תרופות סבתא

מקבלים גמלת נכות מעבודה? – ודאו שלא מקזזים לכם "דמי חבר"

מחלת לב, פרקינסון, וסרטן הן מחלות שעשויות להיות מוכרות בתנאים מסוימים כנכות מעבודה.  למשל חולה לב שמחלתו נגרמה עקב התרגזות קיצונית בעבודה או  חולה פרקינסון או סרטן שמחלתם נגרמה עקב חשיפה לכימיקלים עשויים להיות מוכרים כנכי עבודה שזכאים לגמלת נכות מעבודה. רבים מהנכים שמקבלים גמלת נכות מעבודה משלמים מבלי ידיעתם "דמי חבר" שיורדים מן הקצבה החודשית. האם אתם מודעים לכך שהנטו שלכם מצטמצם בלי ידיעתכם?

האם מפרישים לכם דמי חבר מגמלת הנכות בלי שאתם יודעים על כך?

איך תדעו אם מפרישים לכם 'דמי חבר' ואיך תוכלו לחסוך אותם וקבל נטו גבוה יותר? גיל שטרן, מנהל בחברת מרפאות ברמדיקס המתמחה במימוש זכויות רפואיות מסביר:

נכים שמקבלים מהמוסד לביטוח לאומי גמלת נכות מעבודה לא תמיד יודעים כי בברירת המחדל מופרשים מקצבתם דמי חבר לארגון "נכי תאונות עבודה ואלמנות נפגעי עבודה בישראל". אם כי מדובר בסכום חודשי קטן, הרי שנכים שזקוקים לכל שקל בקצבה לא תמיד רוצים בהכרח להיות חברים בארגון הזה – אבל הסכום מופרש מקצבתם אוטומטית על ידי ביטוח לאומי.

מהי עלות דמי חבר לארגון נכי עבודה בישראל?

בדיקה שעשינו העלתה כי אכן דמי החבר הללו מופרשים אוטומטית על ידי ביטוח לאומי. נכון לעכשיו דמי החבר הללו מורכבים מ- 9 שקלים בתוספת של 38 שקלים דמי ביטוח הדדי. כאשר הקצבה ממילא לא גבוהה וכאשר הנכה לא עובד כל שקל נחשב. לפיכך לא כל נכה עבודה בכלל רוצה להיות חבר בארגון במיוחד כאשר הוא לא יודע על כך.

אלו הטבות קיימות בתשלום דמי חבר לארגון נכי עבודה?

בדיקה שערכנו בארגון העלתה כי תשלום דמי החבר מעניקים בין השאר נופשונים, טיולים מסובסדים, חוגים והרצאות. בנוסף הביטוח ההדדי נעשה דרך חברת הראל והנה משמעותו הפיננסית: אם נכה העבודה ילך לעולמו לפני גיל 70 המשפחה שלו יורשת 100000 שקלים. היה וילך לעולמו לאחר גיל 70 – הכסף יישאר בחברת הביטוח.

האם מקבלי גמלת נכות מעבודה יכולים להפסיק את החברות הזו בארגון ולהגדיל את נטו הקצבה שהם מקבלים?

שטרן: בהחלט. ניתן לפנות למוקד של ביטוח לאומי ולברר את הנושא. לא תמיד האנשים במוקד מכירים את הדקויות של החוק ולכן נכה עבודה שמבקש לוותר על התשלום האוטומטי של ביטוח לאומי לארגון נכי העבודה יכול לפנות לביטוח לאומי בסניף הקרוב למקום מגוריו – לשלוח פקס או לגשת ולהציג שם מכתב המפרט את בקשתו שלא להפריש מגמלת הנכות שלו דמי חבר. על פי רוב הטיפול במכתבים אלו אורך זמן, כ3 שבועות ואולם ביטוח לאומי חייב להיעתר לבקשה. התוצאה תהיה שגמלת הנכות תגדל בנטו. יש לציין כי הפרשה אוטומטית זו של דמי חבר חלים רק על נכים המקבלים קצבת נכות מעבודה. היא אינה חלה על אלו המקבלים קצבת נכות כללית.

איך קרה שביטוח לאומי מפריש אוטומטית דמי חבר לארגון?

שטרן: אני מניח שמדובר בהסכם עתיק יומין בין שני הגופים – ואולם על נכה העבודה לדעת שזכותו להפסיק את הפרשת דמי החבר הנ"ל על ידי בקשה מפורשת.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "למי הבריאות- לו התקווה, ולמי התקווה לו הכל!"

    תומאס קרלייל