תרופות סבתא

האם חולי פרקינסון זכאים בהכרח גם לקצבת ניידות?

בתוך הסערה הרפואית שעוברת על חולי פרקינסון ובני משפחותיהם, ניצבות גם שאלות של זכויות רפואיות משפטיות בעלות השלכה פיננסית. אחת השאלות השכיחות שחולי פרקינסון שאולים היא האם מגיעה להם קצבת ניידות ממשרד הבריאות כברירת מחדל בנוסף לגמלת הנכות הכללית וקצבת השירותים המיוחדים שהם מקבלים מהמוסד לביטוח לאומי. עורך הדין דוד סער מומחה לזכויות רפואיות מסביר מתי חולה פרקינסון זכאי לגמלת ניידות ומתי לא.

עו"ד דוד סער: החוק קובע שלא ניתן לקבל גם קצבת שירותים מיוחדים וגם קצבת ניידות במקביל למעט המקרה שבו דרגת המוגבלות בניידות עומדת על 100%. בהקשר הזה החוק לא מותיר מקום לפרשנויות וקובע רשימה שלמה של קריטריונים שלא ניכנס אליהם כרגע אבל בינהם ניתן למנות שיתוקים של שרירי גפיים, קיצור גפה (מדוד), בעיות בזויות – הכל כאמור מוגדר בדקדקנות על ידי החוק. במילים אחרות: מחלת פרקינסון כשלעצמה לא מזכה בברירת מחדל את החולה בקצבת ניידות אלא אם כן המחלה התקדמה וחלחלה גם לגפיים תחתונות.

האם כדאי לחולה פרקינסון להעדיף קצבת שר"ם או קצבת ניידות?

חולה פרקינסון רשאי לפנות גם לקבלת שר"ם וגם לקבלת קצבת ניידות (שייכת למשרד הבריאות אבל הועדה היא של ביטוח לאומי) ולבחון מי מבין שתי החלופות הללו מעניקה לו קצבה גבוהה יותר. נכון להיום קצבת שרם בדרגה המקסימלית 175% עומדת על כ4000 שקל, קצבת שרם של 105% עומדת על כ2880 שקל וקצבת שרם של 50% עומדת על כ1400 שקל. הקצבה הגבוהה ניתנת למי שזקוק לעזרה חיצונית בכל פעולות היומיום ובכל שעות היום – למשל אדם שמרותק לכסא גלגלים. לעומת זאת שתי קצבאות שר"ם הנמוכות יותר ניתנות לחולה שזקוק לעזרה ברוב פעולות היומיום ברוב שעות היום. הקריטריונים לקבלת הקצבה הגבוהה יותר מבינהן (105%) תיעשה בין השאר ע"י בדיקה של רופא מטעם ביטוח לאומי שיבחן למשל האם האם קיימת אי שליטה על הסוגרים, האם האדם זקוק לעזרה ברחצה, לקום מהמטה, עזרה באכילה וכיו"ב.

מהו הגובה של קצבת ניידות?

לעומת זאת גובה קצבת הניידות הוא עניין נזיל יותר ותלוי במספר פקטורים כמו למשל דרגת המוגבלות, האם החולה עובד ומשתכר וכן איזה רכב בדיוק אושר לו. בכל מקרה חולה פרקינסון שלא זכאי לשתי הקצבאות במקביל (גם ניידות וגם שר"ם) יכול להגיש בקשה לשתי הקצבאות הללו לבחון מי מתגמלת יותר ולבסוף לבכר קצבה כזו או אחרת.

מהו הטיפ שלך לחולי פרקינסון כאשר אלו ניצבים לפני הועדה הרפואית?

כיון שפרקינסון מאופיינת בתסמינים של אטקסיות, דיסקינזיות, ספסטיות ועוד הרי שמול הועדה הרפואית החולים צריכים להתמקד בחולשה שתוקפת אותם בגפיים התחתונות ועל ההשלכות של כך על ההליכה. מומלץ להיעזר בחוות דעת רפואית של נוירולוג וכמובן לזכור שמול הועדה הרפואית אתה כחולה פרקינסון צריך לתאר באופן ענייני טכני את המגבלה התפקודית בגפיים התחתונות. לדבר על צער וסבל שכרוכים במחלה הוא דבר מיותר. הרופאים אולי יחושו אמפטיה כלפיך אבל אתה לא מסייע להם לסייע לך כאשר אתה לא מדבר אליהם בשפה הרפואית העניינית שהם מצפים לשמוע.

עורך דין ד"ר דוד סער ממשרד עורכי דין דוד סער מתמחה בזכויות רפואיות באשר הן. הטלפון של המשרד 036874661


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם