סרטן האבחון המוקדם קריטי להצלת חיים או לשמירה על איכות החיים ולהחלמה. לפיכך אני תמיד ממליץ לאנשים להתעקש על הבדיקות הללו שעשויות להציל חיים ולא לוותר

איך אנשים שנתקלים בסירוב מרופא למתן בדיקה יכולים להתעקש ולהשיג את הבדיקות היקרות הללו?

כדאי לפנות לבוסים של אותו רופא, ללכת אל רופא מקצועי אחר בקופה ולבקש ממנו אישור, אפשר ללכת גם למכון פרטי ולבצע את הבדיקה המאבחנת באופן פרטי אבל דרך יעילה להשיג את הבדיקה תהיה לבקש מן הרופא לתעד בגיליון הרפואי את הבקשה לבדיקה שסורבה. זהו צעד פשוט שעשוי להתגלות אפקטיבי מאד כיון שרופאים במקביל חרדים גם למוניטין הטוב שלהם וירגישו לא נוח כאשר תיעוד כזה קיים בתיק של החולה (למשל החולה ביקש בדיקת סי טי סקאן לשלילת גידול סרטני והרופא סירב)

מה קורה במקרה שבו התגלתה רשלנות רפואית על רקע של סירוב הרופא לאשר בדיקת אבחון לחולה סרטן?

. נפגע רשלנות רפואית יוכל לתבוע במקרה כזה גם את הרופא המטפל שדחה את הבקשה לבדיקת אבחון יקרה, גם את קופת החולים או את שניהם במקביל. אם כי במקרים כאלו של רשלנות רפואית הנפגע לא יקבל פיצוי כפול. במקרים רבים הרופא יטען להגנתו כי הנסיבות שהונחו לפניו הוא לא מצא סיבה מקצועית לאשר את הבדיקה וכי היא היתה מיותרת לאותה שעה. מכל מקום הפיצוי שיושג במסגרת תביעת רשלנות רפואית מן הסוג הזה נקבע גם לפי היקפי סבל וכאב, קיצור תוחלת החיים, פגיעה בסיכויים השתכרות ופגיעה בפקטורים רבים אחרים.

רופאים מוגנים על ידי חברות ביטוח במקרים של תביעת רשלנות רפואית. לא?

ואף על פי כן הם קנאים לשמם המקצועי הטוב וינסו לעשות הכל כדי להימנע מלהגיע לסיטואציות מביכות של תביעתם על רשלנות רפואית. לפיכך, כאשר חולה מגיע עם כאבים או סימפטומים ראשוניים של מחושים באיזורים שונים בגוף - ומבקש מהם בדיקת הדמיה יקרה ומבקש לתעד את הבקשה שלו בגיליון הרפואי – הרופא יחשוב פעמיים אם לדחות אותה כיון שהתיעוד הזה עשוי לחזק את הקייס של החולה ביום פקודה (תביעת רשלנות רפואית בעתיד).


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם