תרופות סבתא

האם החמצתם זכויות של שיקום מקצועי בביטוח לאומי?

אנשים שסובלים מליקויי בריאות עקב מחלות לא תמיד מגיעים לסף נכות ביטוח לאומי אשר מזכה אותם בגמלת נכות כללית. אבל אם אחוזי הנכות הוגדרו להם כ 20% - הם זכאים לשיקום מקצועי שמשמעותו מימון שכר לימוד (מלא או חלקי) ולעיתים אפילו גם לגמלת שיקום שמלווה אותם במהלך הלימודים. הרבה מאד אנשים לא מודעים בכלל לזכות הזו ולא מממשים אותם. מדוע?

עו"ד אושרת דרעי מומחית לנזקי גוף ולסוגיות ביטוח לאומי שגם כיהנה בעבר כעו"ד במוסד לביטוח לאומי מסבירה:

אנשים שסובלים מדרגות קלות של מחלות כמו למשל אסטמה, פיברומיאלגיה, סכרת קלה, שבץ מוחי, דיכאון, או מחלת לב, מגיעים למינימום של 20% על האיבר הפגוע (לעיתים קרובות בשלב הזה המחלה נמצאת בשלביה הראשונים) - אבל על פי החוק הם לא יכולים לקבל על כך גמלת נכות כללית. כיון שהם לא רואים מאחוזי הנכות הללו כסף – הם יוצאים מנקודת הנחה שבזאת מסתיימות זכויותיהם מול הביטוח הלאומי. בפועל במקרים מסוימים מגיע להם שיקום מקצועי מביטוח לאומי שיכול לכסות להם לימודים גבוהים גם באוניברסיטה או לימודי מקצוע. במקרים מסוימים תינתן לאותו פונה גם גמלה כספית לזמן הלימודים.

מי זכאי לשיקום מקצועי בביטוח לאומי?

בנכות כללית נדרשת הגדרת אחוזי נכות של מינימום 20%. בנכות מעבודה (גמלת נכות מעבודה) די במינימום של 10% כדי לקבל שיקום מקצועי. כל למשל צעיר שחולה באסטמה או למשל בפיברומיאלגיה בשלבים הראשונים של המחלה והוגדרו לו 20% נכות כללית – לא יקבל אמנם קצבת נכות אבל זכויות השיקום שלהן הוא זכאי יכולים לממן לו תואר אקדמי

אלו לימודי מקצוע ממומנים במסגרת שיקום של ביטוח לאומי?

ביטוח לאומי עושה במקרים כאלו מבחני התאמה (סוג של הכוון מקצועי לאנשים עם מוגבלות קלה) ומעניק מימון לקורסים כמו לימודי אופטיקה, שפות, לימודי מחשבים, אדריכלות, קורסי תעודה ולעיתים גם לימודי תואר ראשון במכללה או באוניברסיטה. מבחינת הביטוח הלאומי הרעיון הוא לסייע לאנשים שנפגעו להשתקם, למנוע מצב של אובדן פרנסה, למנוע תלות במקורות מימון חיצוניים ולאפשר לאדם החולה או הפגוע לשוב למעגל העבודה.

האם מימוש זכויות שיקום בביטוח לאומי כרוך בועדה רפואית?

לא. ההליך כאן נעשה מול פקידת השיקום בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים. יש לתאם איתה פגישה, לשטוח את הבקשה לקבלת זכות של שיקום מקצועי בפניה – ומנסיוני – מרביתן עושות את עבודתן נאמנה.

כיצד להתנהל מול פקידת שיקום במוסד לבט"ל? איך למקסם את הסיכויים שהיא תאשר את הבקשה?

אני תמיד ממליצה לדבר בקצרה ובענייניות. יש להסביר לה איך המגבלה שיצרה המחלה משפיעה עליך מבחינה תעסוקתית. אין צורך לתאר כאבים צער עוגמת נפש – אלא להיות ענייני – לציין שאתה מעוניין להיקלט בשוק העבודה, להסביר לה שאתה מעוניין לפרנס את עצמך בכבוד ועדיין לשמור על עצמך פיזית, ולשים את הדגשים על מה שאתה כן מסוגל לעשות. למשל אדם שסובל מהשמנת יתר קיצונית שמקשה עליו לעמוד לפרקי זמן ארוכים ומסת השומן שלו הוכרה בביטוח לאומי כאחוזי נכות של 20% - יוכל לבקש מפקידת השיקום לימודים שיאפשרו לו לעבוד בישיבה.

אלו מחלות עשויות לזכות את החולה בזכויות של שיקום מקצועי?

כל מחלה שקבעה לסובל ממנה אחוזי נכות של 20% ומעלה והכאן קיימת קשת רחבה של נפגעים לרבות חולי סרטן, חולי דיאליזה, שבץ מוחי, סוכרת, פיברומיאלגיה, אפילפסיה, סוכרת ואפילו מקרים מסוימים של פיגור שכלי קל ועוד. כל מקרה כמובן נבדק לגופו כאשר הנטיה תהיה לתת את השיקום המקצועי לצעירים יחסית כדי לשלבם במעגל העבודה.

הטלפון במשרדה של עו"ד אושרת דרעי 035185190
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • עליך לדעת מה מצית את האור אצלך בפנים כדי שבדרכך הייחודית תוכל להאיר את העולם

    אופרה ווינפרי