תרופות סבתא

הסרת שיער בלייזר: רשלנות רפואית וזכויות רפואיות

עו"ד זיו און, מומחה לרשלנות רפואית

הסרת שיער בלייזר: רשלנות רפואית וזכויות רפואיות

טיפולים רפואיים רשלניים בתחום הקוסמטיקה, בעיקר בעולם הסרת השיער קורים כל הזמן. אתה מקבל טלפונים מאמהות של בחורות שעברו טיפולים רשלניים כאלו והן דואגות למראה הכוויות והשלפוחיות על העור לאחר הסרת השיער בלייזר. אני אומר להן תמיד שאין טעם להתחיל תביעת רשלנות רפואית לפני שעבר לפחות קיץ אחד כיון שחשיפה לשמש מיטיבה עם הנזקים על העור כתוצאה מהסרת שיער בלייזר. יחד עם זאת, אם הנזקים בעור שטופל בלייזר נשארים לאחר שעברה שנה – או אז מתחיל קייס רציני לתביעה על רשלנות רפואית. במקרה שטיפלתי בו לאחרונה, בחורה צעירה עברה טיפול להסרה של שיעור יתר ברגליים ונגרמו לה כוויות לינאריות לכל אורך הרגליים שאף הלכו והחמירו משנה לשנה. כצפוי הנתבעים רצו לשלם כמה שפחות וטענו כי פעלו כשורה. כשחקרנו את הפרשה התברר כי המטפלים במכון להסרת השיער בלייזר לא טרחו לבדוק את סוג העור וצבע העור של הבחורה. לא כל סוג עור מתאים לטיפולי הסרת שיער בלייזר ובמקרה שלפנינו אנשי המכון הרפואי התעלמו מכך כנראה בגלל האינטרס הכספי שלהם. התוצאה היתה שרגליה הבחורה הזו ניזוקו לצמיתות ונקבעה לה על ידי בית הדין נכות רפואית של 25% (בתחילת התביעה הנתבעים הכירו רק ב5% נכות). נכות זו כתוצאה מרשלנות רפואית של הסרת שיער בלייזר זיכתה אותה בפיצוי כספי של 250000 שקלים.

רשלנות רפואית: מה אתה אוהב במקצוע?

בעברי התגלגלתי כסטודנט למשפטים לעבוד בצד השני של המחנה: אצל חברות הביטוח, הנתבעות. המטרה שעומדת שם לנגד הנושאים והנותנים בסוגיות הרשלנות ונזקי הגוף היא לשלם לנפגע כמה שפחות והם אכם בהרבה מאד מקרים יודעים לעשות את העבודה ומצליחים בהשגת המטרה. באותה תקוטפה חשתי כל הזמן סוג של דיסוננס מוסרי איש והחלטתי על רקע זאת לערוק אל המחנה השני: התובעים, אלו שנפגעים מן המוסדות הרפואיים והרופאים. מה שאני אוהב בעיסוק הזה של תביעות רשלנות רפואית הוא העניין והלמידה האינסופית. מדובר בזירה שנמצאת על קו התפר בין רפואה ומשפט וכל יום אתה לומד דברים חדשים, בשונה למשל מעורך דין שעוסק בחוזים של קנית ומכירת נדל"ן. התחום שלנו מרתק ושואב אותך פנימה ואתה גם מתמקצע עם השנים בתת תחומים כמו תביעות רשלנות רפואית בענפים כמו אורתופדיה, נוירולוגיה או פסיכיאטריה.

מלה לממסד: מה אתה ממליץ לרופאים הנתבעים או לממסד הרפואי?

לשים את הקלפים פתוח על השולחן. למה הכוונה? כדי למזער סיכונים של תביעה על רשלנות רפואית בפוטנציה, אני ממליץ לרופאים להציב בפני החולה או המטופל את כל האפשריות אלף בית גימל שעומדים בפניו ואפילו אפשרות ד' שקיימת מעבר לים. מהלך נבון כזה ימנע בעתיד ממטופל שמחליט לתבוע על רשלנות רפואית לבוא בטענות מסוג "למה לא אמרו לי...?"

מלה לנפגעים מרשלנות רפואית: מהי ההמלצה המקצועית שלך?

אני ממליץ להם לשנן כלל ברזל: לכל נזק יש שם ברפואה – אבל לא לכל נזק רפואי יש שם של אחראי. למה הכוונה? לא כל נזק הוא בר פיצוי ולכן כדאי לאמץ עמדה ריאלית למרות שהאדם נפגע בציפור נפשו וכמובן גם בגופו. הצבת יעד לא ריאלי בתיק רשלנות רפואית ויציאה לקרב ללא חוות דעת רפואית חזקה עם עילה ברורה שמייצרת קייס חזק – רק תגרום לכם למפח נפש: תפסידו אנרגיה זמן ומשאבים יקרים אחרים וחבל. טיפ נוסף לנפגעים הוא להתחיל את איסוף החומר מייד מייד כאשר אתם חשים שנגרמו לכם עוולות, מחדל רפואי או מעשה של רשלנות רפואית. הכוונה היא לגשת לקופת החולים ולבקש צילום של כל התיק והגליון הרפואי או לחילופין להגיע לארכיון בית החולים ולצלם את התיק בסמוך לחשדות הראשוניים שלכם (על פי חוק חייבים לאפשר לכם מהלך כזה). אם תגיעו לשלב התיעוד מאוחר מדי כאשר התחלתם כבר לגלגל תביעה או להעלות את החשדות בגלוי- אתם עלולים לגלות שבאורח פלא מסמכים רפואיים קריטיים "נעלמו" או "אבדו" מתיקכם הרפואי.

המוטו המקצועי שלי

אדם לאדם – אדם. צריך להבין שבתביעות מהסוג הזה של רשלנות רפואית או לחילופין תביעות של מימוש זכויות רפואיות – יש אצל הלקוח אמוציות חזקות טעונות שדורשות מעורך הדין להיות חצי פסיכולוג. רק עכשיו יצא ממשרדי אדם שאישפזו אותו בכפיה כי סברו ברשלנות שהוא לוקה בסכיזופרניה. אדם כזה נושא איתו טראומה כבדה שמשבשת לו את כל החיים. גם אם ננסה להבין אותו באופן כן ואמיתי לא נצליח- זה לא לקוח שעומד לקנות בית או לחתום על הסכם נדל"ן אלא אדם פגוע ברמות שאי אפשר בכלל להעלות על דעתנו. מדובר באנשים שנפגעו בגופם ובנפשם ולכן גם עורך הדין בתחומי הרשלנות הרפואית חייב להיות לפני הכל בן-אדם!

נתוני קשר: טלפון-054 8083133 03-9444933 - מייל ziv@zivonn.co.il


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בכל יום אתה עושה אחת משני דברים: בונה בריאות בגופך או לחילופין- יוצר בו מחלות

    אדל דייויס