תרופות סבתא

מהם היתרונות באכילת תמרים?

"פרי התמר נחשב לאחד הפירות מחזקים והמזינים ביותר  שידועים לאנושות זה אלפי שנים", אומרת עידית כהן, מורה לאשטנגה יוגה העוסקת בחקר  בריאות אופטימלית ומוסיפה: "תמרים יבשים נחשבים מעין מכרה זהב של ויטמינים  ומינרלי קורט הנחוצים לתפקוד שלם של הגוף. בראיון  שהיא מעניקה לאתר תרופות טבעיות שעובדות היא מדברת על כל סגולות הביראות של תמרים.

"פרי התמר נחשב לאחד הפירות מחזקים והמזינים ביותר שידועים לאנושות זה אלפי שנים", אומרת עידית כהן, מורה לאשטנגה יוגה העוסקת בחקר בריאות אופטימלית ומוסיפה: "תמרים יבשים נחשבים מעין מכרה זהב של ויטמינים ומינרלי קורט הנחוצים לתפקוד שלם של הגוף. בראיון שהיא מעניקה לאתר תרופות טבעיות שעובדות היא מדברת על כל סגולות הביראות של תמרים.

סגולות תמרים יבשים וערכים תזונתיים של תמר

מה בעצם מכילים התמרים מבחינת ערכים תזונתיים?

עידית: הם מכילים מגוון רחב של ויטמינים לרבות ויטמין A, C, E, K, B2, B6, ניאצין תיאמין. ויטמינים אלה הם חיוניים לבריאות ולאיכות חיינו. לכן, יש לצרוך תמרים יבשים מועיל לשיפור הבריאות הכללית שלנו. בנוסף לכך תמרים מהווים מקור חיוני מינרלים של מינרלים כמו ברזל, אשלגן, סלניום, מגנזיום, זרחן ונחושת, שבלעדיהם תאי הגוף שלנו לא יכולים לבצע פעולות חיים

מהם הערכים התזונתיים המשמעותיים של תמרים?

עידית: מנה 100 גרם של פרי תמר מכילה:

 • סיבים - 6.7 גרם. 27% מהכמות היומית המומלצת.
 • אשלגן - 696 מיליגרם. 20% מהכמות היומית המומלצת.
 • נחושת - 0.4 מיליגרם. 18% מהכמות היומית המומלצת.
 • מנגן - 0.3 מיליגרם. 15% מהכמות היומית המומלצת.
 • מגנזיום - 54 מיליגרם. 14% מהכמות היומית המומלצת.
 • פירידוקסין ויטמין בי 6 ) - 0.2 מיליגרם. 12% מהכמות היומית המומלצת.

סגולות התמרים לסובלים מאנמיה

עידית: תמרים יבשים הם מקור מצוין של ברזל, אחד המינרלים החיוניים ביותר בגוף. ברזל הוא מרכיב מרכזי של כדוריות דם אדומות והמוגלובין ועל כן הוא ממלא תפקיד מרכזי בשמירה על כמות תאי הדם כמו גם על ויסות זרימת החמצן בגוף. לפיכך, אנשים הסובלים מאנמיה (ירידה בתאי דם) יכולים לקבל את מה שחסר להם דרך אכילת תמרים יבשים.

תמרים מכילים סידן וטובים לשלד לשרירים ולסובלים מאוסטיאופורוזיס

תמרים עשירים בסידן, מרכיב חיוני של מערכת השלד שלנו. יש לנו צורך בכמות מספקת של המינרל סידן לשמירת עצמות ושיניים חזקות. אני ממליצה לצרוך תמרים בתזונה היומית כדי לשמור מרחק מבעיות העצם כמו אוסטאופורוזיס, דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים ניוונית, ובעיות שיניים (עששת).

סגולות תמרים נגד עצירות

הסיבים התזונתיים בתמרים יבשים וכמות המגזניום שיש בתמר יכולים לרפא עצירות ביעילות. הם למעשה יודעים לשמור על המעי הגס שלנו נקי וחלול כפי שצריך להיות על ידי הגדלת כמות הצואה. למעשה תמרים הם משלשלים טבעיים ופותרים הרבה בעיות עיכול כמו מעי רגיש, עצירות, צואה תקועה ונפיחות מיותרת בבטן

תמרים נגד מחלות לב, כלי דם, לחץ דם גבוה וכולסטרול גבוה

ההשפעות של תמרים יבשים על מערכת הלב וכלי הדם שלנו זוכות להערכה על ידי מומחים לשימור בריאות טובה. תמרים על כל עושרם דלים בשומן ויתר על כן, הם מסוגלים לשלוט ולהוריד את רמת הכולסטרול הרע בדם שלנו. הנתרן הנמוך ותוכן האשלגן הגבוה של תמרים יבשים – גם הם מועילים בשמירה על לחץ דם תקין

יתרונות בריאות נוספים של תמרים: אנטי דלקתיות בכל הגוף

 • תמרים טובים לתפקוד קוגניטיבי גבוה ולשמירה על בריאות המוח - מחקרים מסוימים מצאו כי רמות ויטמין B6 הגבוהות יחסית בתמרים תורמות ליכולת שכלית משופרת.
 • תמרים מפחית סיכון להתפתחות שבץ מוחי כנראה בשל היותם עשירים במינרל מגנזיום
 • תמרים תורמים לאנטי דלקתיות –מופחתת בגוף. המינרל מגנזיום ידוע ביכולתו לחולל סיבבה אנטי דלקתית בגוף. אינדיקטורים דלקתיים בגוף כגון CRP, TNF וואינטרלויקין 6 הופחתו כל כאשר צריכת מגנזיום הוגדלה. יתר על כן, דלקת עורקים וטרשת עורקים הופחתה גם עם צריכת מגנזיום. למעשה המגנזיום הגבוהה שנמצא בתמרים יכול להפחית את הסיכון למחלות דלקתיות רבות נוספות כמו מחלות לב וכלי דם, דלקת פרקים, מחלת אלצהיימר (שהיא בעצם דלקת במח), ומחלות בריאותיות אחרות הקשורות לדלקת.

תמרים טובים נגד בעיות פוריות בנשים ובגברים

על פי תורת האיורוודה, תמר הוא מזון על עבור אשה שרוצה להיכנס להריון או להגדיל את סיכוייה להיכנס להריון. הסיבה לכך נעוצה בעושר הויטמינים והמינרלים כדון ויטמים איי ויטמין בי וברזל - שמגבירים את הסיכוי להרות. מחקרים מודרניים מאששים את רפואת הפולקלור הזו ומראים כי אכילתתמרים מגבירה את הפריון גם אצל נשים וגם אצל גברים. אצל גברים נצפה כי ספירת תאי הזרע ותנועתם עלתה, שלא לדבר על כך כי תמרים מחזקים את הליבידו

עידית כהן היאמורה לאשטנגה יוגה, טבעונית, וחוקרת בריאות אופטימלית
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • הרופא הנעלה ביותר מונע את המחלה, הרופא הבינוני- מטפל במחלה ממשמשת ובאה, והרופא הנחות - מטפל במחלה קיימת

  אימרה סינית