תרופות סבתא

מערימים עליכם קשיים לקבל תו נכה ? כך תפעלו

עד לפני כשנה קשישים חולי אלצהיימר, חולי סרטן, חולי פרקינסון והורים לילדים אוטיסטים קיבלו תו מכה ממשרד התחבורה בקלות יחסית. היום, לדברי עו"ד יובל וסרברגר המתמחה בתחום- קיימות מהמורות גבוהות בפני חולים אלו בדרכם להשיג תו נכה. מה ניתן לעשות כדי להשיג תו נכה במהירות וללא עיכובים ממשרד התחבורה?

וסרברגר: המדיניות של משרד התחבורה בענין תו נכה השתנתה והם מערימים היום קשיים במתן התו גם על חולי סרטן, או על הורים לילדים אוטיסטים ואפילו על חולי אפילפסיה. זה קרה בין השאר בגלל היד הקלה שהיתה נהוגה בתחום לפיה תוי נכה חולקו כמו לחמניות גם לאנשים שלא באמת זקוקים להם. מסיבה זו התו מוענק רק לשנתיים (כאילו שאדם עם פרקינסון יתחיל לרוץ ספרינטים בעוד שנתיים?) ונטל ההוכחה הרפואית על המוגבלות שוב מתגלגל לפתחו של החולה לאחר שנתיים. המשמעות של תו נכה היא חסכון בעלויות החניה וחניה קרובה ונוחה לאנשים עם המוגבלות.

אבא שלי סובל מדמנציה: האם מגיע לי תו נכה?

זוהי אחת השאלות השכיחות שאני שומע מלקוחות והתשובה היא כן רבתי. קשיש שסובל למשל ממחלות כמו אלצהיימר או שכחה יכול אולי ללכת פיזית ממקום למקום אבל הוא משול לעיוור שאף הוא יכול לנוע עם רגליו ועדיין זכאי לחניית תו נכה. יש בורות גדולה בנושא. אנשים חושבים בטעות שתו נכה מיועד רק לאנשים עם מוגבלות ברגליים (קושי פיזולוגי לזוז). בפועל זה לא נכון. תו נכה ניתן לאנשים עם קושי לנוע ממקום למקום כלומר לאנשים עם מגבלה כלשהי (גם נפשית) שמשפיעה על הניידות.

תו נכה לילדים אוטיזם

אותו דבר נכון לגבי הורים לילדים אוטיסטים. על פי החוק הורים לילד נכה זכאים בדין לתו נכה ואולם בפועל לא תמיד הם מקבלים אותו ממשרד התחבורה. בפועל משרד התחבורה פועל כרצונו ואני מוצא שהוא מערים קשיים. למשל ילד אוטיסט יכול לנוע פיזית ממקום למקום – הוא אפילו הולך מהר קופץ ורץ – עדיין מבחינה נפשית קשה להורה להוביל אותו ממקום למקום ועל כן הוא זכאי לחניית נכה קרובה.

מה ניתן לעשות כדי להשיג תו נכה ממשרד התחבורה כאשר זה האחרון מסרב?

לאור הקושי הקיים בהשגת תו נכה ההמלצה היא להגיע אל משרד התחבורה בליויי מסמכים רפואיים עדכניים והדגש הוא על מסמך רופא עדכני מפורט מן התקופה האחרונה שבו יהיה מצוי כי יש קושי לאדם "להגיע ממקום למקום". אפשר גם להיעזר בחוות דעת של רופא מקצועי פרטי אם כי זה כרוך בתשלום.

השגת תו נכה: ואם עדיין הבקשה נדחית או מסורבת?

כדאי לדעת כי למשרד התחבורה יש מרכז תלונות – מעין מערך בקרה פנימית. אם אתם מוצאים שסוחבים / מטרטרים / או דוחים את בקשת תו הנכה – ניתן לפנות למרכז הזה עם תלונה. בדרך כלל המענה שם יהיה מהיר יותר.

האם ניתן לתבוע את משרד התחבורה על סירוב להעניק תו נכה?

כיום קיימת עתירה בבג"ץ על הנושא הזה ממש. מה יקרה אם אדם שהיה זכאי לתו חניית נכה וסורב ייפול וייגרם לו נזק גוף כלשהו בדיעבד? – אני מעריך שהוא יוכל לתבוע את המדינה על רשלנות או מחדל. אחרי הכל אם אדם שחולה באפילפסיה סורב ("בוא נבדוק כמה פעמים אתה נופל ובאיזו תדירות") לקבל תו נכה - ייפול וישבור עצמות או תיגרם לו פציעה - האחריות עשויה לחול על הגוף הממשלתי שלקה בשיפוט ובשכל ישר.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • דעת קנית- מה חסרת? דעת חסרת- מה קנית?

    שלמה המלך