תרופות סבתא

רשלנות רפואית וזכויות רפואיות בסוכרת נעורים

עו"ד אמיר לוינשטיין, מומחה לרשלנות רפואית-

סוכרת נעורים: רשלנות רפואית וזכויות רפואיות

נכנס אלי לקוח מבוגר למשרד, טען שהסוכרת מסוג 1 ( סוכרת נעורים- שלעיתים מתפרצת גם אצל מבוגרים) מקורה בדחק נפשי שהינה תולדה של תאונת העבודה. עיינתי במסמכים וגליתי שביטוח לאומי, בדק את הזיקה בין האירוע התאונתי שבה הוא היה מעורב לבין הנזק הנטען, לאחריה ביטוח לאומי הגיע למסקנה שמחלת הסוכרת מסוג 1 לא נגרמה עקב דחק נפשי, אלא מסיבות אחרות. לאור זאת נדחתה התביעה שלנו נגד ביטוח לאומי כלפי מדור תאונת עבודה. אז, החלטתי להגיש תביעת נזיקין נגד המעביד בעילת רשלנות בהתאם לפקודת הנזיקין. בבית המשפט חברת הביטוח טענה בהסתמך על חוות דעת ומאמרים שאין אסכולה רפואית שתומכת בקשר בין דחק נפשי להתפרצות הסוכרת. חברת הביטוח אף הגדילה לעשות וטענה כי בהתאם לפסיקה אין ולו פסק דין אחד שתומך בקשר בין לחץ נפשי להופעת הסוכרת מסוג 1(סוכרת נעורים). לאחר שחקרתי חקירת שתי וערב את המומחים מטעם הנתבעת, הצלחתי לשכנע את בית המשפט שהטענה מטעם חברת הביטוח לפיה איןקשר סיבתי בין לחץ נפשי וסוכרת משוללת יסוד וכן שיש לבדוק כל מקרה לגופו. בית המשפט קיבל את הדברים וקבע: יש קשר סיבתי בין לחץ נפשי לסוכרת מסוג 1(סוכרת טייפ 1) .

רשלנות רפואית: מה אתה אוהב במקצוע?

בתיקי רשלנות רפואית אתה מתמודד מול קיר בטון. הלקוח שמגיע אלי הוא בדרך כלל אדם פשוט מן היישוב והיכולת שלו לתרום בידע שלו ובנתונים שיש בידיו להצלחה בתביעה מאד מזערי. כך למשל המטופל נכנס לטיפול רפואי או לניתוח לרוב בהרדמה ויוצא משם מבלי שהוא באמת יודע לפרטי פרטים מה עשו לו בתהליך. לרוב הלקוח הנפגע מרשלנות רפואית מגיע אלי ואומר משהו כמו: "אני חושב ש..." אני משער ש..." ומנגד- הממסד הרפואי או הרופאים מגיעים עם הטיעון הקלאסי שלה "זה לא אנחנו", חתמת על הסכם לפני הניתוח" ומול חוקר בבית המשפט הם מציירים את עצמם כ"צדיקים הכי גדולים בעולם". ואם כבר נעשה משהו? – הרי שזה היה מינורי ולא משמעותי... יתר על כן בין הרופאים יש סולידריות מקצועית של אחים לנשק: כל רופא יגן על הקולגה שלו בחירוף נפש. בתוך כל המציאות הסבוכה הזו, אני כעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית מגיע לבית המשפט מפוזיציה יותר נמוכה- בפרט כאשר אני לא רופא ובפרט כאשר אני מסתמך בעיקר על הנתונים שמוסרים לי הלקוחות (נפגעי הרשלנות). לפרוץ את קיר הבטון הזה של הממסד ולהצליח בתביעה ולהביא צדק- זה אתגר מקצועי אדיר שאני אוהב ולכן בחרתי בנישה הזו של רשלנות רפואית.

מלה לממסד: מה אתה ממליץ לרופאים הנתבעים או לממסד הרפואי?

לתרגל ענווה. מהנסיון המקצועי שלי הרופאים והממסד הרפואי זחוחים ושאננים מדי ולכן לא לומדים מטעויות. אני אומר לרופאים הנתבעים על רשלנות רפואית - "כאשר אתם רואים את הנפגע שתובע אתכם על רשלנות רפואית, התייחסו אליו כאילו זו הפעם הראשונה שאתם רואים אותו. אם אדם צועק זאבים-זאבים וב99 אחוזים מן המקרים הוא טועה - עדיין שווה לכם להתייחס ברצינות אדירה לאחוז הבודד שבו הוא באמת ראה זאב...

מלה לנפגעים מרשלנות רפואית: מהי ההמלצה המקצועית שלך?

תברחו כל עוד נפשכם בכם מעורך דין שאומר לכם בקריצה "בוא אלי, אני מכיר את המערכת מבפנים, אני מכיר את הרופאים" אף אחד - גם לא העורך הדין המומחה ביותר בתחום הרשלנות הרפואית לא יודע באמת לאן הקרב הזה הולך ומה תהיינה התוצאות שלו. יותר מכך, לרוב בתיקי רשלנות רפואית מושקעות המון אמוציות שכן לרוב אצל אדם מן היישוב זה הכסף הכי גדול שהוא עשוי לראות מתביעה משפטית. אני אומר לנפגעים: הפנימו שבתביעות רשלנות רפואית - זה לא "שגר ושכח!"- אתם לא יכולים לסמוך בעיניים עצומות על עורך הדין - אתם בעל כורחכם מעורבים עמוק בתוך התהליך.

המוטו המקצועי שלי

זה לא נגמר עד שזה לא נגמר. אי אפשר בתיקי רשלנות רפואית ותביעות נזיקין להיות שאננים וזחוחים. כל תיק מתחיל , "מתחושת בטן" מצד הלקוח, שהיה מעשה רשלני, אולם לא ברור כיצד יהיה ניתן להוכיח, שהייתה התנהלות לא תקינה מצד בית החולים/קופת חולים. לפתע כמעין מעשה נס במהלך החקירה הנגדית, של המומחים מטעם הנתבעת בבית המשפט, ברגע לא ידוע מראש, התמונה לפתע מתבהרת ואותו אדם שצעק בליבו שהיה מעשה רשלני, מקבל במה לתחושותיו.

נתוני קשר: טלפון-0528770855- כתובת: יוסף אליהו 14 תל אביב


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "הטפשות הכי גדולה היא  להקריב את הבריאות למען צורות אחרות של אושר"

    ארתור שופנהאור