תרופות סבתא

מהן הזכויות הרפואיות של חולי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה נקראת גם "מחלת אלף הפנים" בין השאר בשל ריבוי הסימפטומים והמופעים שלה לרבות כאבי פרקים, כאבי שרירים, עייפות כרונית, מעי דלקתי מעי רגיז נדודי שינה ועוד. אולם מן הרגי שהאבחנה התקבלה חולי פיברומיאלגיה זכאים לזכויות רפואיות המתורגמות לכסף. עו"ד יובל וסרברגר בר ממפה את הזכויות השונות הללו של חולי פיברומיאלגיה:

האם חולי פיברו זכאים לנכות כללית?

נכות כללית מורכבת מנכות רפואית ודרגת אי כושר להשתכר. מינימום הרפואי הוא נכות בשיעור 40% ודרגת אי כושר בשיעור 60%. נכה שנקבעה לו דרגת אי כושר להשתכר בשיעור 75% ומעלה יהיה זכאי לקצבה חודשית בסך 2300 ₪. חולה פיברומיאלגיה שמגיעה לו נכות כללית, זכאי לקבל גם הבטחת הכנסה.

שיקום מקצועי לחולי פיברומיאלגיה

חולה פיברומיאלגיה זכאי לקבל שיקום מקצועי במידה ונקבעה לו נכות בשיעור 20% ומעלה. גמלת השיקום המקצועי חשובה בעיקר לסטודנטים, שכן היא עוזרת להם בתשלום שכר הלימוד, בהוצאות נסיעה וכן ם מקבלים בנוסף דמי שיקום.

זכויות חולי פיברומיאלגיה מול הרשות המקומית

הנחה בארנונה - חולה שנקבעה לו דרגת אי כושר להשתכר מעל 74% יהיה זכאי להנחה משמעותית בארנונה בשיעור 80%. מניסיוני בדרך כלל מקבלים 30% - 40% על מחלת פיברומיאלגיה. העניין המיוחד במחלה זו הוא שהיא גורמת לבין השאר לכאבים, לרגישות לרעש, רגישות לאור, למיגרנות, לעייפות, לקשיי הליכה. כל אלו מקשים מאד על החולים לעבוד ואז דרגת אי הכושר להשתכר מגיעה לעיתים גם ל 75% שזה שווה ל – 100% ואז תהיה זכאות להנחה בארנונה.

זכויות חולי פיברומיאלגיה בתחבורה ציבורית

קיימת הנחה בתשלום נסיעה בתחבורה הציבורית בשיעור של למעלה מ 30% לחולה שמקבל קצבת נכות כללית.

האם חולי פיברומיאלגיה זכאים לתו נכה?

חולה פיברומיאלגיה, אשר מתקשה מאד בהליכה בשל הכאבים המלווים את המחלה עשוי להיות זכאי לתו נכה. תו הנכה מקנה לו פטור מאגרת רישוי לרכב, הנחה בחניה במקומות ציבוריים, אפשרות לחנות סמוך למקום שאליו הוא רוצה להגיע ועוד.

הנחה בבזק לחולי פיברומיאלגיה

נכה עם נכות רפואית מעל 80% ועם אי כושר להשתכר למעלה מ 74% זכאי להנחות בתשלומים לחברת בזק. הטבה זו יכולה להתאים לחולה פיברומיאלגיה עם ליקוי בריאות אחרים אשר יחד מקנים 80% נכות רפואי ואי כושר השתכרות 75% ומעלה.

הנחה במס הכנסה לחולי פיברומיאלגיה

חולים עם מעל 20% נכות רפואית זכאים להחזר חלקי של מס הכנסה. חולים עם נכות רפואית של 89.1% ומעלה זכאים לפטור מלא ממס הכנסה.

אלו הטבות קיימות לחולי פיברומיאלגיה ב אגרות מקרקעין?

