תרופות סבתא

מהן הזכויות המוחמצות של הורים לילדים עם אוטיזם?

הורים לילדים שסובלים מתסמונת רצף אוטיזם זקוקים לכל הטבה כספית אפשרית כדי לגדל את ילדם שדורש מטבע הדברים הוצאות מיוחדות על גידולו המיוחד. מהן הזכויות הרפואיות שמגיעות לכם מן הרשות השונות.

נקודות זיכוי ממס הכנסה על ילדם עם אוטיזם

ילד עם רצף אוטיזם עשוי לזכות אתכם בשתי נקודות מס הכנסה במקרים מסוימים. נכון להיום ערכה של כל נקודת זיכוי עומד על 2580 ש"ח לשנה. יש לציין כי נדרשים לעמוד בתנאים מסוימים כדי לקבל את נקודות הזיכוי הללו ממס הכנסה (למשל קבלת גמלת ילד נכה) אבל אם פיספסתם את הזכות הזו – תוכלו לדרוש אותה גם רטרואקטיבית עד 6 שנים לאחור. יתר על כן נקות זכות אלו שמורות להורים גם לאחר שילדם על הספקטרום האוטיסטי צלח את גיל 18

אוטיזם: זכויות מול מס מקרקעין (מס רכישה)

עוד קובע החוק כי הורים לילד אוטיסטי המקבל קצבת נכה יכולים ליהנות ממס רכישה מופחת של 0.5% (חסכון מאד משמעותי יחסית למיסים המדורגים בעת קניית נכס מקרקעין)- כאשר הם רוכשים דירה או נכס מקרקעין המותאם לצרכים של הילד הנכה. את הזכות המיוחדת הזו ניתן לממש רק פעמיים במהלך החיים ובלבד שהועד הרפואית בביטוח לאומי קבע לילד על הרצף האוטיסטי נכות של 100% לצמיתות.

הילד סובל מאוטיזם? תוכלו לתבוע את הביטוח הסיעודי

הורים לילדים אוטיסטים לא תמיד מודעים עד הסוף לזכויותיהם הכספיות למשל מול חברת הביטוח הסיעודי (דרך קופת חולים). באלו מקרים ניתן לתבוע פיצוי כספי על אוטיזם של ילד ואלו סכומים ניתן לקבל בפוטנציה?

למה הורים לילדים אוטיסטים לא מודעים לזכויותיהם מול הביטוח הסיעודי?

המונח "סיעודי" מאד מטעה. באסוציאציה הראשונית הוא נקשר עם קשיי תפקוד בסיסיים כמו למשל היעדר יכולת של הילד להתקלח, להיות נייד או לאכול ולסעוד את עצמו באופן עצמאי. באופן טבעי ראשוני מונח זה, נקשר עם אנשים מוגבלים כמו חולי פרקינסון או אלצהיימר – פחות עם ילדים ולכן הורים לילדים אוטיסטים עלולים להחמיץ כאן זכויות רפואיות שמגיעות להם כדין.

במקרים של מגבלה פיזית הילד האוטיסטי – הדברים יותר פשוטים. כאשר הילד לא מסוגל פונקציונלית לתפקד: להתלבש לבד, לרחוץ את עצמו לאכול בכוחות עצמו- קל יהיה יחסית לתבוע את הביטוח הסיעודי. אבל מה קורה כאשר הילד האוטיסטי מנותק מהסביבה ולא מבין שהוא צריך בכלל להתקלח, לאכול או להתלבש בשעה היעודה? במקרים כאלו הילד יכול מבחינה פיזיולגית לתפקד קרי להכניס את הכפית לפה אבל כשהוא בוהה בתוך העולם של עצמו הוא לא תמיד מבין את המשמעות ואת הנחיצות של הפעילויות הללו. גם במקרים כאלו ניתן יהיה לתבוע את הביטוח הסיעודי ולקבל פיצוי.

האם תמיד ניתן לתבוע את הביטוח הסיעודי במקרה של אוטיזם ?

כמובן שכל מקרה לגופו. יש לבדוק האם הילד עונה להגדרת הפוליסה. אך רבים ההורים שאינם מודעים לאפשרות הזו למשל הם לא יודעים שהביטוח הסיעודי חל גם על הילדים שלהם וכאמור לא קושרים מצב של "סיעוד" עם אוטיזם במיוחד במקרים שבהם הילד מסוגל פיזית לתפקד.

כמה כסף יכולה תביעה כזו להכניס להורים בקרה של אוטיזם?

תלוי בפוליסה ובסכום הפיצוי החודשי שרשום בה. ישנן פוליסות קצובות בזמן (למשך מספר שנים) וישנן פוליסות שאינן קצובות בזמן – לכל החיים. בכל מקרה מדובר בפיצוי כספי לא מבוטל שיכול להגיע לאלפי שקלים לחודש.

איך יכולים הורים לשכנע את חברות הביטוח להכיר בילד אוטיסט כסיעודי?

ההמלצה היא להביא את חומר רפואי המתאר את מגבלותיו של הילד, הן הפיזיות והן הנוירולוגיות – מכל גוף שטיפל בילד, רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, בית הספר או הגן, אנשי חינוך וכיו"ב.

לקבלת מידע נוסף בנושא של תביעות ביטוח סיעודי ניתן לפנות לעו"ד סיגל רייך – הלל, המתמחה בתחום ביטוח הסיעוד ומטפלת גם במקרים של אוטיזם טלפון 0502226829


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם