תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

למה משמעת עצמית היא המפתח לאושר?

משמעת עצמית היא חופש. אמנם יש מי שחולק על הקביעה הזו ורואה בה מושג "משמעת", מילה נרדפת להעדר חירות, אבל בפועל? כל המילים השמחות כמו אושר וחופש הולכים יד ביד עם משמעת עצמית. היה זה גורו הניהול סטיבן קובי שאמר: "אנשים חסרי משמעת עצמית הם עבדים לתשוקותיהם, למצבי רוח משתנים ולתיאבונם".
משמעת עצמית היא חופש. אמנם יש מי שחולק על הקביעה הזו ורואה בה מושג "משמעת", מילה נרדפת להעדר חירות, אבל בפועל? כל המילים השמחות כמו אושר וחופש הולכים יד ביד עם משמעת עצמית. היה זה גורו הניהול סטיבן קובי שאמר: "אנשים חסרי משמעת עצמית הם עבדים לתשוקותיהם, למצבי רוח משתנים ולתיאבונם".
משמעת עצמית היא השתתת המוח על הרגשות. בעצם, משמעת עצמית היא היכולת לומר "לא" לסיפוקים מידיים וללכת עפ"י ערכים פנימיים ומטרות גבוהות יותר ולהפנות עורף לעינוג ולריגוש של הרגע הקרוב. ללא ספק משמעת עצמית מחייבת הקרבה לעשות את מה שצריך לעשות לא את מה שמתחשק לך.

מה עוזר לפתח משמעת עצמית?

הצהרת משימה

פיתוח משמעת עצמית הוא תהליך שלוקח זמן, נדרשת מודעות עצמית גבוהה והכרה ברורה של המטרות הגבוהות והנעלות שאלו הם אבני דרך חשובות לפיתוח היכולת הזו. דרושה גם אינטרוספקציה, עצירה, ישיבה, מחשבה וקבלת החלטה מה אתם רוצים להשיג. את המטרה הזו כתבו בהצהרת משימה אישית כפי שממליץ סטיבן קובי. עכשיו אחרי שהמשימה הזו חקוקה בתודעתכם שאלו את עצמכם לפני כל התנהגות או מהלך. האם המהלך הבא שאני עומד לעשות מקרב אותי או מרחיק אותי מהשגת המטרה (אמרה מפורסמת של ג'ים רוהן האגדי: יש רק שני סוגי כאב שאני מכיר- הכאב שכרוך בלעשות את מה שצריך לעשת גם כשלא מתחשק לי, והכאב השני הוא הכאב של החרטה).

דע את האוייב

שלא יהיה ספק, פיתוח משמעת עצמית הוא סוג של מלחמה: פיתוח היכולת הזו דורשת מכם עמידה בפני כוחות איתנים כמו תיאבון, מצבי רוח, פחדים, עייפות, אדישות, חרדה או דיכאון, כוחות אדירים שאתם צריכים להיאבק בהם, הכירו באוייב והקפידו לחגוג ניצחונות קטנים רק כך יגדל הביטחון העצמי ואיתו המאמץ להשגת משמעת עצמית בתחומים אחרים ילך ויתפתח באופן טבעי.

דיבור עצמי

אנשים שמדברים אל עצמם נחשבים למשוגעים אבל גם אם אנחנו לא הוגים את המחשבות שלנו בקול קיימת בתוכנו קשקשת פנימית שבעצם מכתיבה את הצורה שבה נראים חיינו. דיבור עצמי כאסטרטגיה לפיתוח משמעת עצמית מאפשרת שליטה, כאשר אתם נמצאים בנקודת מבחן, כאשר המשמעת שלכם נמצאת בניסיון, דברו אל עצמכם בקול, חזקו את עצמכם, הזכירו לעצמכם שאתם בניסיון, הריעו לעצמכם כאשר אתם מצליחים, הקשקשת הפנימית הזו היא זו שעושה את ההבדל, הזכירו לעצמכם את המטרה ושאלו את עצמכם שאלות כמו האם הפיתוי הזה שווה את מה שהוא יביא לי? חרטו בתודעתכם גם משפט נוסף: מחיר המשמעת העצמית תהיה לעולם קטן יותר מן הכאב שתביא איתה החרטה.

כדורי שלג

מחקרים רבים ביניהם אחד שנעשה בהרוורד מראים כי חיזוק משמעת עצמית בתחום אחד של החיים מוביל לפיתוח משמעת עצמית בעולמות תוכן אחרים. מחקר נוסף שעשה פרופ' רוי באומייסטר פרופ' לפסיכולוגיה מאוניברסיטת פלורידה הראה כי סטודנטים שהתאמנו לצעוד עם ספר על הראש כדי לשפר את יציבתם - פיתחו משמעת עצמית גבוהה גם בלימודים, גם בצריכת המזון וגם בדפוסי השינה. הבעיה המרכזית אם משמעת עצמית יושבת על כך שמדובר במאבק באמת גדול לפיכך השתמשו בשיטת הניהול היפנית קייזן והתחילו מדברים מאוד קטנים, למשל 5 שכיבות שמיכה בכל בוקר כדי לפתח את שריר משמעת.

פיתוח משמעת עצמית לסיכום

שווה לכם לעבוד על היכולת הזו של משמעת עצמית כיוון שמדובר בהרגל שנמצא בבסיסה של פיתוח כל מיומנות אחרת, משמעת עצמית תסייע לכם להקים מיזם ולהתמיד בו גם לאחר שההתלהבות הראשונית שוכחת, היא תסייע לכם לבדוק את תיבת הדואר האלקטרוני פחות פעמים ביום מאשר הרגיל, תאפשר לכם להיות יעילים יותר, והכי חשוב היא תשחרר אתכם מן ההשתעבדות, לכוחות קונספירציה של האבולוציה ושל הציביליזציה.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בלתי אפשרי הוא סתם ביטוי גדול של אנשים קטנים שקל להם לחיות בעולם שהם מכירים במקום לחפש את הכוח שיש להם לשנות אותו. בלתי אפשרי הוא לא עובדה, הוא דעה. הוא לא הכרזה, הוא קריאת תיגר. הבלתי אפשרי הוא בסך הכל פוטנציאל, הוא משהו זמני. הבלתי אפשרי הוא שום דבר!

    מוחמד עלי