תרופות סבתא

סובלים מכאבי גב? מגיע לכם כסף

אנשים שסבלים מכאבי גב כרוניים לא מודעים שלעיתים מגיעות להם זכויות רפואיות המתורגמות לכסף. מה אתם צריכים לדעת על הזכויות שלכם במקרה של כאבי גב? עו"ד יובל וסרברגר משרטט את הזכויות השונות של הסובלים מכאבי גב

וסרברגר: נכון להיום כמעט כל אדם שני סובל מכאבי גב בדרגת כאב כזו או אחרת. כל עוד הכאבים לא ממש חזקים ונסבלים – ההנחה הרווחת הציבור היא שלא מגיעה בגינם שום זכות רפואית. במידה ואותם אנשים היו יודעים שמגיע להם פיצוי כספי כלשהו לבטח הם היו בודקים כיצד לפעול כדי לממש את זכויותיהם. במאמר זה אשטח את הזכויות המגיעות לכם בגין כאבי גב ואת הפיצויים הפוטנציאליים שנלווים לאלו. לאורך שנים אנשים משלמים לביטוח לאומי ובמסגרת מס בריאות מסים כבדים – אין שום סיבה מוצדקת שלא לעמוד על זכויותיכם הרפואיות כאשר מגיע לכם לפרוע אותן.

כאבי גב: האם מוגדרים במסגרת נכות כללית?

כדי להיכנס לסף של קצבת הנכות הכללית צריך לעמוד במספר קריטריונים ביניהם: קביעה של 40% אחוזי נכות רפואית, דרגת אי כושר להשתכר בסדר גודל של 60% ו 90 ימים רצופים שלא עבדתם עקב הליקוי. זה נכון אגב גם לעקרת בית שלא מצליחה תפקד בביתה. כדי שכאבי גב יוכרו כנכות כללית המצדיקה קצבה כספית חודשית נדרשת להיות מגבלה בגב, ועוד ליקויים. כלומר לא תספק רק ההגבלה בתנועות הגב, שכן על פי התקנות של המוסדות הרלוונטיים - הגבלה בתנועות הגב יכולה להגיע למקסימום של 30%. היה והצלחתכם לקבל קצבת נכות כללית הקצבה הבסיסית המקסימאלית שניתן לקבל כיום הינה בסך 2,300 ₪ כמו כן לעיתים מגיעות לכם הטבות נוספות אם זה הנחה בארנונה, הנחה בתחבורה הציבורית ועוד.

כאבי גב כהצדקה לקבלת זכויות שיקום מקצועי

שיקום מקצועי הינו קצבה הניתנת על ידי המוסד לביטוח לאומי כדי לעזור לסובלים מכאבי גב ואשר מוגבלים בגב לחזור למעגל העבודה. מי שהוכר כנפגע עבודה ונקבעה לו נכות על הגב בשיעור אף פחות מ 10% (נכון לגבי כל ליקוי במסגרת נכות מעבודה) יוכל להיות זכאי לשיקום. כאשר מדובר על נכות שאינה כתוצאה מהעבודה- תנאי המינימום הוא שתיקבע נכות בשיעור 20% ומעלה. כמו כן, כל מי שהוכר כנפגע פעולות איבה והוא נפגע בגב זכאי לקבל את הטבות השיקום כאשר התנאי הראשוני לקבל הוא נכות בשיעור 20%.

אז מה מקבלים במסגרת זכויות שיקום?

ההטבות הכספיות מתחלקות בקבוצות, לדוג': מי שאינו נפגע עבודה ונפגע פעולות איבה שנקבעה לו נכות בשיעור 20% יהיה זכאי לפחות לקצבת שיקום בסך 2,300 ₪ ובנוסף הטבות כמו שיעורי עזר, נסיעות, לינה ושכר לימוד לעיתים אף ללימודים גבוהים.

כאבי גב ופגיעה בעבודה

כאבי גב יכולים להיות מוכרים כפגיעה בעבודה במידה ויש הגבלה בגב במקרים האלו:

  • תאונת עבודה (למשל נפילה בעבודה)
  • מיקרוטראומה
  • מחלת מקצוע

הביטוח הלאומי יתן פיצוי כספי שיכול להיות בין השאר דמי פגיעה, מענק קצבה חודשית והטבות נוספות.

כאבי גב: על כמה עומד פיצוי מביטוח לאומי בגין פגיעה בעבודה ?

הפיצוי מושפע מאד מרמת הכנסתכם, ככל שרמת ההכנסה גבוהה יותר הפיצוי יהיה גבוה יותר. לדוג': אדם עם משכורת חודשית ממוצעת בשלושה חודשים הקודמים לתאונה של 5000 שח ואשר נקבעה לו נכות צמיתה בשיעור 10% יקבל מענק חד פעמי בסך 16,125 ₪ לעומת אדם עם משכורת ממוצעת של 8000 ₪ אשר יקבל על אותה נכות מענק חד פעמי בסך 25,800 ₪. סכום משמעותי. לא?

האם כאבי גב מזכים זכאות לתו נכה?

תתפלאו אבל תו נכה שווה ערך לפיצוי כספי. נכה שמקבל אותו אינו צריך לשלם על חנייה במקומות ציבוריים, יש לו פטור מתשלום אגרת רישוי לרכב שיכולה להגיע לאלפי שקלים, והדבר הכי חשוב? הוא מקנה אפשרות לחנות צמוד למקום שאתם מבקשים. כאבי גב במידה והם משפיעים על הניידות הפיזית לנוע ממקום למקום וכתוצאה מכך על הבריאות - עשויים להקנות לאנשים הסובלים מהם תו נכה. בעניין זה יצוין כי הרבה אנשים ובעיקר קשישים אשר בקושי הולכים אינם יודעים כי הם זכאים לתו נכה, וחבל.

פיצוי על כאבי גב מתאונות

אם הינכם מבוטחים בפוליסות ביטוח כמו למשל אובדן כושר עבודה, יש לבדוק אותם ולראות אם ניתן פיצוי כלשהו על כאבי גב. כאשר מדובר בתאונת עבודה, אפשר גם לתבוע את המעסיק בתביעת חבות מעבידים ולפיכך אם נגרמו לכם כתוצאה מהתאונה כאבי גב יש לשקול ולבחון אם להגיש תביעה כנגד המעסיק. כאשר נפגע אדם בתאונת דרכים בגב הוא עשוי לקבל פיצוי כספי גם על כאבים, לא מגבלות אלא על כאבים. הפיצוי שיינתן על כאבים בגב בלבד יהיה בגובה של כאב וסבל כאשר המקסימום עומד על 18,000 ₪.

כאבי גב: כיסויי ביטוחי בריאות פרטיים

חברות הביטוח מציעות שלל ביטוחים פרטיים ויש לבחון אותם לפעמים בזכוכית מגדלת כדי לראות מהן הזכויות בגין כאבי גב אם בכלל. בדרך כלל אם כתוצאה מתאונה נולדו כאבי גב שהובילו להגבלה, תבקש חברת הביטוח לראות עבר רפואי קודם כמו למשל האם פניתם לרופא קודם לתחילת הפוליסה והתלוננתם על כאבי הגב. עו"ד יובל וסרברגר בר עוסק במימוש זכויות רפואיות באתר www.yvb-lawyer.co.il
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאותו של אדם נמדדת לפי השאלה כמה הוא לוקח שתים בבת אחת: מדרגות או גלולות ?

    ג'ואן וולש