במקרים מסוימים חולי פיברומיאלגיה המוכרים כנכים עשויים לקבל פטור מתשלום כל מיני אגרות מקרקעין. למשל יש הנחה במס רכישה מופחת בשיעור 0.5% לחולה המוכר כנכה קשה לצמיתות

זכויות חולי פיברומיאלגיה מול חברות הביטוח

פיברומיאלגיה יכולה להיות כתוצאה מתאונת דרכים עקב פגיעה של צליפת שוט. כשחלה תאונת דרכים בדרך כלל הראש נופל במהירות כלפי מטה וחזרה כלפי מעלה. הוכח בפסיקה שיש קשר בין צליפת שוט לפיברומיאלגיה. במקרה והוכח קשר כזה אז מגיע לחולה הפיברומיאלגיה פיצוי כספי מחברת הביטוח.

אובדן כושר עבודה לחולי פיברומיאלגיה

חברות הביטוח מוכרות פוליסות אובדן כושר עבודה, כך שבמידה והחולה לא מסוגל לעבוד אז בהתאם לפוליסה שהוא חתם עליה הוא עשוי להיות זכאי לפיצוי חודשי כספי.

פנסיית נכות לחולי פיברומיאלגיה

פנסית נכות ניתנת במצב שבו העובד מפאת מחלתו הוכר כנכה על ידי חברת הביטוח והוא איבד את הכושר לעבוד לתקופה של למעלה מ 90 ימים.

האם פיברומיאלגיה מוכרת כתאונת עבודה?

זכויות חולה פיברומיאלגיה מול הביטוח הלאומי - לא הרבה יודעים אבל מחלת הפיברומיאלגיה יכולה להיות מוכרת כתאונת עבודה. פיברומיאלגיה יכולה לנבוע מתאונות ולכן במידה ומצליחים להוכיח קשר בין המחלה לבין תאונת עבודה שקרתה אזי זכאים לפיצוי המגיע לנפגעי עבודה. כך למשל אם נקבעת נכות בשיעור של 10% מגיע פיצוי חד פעמי, מעל 20% מגיעה קצבה חודשית. כמו כן, היות והוכח שניתן לקשר בין צליפת שוט בגין תאונת דרכים למחלה. תאונת דרכים יכולה להיות בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה והנפגע יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע בעבודה ויקבל את הזכויות המגיעות לו, שאגב יכולות להיות גבוהות משמעותית מקצבת נכות כללית.

זכויות חולה פיברומיאלגיה מול המעסיק – במידה והתאונה אירעה כתוצאה מהתרשלות המעסיק ישנה אפשרות לתבוע את המעסיק או את חברת הביטוח שלו במידה והוא מבוטח בתביעת חבות מעבידים.

כיצד כדאי לחולי פיברומיאלגיה להתכונן לוועדה הרפואית

אני ממליץ להגיע עם עורך דין לוועדה הרפואית. חולה פיברו מגיע לועדה כשהוא לרוב סובל מכאבים, הוא לרוב לא מכיר את הוועדות. בוועדה עצמה יש תחושת לחץ של זמן: במספר דקות, החולה שוכח הרבה דברים שצריך להגיד וכאן עורך הדין עוזר לו, הוא מציג את הדברים החשובים שצריך לציין בפני הוועדה, הוא בודק את הפרוטוקול, מה שרשום ובסופו של דבר עוזר להשיג את אחוזי הנכות המקסימליים הניתנים. מעבר לכך מומלץ:

1. להכין דף תלונות, זה יעזור מאד בוועדה אם ישכח מה ירצה להגיד וגם אפשר להגיש את זה לוועדה.

2. להכין את החומר הרפואי שיש מסודר לפי תאריכים כרונולוגית, בשני העתקים

3. יש לדעת את החומר הרפואי בעל פה. כשאני מייצג לקוח בוועדה הרפואית אני יודע היכן נמצא כל מסמך רפואי וכל חוות דעת. בוועדה אין הרבה זמן להתחיל לחפש, הכל צריך להיות דינמי, מהיר.

4. יש להגיד את הדברים שיש לך להעביר פעם נוספת. לא לפחד גם אם אומרים לכם "שמענו את זה". נהפוך הוא: זה דבר מעולה כי סימן שהקשיבו לכם.

5. יש להגיע עם מסמכים עדכניים

6. יש להגיע עם חוות דעת רפואית שהשגתם באופן פרטי. גם אם זה עולה הרבה כסף - זה שווה. הרופאים בוועדה חייבים להתייחס אליה ויש לה משקל רב.

7. לא להתייאש, לעמוד על זכויותיכם המגיעות לכם ולא לוותר.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם