תרופות סבתא

האם יש תרופות טבעיות להורדת מתח נפשי?

אני סובלת ממתח נפשי מתמשך ומחרדה כרונית- כאילו בכל רגע הולך ליפול עלי "נאבוט" – הבעיה היא שאני חשה שאיני יכולה להכיל יותר אירועים מלחיצים ואפילו קונפליקט קטן עם אנשים גורם למתח הנפשי שלי להתעצם עד כדי כך שאני נכנסת למחשבות אובססיביות על האירוע המלחיץ ומתקשה לתפקד. האם יש תרופות טבעיות להורדת מתח נפשי?

כשאומרים לאדם עם מתח נפשי כרוני או עם חרדה כרונית להירגע, לנשום ולהפנים שהוא "מנפח" את המציאות המלחיצה- זה רק עושה אותו עצבני יותר. הוא יודע שמשהו לא בסדר איתו, אבל כאשר המחשבות האובססיביות תופסות תאוצה ומסתחררות בראש – קשה להפסיק אותן.

ריצה ופעילות גופנית כמכשיר טבעי להורדת מתח נפשי

הנה עדות של אשה בת 52 שסבלה ממתח נפשי מתמשך שקיבל זריקת עידוד מאירוע מלחיץ של קונפליקט עם אנשים:

"תרופות פסיכיאטריות אינן פתרון עבורי ועבור אף אדם. הן מטשטשות את הכאב הנפשי, מקהות אותו אבל לא באמת עוזרות לטווח הארוך, מייצרות תלות ועלולות לגרום לנזקים אחרים לבריאות. בשבילי הפתרון הטוב ביותר להתמודדות עם מתח נפשי ו'חפירות' של מחשבות שאני חופרת לעצמי במח הוא ריצה של שני קילומטר לפחות".

ריצה מורידה רמות חרדה

קמתי בבוקר עם מחשבות של דאגה כרונית ומתח נפשי. המחשבות לא הרפו ממני ואז החלטתי לסמם את עצמי באמצעות אנדורפינים. אחרי שרצתי 5 סיבובים באיצטדיון - רמת החרדה שלי צנחה. הרגשתי שאני נושמת בפעם הראשונה מזה כמה ימים. נוצר אצלי שקט בגוף שמזמן לא חוויתי. הייתי יומיים מותשת מהמתח הנפשי אבל הריצה עשתה לי נס שאני לא מבינה אותו עד הסוף. ממצב אומלל סמרטוטי ומייסורי נפש (נכון שאני עושה את זה לעצמי אבל עדיין ייסורי נפש הם ייסורים) הגעתי למצב של שקט ואפילו קורטוב של שמחה בגוף. אדם שמרגיש חרדה גבוהה ופתאום החרדה מתפוגגת מרגיש שהוא נושם בפעם הראשונה- ומתפלא:

מה, ככה אנשים חיים? האם אפשר לחיות בלי כל הסבל הנפשי הזה? וואלה- יש אנשים שאצלם השקט הפנימי הזה הוא עניין שבשגרה ולא נס חד פעמי!

עלי פסיפלורה כנוגדי חרדה

פסיפלורהנחשבת "תרופה עממית" לחרדה ולנדודי שינה כרוניים אבל מחקרים הראו כי הצמח הזה דומה ביעילותו לבנזודיאזפינים, המשמשים לטיפול במצבי מתח נפשי חרדה ודיכאון. ההשערה? פסיפלורה עובדת על ידי הגדלת רמות של חומר כימי –בשם גאבא (ראו עליו מאמר נפרד באתר תחת הקטיגוריה תרופות טבעיות) שגורם לנו להרגיש רגועים יותר. אגב, תה פסיפלורה לא מומלץ לילדים או לנשים בהריון או מיניקות.
אולי יעניין אותך גם