תרופות סבתא

הצליאק לא אובחן וגרם לפיברומיאלגיה

עו"ד איילת סבג, מומחית לרשלנות רפואית

רשלנות רפואית במקרה של צליאק: הרגישות לגלוטן לא אובחנה ונוצרה פיברומיאלגיה

מקרה של אשה שסבלה ממחלת הצליאק מבלי שאובחנה במשך שנים, מצבה הרפואי התדרדר למצב רפואי קשה יותר עם מכלול תסמינים של פיברומיאלגיה, כאבי פרקים, מצב דלקתי בגוף, עייפות כרונית , כאבי בטן ועוד. חרף תלונותיה על פני כמה שנים בפני רופאי המשפחה על תסמינים ברורים המרמזים לצליאק, האפשרות שהיא חולה בצליאק לא עלתה בכלל ולא נבדקה. החולה התלוננה על חסר ברזל, ירידה חדה במשקל, חוסר תאבון, כאבי בטן, שלשולים אך היא לא אובחנה על ידי הרופאים כרגישה לגלוטן ואפילו לא שלחו אותה לבצע בדיקת דם פשוטה לבדיקת נוגדנים, לצורך אישוש או שלילת צליאק. התוצאה היתה שבמשך שנים היא סבלה סבל רב. רופאת המשפחה טיפלה בכל סימפטום בנפרד ולא הסתכלה על המכלול. למשל, בגלל החסר בברזל היא טיפלה בה בתכשירי ברזל, בגלל הירידה במשקל היא הפנתה אותה לדיאטנית, אגב הדיאטנית המליצה לה לאכול הרבה פיתות כדי להשמין – מה שרק הוסיף שמן למדורה ודירדר את מצבה עוד שכן פיתות גדושות בגלוטן. לאור הסבל לאורך שנים ארוכות, עוגמת הנפש, הנזקים הבריאותיים והפיזיים הקבועים שנגרמו לה שמשפיעים גם על קשייה להשתכר ולהשתלב חזרה בשוק העבודה – אני צופה שהפיצוי בתיק כזה יכול להגיע למאות אלפי שקלים.

רשלנות רפואית: מה את אוהבת במקצוע?

בעיקר את תחושת הסיפוק שבעיסוק בתיקי רשלנות רפואית. כשאני מייצגת נפגעים בתביעת רשלנות רפואית יש לי הכח לשנות להם את החיים ולשדרגם באופן דרמטי. אמנם, אין בידי להחזיר לאדם הנכה את בריאותו אבל בידי היכולת לזכות את הנפגע בפיצויים גבוהים ובכך להטביע חותם על איכות חיי הנפגע. באמצעות הפיצוי הכספי יוכל הנפגע לקבל את העזרה שהוא זקוק לה, את הטיפולים הרפואיים ואת יתר צרכיו וזה ממלא אותי סיפוק רב. בתיקים בהם אני מייצגת את הצד הנתבע, שם אני נתקלת לעיתים בתביעות סרק שעלולות לאמלל רופאים, לפגוע במוניטין שלהם לחינם, ולקפח את פרנסתם. זו הסיבה שחרטתי על דגלי לטפל רק באותם נפגעים שבאמת נעשה להם עוול ולא להגיש תביעות בכל מחיר.

מלה לממסד: מה את ממליצה לרופאים הנתבעים או לממסד הרפואי?

לתעד היטב ולרשום כל מה שנחוץ בגיליון הרפואי של המטופל. מנסיוני המקצועי עתיר השנים - מה שלרוב מכריע תביעות רשלנות רפואית הוא מה שנרשם בגיליון הרפואי של החולה או מה שהיה צריך להירשם ולא נרשם. במקרים רבים, אתה כרופא נדרש להראות באמצעות התיעוד הכתוב שעשית את המקסימום, שנתת את דעתך למקרה, לאבחנות האפשריות, לדרכי הטיפול המתאימות, עליך כרופא להראות שנתת לחולה הסבר מלא, שעירבת רופאים בכירים ממך, שלא הקלת ראש במקרה שבפניך. ובהיעדר רישום- יקשה להוכיח זאת. אם אין רישום רפואי נטל ההוכחה עובר אל הגורם המטפל באותה נקודה. מכאן חשיבות הענין.

מלה לנפגעים מרשלנות רפואית: מהי ההמלצה המקצועית שלך?

לא לצאת להליך המשפטי בלי עצה רפואית של מומחה הגון ורציני. אני ממליצה לנפגעים להפנים את התובנה הבאה: לא מספיק שהרופא פגע בך, התייחס אליך בצורה שאינה מתאימה לדעתך, בבית המשפט תצטרך להוכיח הרבה מעבר לכך, תצטרך להוכיח שרשלנותו של הרופא גם גרמה לך לנזק. אם הנזק הוא קטן, אתה עלול לעמוד במצב שהוצאות התביעה שלך עולות על הפיצוי שתקבל. אתה חייב להצטייד בחוות דעת רפואית רצינית שמצביעה על עילה אמיתית – כדי לבוא בשערי משפט. בנוסף ההמלצה שלי היא לבחור עורך הדין בעל נסיון מוכח בתחום הרשלנות הרפואית כיוון שמדובר בתביעות מורכבות וסבוכות שדורשות מיומנות בתחום הספציפי.

מוטו מקצועי שלי

אמון ויושרה. לתת ללקוח עצת אמת, גם אם הלקוח היה מעדיף לשמוע עצה אחרת, חשוב לי שהלקוחות שלי תמיד ירגישו שיש להם אוזן קשבת אצלי ויתנו לי את מלוא הקרדיט לטפל בתיק ולעשות עבורם את המיטב. בפרט בתביעות של רשלנות רפואית שם ממילא מונחות המון אמוציות והתובע מוקף בקשיים אוביקטיביים רבים, אני שם כדי להוביל את הלקוח אל הפיצוי הראוי שיוכל כאמור לשפר את איכות חייו. זה מה שנותן לי את הכח להמשיך.

טל: 037515160 פקס: 037510160 מייל: ayelet@sabaglaw.co.il, זבוטינסקי 33 רמת גן 52511.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים שצוחקים חיים יותר מאלו שלא. מעט מאד מאיתנו מבינים כי בריאות טובה היא פונקציה של כמות הצחוק בחייך

    ג'יימס וולש, מוסיקאי