תרופות סבתא

מהו הטיפול הטבעי היעיל ביותר לאפטות חוזרות ונשנות?

אני בן 35, עובד בהייטק ובשנים האחרונות אני סובל מאפטות בפה שגורמות לי לתחושת אי נוחות כאב וצריבה. לאחר החלמת הפצעים – התופעה שבה על עצמה (אפטות חוזרות ונשנות בחלל הפה) ונראה שאני לא מסיים עם המצוקה הגופנית הזו. איני רוצה לקחת תרופות. איך מטפלים באפטות באופן טבעי?

מהם הגורמים לאפטות חוזרות ונשנות?

ראשית יש להפנים כי אפטות, אותן התכייבויות ברירית הפה הן ביטוי למשהו עמוק יותר במצב הבריאותי. לעיתים קרובות אפטות הן "הרחבה" של מחלת מעי דלקתית ולכן לפני הכל מומלץ ללכת לגסטרואנטרולוג ולבקש ממנו בדיקה שתאשש או תשלול הימצאות מחלת מעי IBD (מחלות מעי דלקתי עשויות להיות קרוהן וקוליטיס) וכיבים במערכת העיכול. עוד משהו שידוע היום על אפטות הוא שהן מבטאות שיקוף למתח נפשי מתמשך וכן למערכת חיסונית מאותגרת. טיפול טבעי באפטות יכלול לפיכך כלים ושיטות כוללים לחיזוק מערכת החיסון. בין השאר זה אומר לסובלים מאפטות: לאכול טוב (תזונה בסיסית בריאה), לישון טוב (איכות שינה, כמות שינה וזמן העליה למשכב-מוקדם ככל שניתן), תוספות של ויטמינים ומינרלים, וחשיפה מבוקרת לשמש ואויר צח. אוריה קוסטינר נטורופט ואירידיולוג (אבחון דרך קשתית העין) מוסיף:

אפטות בפה? שאלו את עצמכם: למה הן חוזרות על עצמן שוב ושוב?

אני מציע לאדם שסובל מאפטות כרוניות בחלל הפה לעצור ולשאול למה המדווה הזה חוזר על עצמו. בגדול יש כאן ביטוי לכשל חיסוני- שעשוי למשל לנבוע מסטרס נפשי מתמשך (למשל אדם שלא אוהב את העבודה, עובד קשה מדי, עובד תחת רמת מתח מוטרפת וכו'). ידוע כי מתח נפשי הוא אחד הגורמים לדיכוי והחלשת מערכת החיסון.

טיפול טבעי באפטות בפה? חזקו את בלוטות האדרנל

בלוטת האדרנל (יותרת הכליה) מותשת כאשר היא נדרשת תחת מתח נפשי כרוני לייצר הורמוני אדרנלין וקורטיזול. כאשר האדרנל מוחלש האדם יחוש עייפות כרונית (גם בבוקר לאחר שינה), ויסבול מהפרעות שינה, שינה לא מספיק עמוקה וכו. למשל אנשים שנשארים ערים בשעות הלילה והולכים לישון מאוחר גורמים לכך שהשעון הביולוגי שלהם מתהפך, הם אוכלים גם בלילה, מחלישים את האדרנל ולפעמים גם יוסיפו לעצמם קילוגרמים מיותרים ויסבלו מהשמנת יתר. את האדרנל הייתי ממליץ לחזק עם פורמולה צמחית שמורכבת מצמחי המרפא הבאים

  • אשווגנדה (צמח שמקורו בהודו),
  • שכיזנדרה (צמח שמקורו בסין)
  • רודיולה רוזיאה (גדל במקורו בהרי אורל)

טיפול טבעי באפטות דרך חיזוק המעיים

כאמור יש קשר בין מעי דלקתי ובין התפתחות אפטות כרוניות בחלל הפה. כאן הייתי ממליץ לחזק א המעיים עם פרוביוטיקה חזקה (מאד מומלץ של של ד"ר אוהירה) וכן עם מיץ כרוב. מיץ כרוב מכיל גלוטמין- חומצת אמינו שטובה מאד לאנשים עם קוליטיס או אולקוס וכן במיץ כרוב יש תכונות אנטי דלקתיות.

לפי הרפואה הסינית אפטות הן תוצאה של טחול וכבד מוחלשים

לפי הרפואה הסינית אפטות הן תוצאה של טחול וכבד מוחלשים. המשמעות היא שמומלץ כטיפול תומך לאכול הרבה ירקות כתומים. אלו גם מחזקים את מערכת החיסון וכן מכילים בטא קרוטן שהוא אנטי אוקסידנט חזק.

תרופות סבתא לאפטות בחלל הפה

אחד הטיפולים היעילים כטיפול סימפטומטי לכאבים הנגרמים מהתכייבות רירית הפה הוא דבש חרובים. הייתי ממליץ גם על אבץ למציצה שמוכיח את עצמו בריפוי פצעים ובחיטוי פצעים. לדבש חרובים יש תכונה אסטריגנטית שמקדמת את הגלדת הפצע בפה. טקטיקת טיפול טבעי נוספת היא שימוש בפטריות מרפא. לאפאטות מומלצת במיוחד פטריית אגאריקוס בלזיי וכן ה"שילוש הקדוש": פטריות שיטאקי מיאטקי וריישי (גנודרמה). אפשר להסתייע גם בתוסף אנטיספטי עשוי מדבש וצמחי מרפא.

תרופת סבתא לאפטה: תה צמחי מרפא לריפוי אפטות ולהחשת ההגלדה של הפצעונים בפה

בהקשר של אפטות מומלץ לצרוך תה צמחים בעל תכונות אנטיספטיות ואנטי-וירליות: תה אכינצאה, תה אורגנו, ותה מצמח המרפא חותם זהב שנקרא גם הידרסטיס (בעיני הוא אחד הצמחים הכי חזקים שיש אם כי בארץ השימוש בו שנוי במחלוקת). מיצוי מזרעי אשכוליות גם הוא עשוי להיות יעיל לאפטות ולקדם את מהירות ההחלמה והגלדת הפצעים בפה

אוריה קוסטינר, נטורופט oria@naturaline.co.il טלפון: 0508-634429


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאות טובה היא אותו דבר שגורם לך להרגיש שהרגע הזה הוא הזמן הכי טוב בשנה

    אדמס פרנקלין